ustawienia skoku przewijania rolką myszki

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
danik16 napisał(a):

Witam
Jak w tytule. Gdzie zmienić ustawienia domyślne (zbyt duży skok), bo systemowe (Linux) nie działają w Operze?
Szukałem w preferencjach, ale nie widzę nigdzie takiej opcji. W opera:about znalazłem Center Mousebutton Action, ale modyfikacja wartości nie powoduje żadnej zmiany (może do czego innego służy?).

Ryszard napisał(a):

Originally posted by danik16:

Center Mousebutton Action, ale modyfikacja wartości nie powoduje żadnej zmiany (może do czego innego służy?)


Wygląda jakby służyło do czego innego - ustawiania akcji wykonywanej po kliknięciu linka środkowym przyciskiem myszy. Sprawdź sobie jak zmieni się wartość po zmianie ustawienia na Narzędzia - Preferencje - Zaawansowane - Mysz i klawiatura.

golew napisał(a):

Raczej ta wartość zależy od ustawienia pod shift+ŚPM smile

danik16 napisał(a):

Rzeczywiście, zmienia ustawienia w opcjach środkowego przycisku myszy. Ale w takim razie gdzie ustawić przewijanie? W plikach opera6.ini oraz standard_mouse.ini też nic nie znalazłem. sad

daroc napisał(a):

Z tego co kojarzę ustawienia domyślnej czcionki (jej wielkości) mają wpływ na przewijanie kółkiem myszki.

danik16 napisał(a):

Originally posted by daroc:

ustawienia domyślnej czcionki (jej wielkości) mają wpływ na przewijanie kółkiem myszki.


Tak, ale raczej na zasadzie, że czcionka, która zajmowała jedną linię, po powiększeniu zajmuję np. dwie. Wtedy skok wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości (a właściwie się nie zmienia). Poza tym jest to zauważalne przy ustawieniu dużo większego minimalnego rozmiaru czcionki, co z kolei powoduje, że w oknie niewiele się mieści.

daroc napisał(a):

Większość stron ma ustawiony rozmiar tekstu za pomocą stylów, na które ustawienia domyślnej czcionki nie mają wpływu. Ale fakt, np na googlach ustawiany jest relatywny rozmiar tekstu i ustawienia domyślne mają znaczenie.

danik16 napisał(a):

U mnie jakoś to inaczej działa. Ustawienie większego minimalnego rozmiaru czcionki powoduje zwiększenie jej na wszystkich stronach (tych, które sprawdzałem). Co więcej, niektóre (chyba te z większą ilością obrazków) po prostu wysypują się (np. nachodzenie tekstu na siebie, czy brak elementów normalnie widocznych). No ale mniejsza z tym bo funkcja powiększania czcionki (jeszcze) na szczęście nie jest mi potrzebna, natomiast denerwuje mnie domyślny skok o (jak obliczyłem) 7 linii. Podobnie zresztą jest przy ustawieniu gładkiego przewijania (chociaż jakie ono gładkie skoro odbywa się skokami-szarpnięciami o 7 linii). Teraz działam na Linuksie, ale na xp też nie mogłem tego ustawić, więc od systemu jest to chyba niezależne.

daroc napisał(a):

Pod Windowsem takie ustawienia znajdują się w ustawieniach myszy w panelu sterowania. Przypuszczam, że w systemie linuxowym, z którego korzystasz, również jest taka opcja. Dla Opery w preferencjach osobnych ustawień nie ma. Pod Windowsem można korzystać z programu KatMouse do konfigurowania przewijania dla poszczególnych programów. Linuksowego odpowiednika nie znam.


Originally posted by danik16:

chociaż jakie ono gładkie skoro odbywa się skokami-szarpnięciami o 7 linii


Skoro scroll w myszce przesuwa się skokowo, to nie ma innej możliwości, jak skokowe przesuwanie ekranu w programach.

danik16 napisał(a):

Originally posted by daroc:

Pod Windowsem takie ustawienia znajdują się w ustawieniach myszy w panelu sterowania.

Tak, jednak właśnie sprawdziłem, że linia w Operze nie jest równa linii w innych programach. Przy ustawieniach systemowych skoku kółkiem o 1 linię, w Operze są to na oko 3 linie, w przeciwieństwie np. do OpenOffice, gdzie jest to wtedy faktycznie 1 linia (w obu programach ustawiona czcionka 12).

Originally posted by daroc:

Przypuszczam, że w systemie linuxowym, z którego korzystasz, również jest taka opcja.

Jest, ale nie działa w Operze. W systemie mam ustawioną 1 linię, jednak w Operze jak pisałem jest to na oko 7 linii.

Originally posted by daroc:

Linuksowego odpowiednika nie znam.

Rozejrzę się, może coś znajdę.

Originally posted by daroc:

Skoro scroll w myszce przesuwa się skokowo, to nie ma innej możliwości, jak skokowe przesuwanie ekranu w programach.

Owszem, tylko przy mniejszym skoku jest znacznie lepsza płynność. Można to zaobserwować choćby w Internet Explorer

Originally posted by daroc:

Dla Opery w preferencjach osobnych ustawień nie ma.

Ok. Dzięki za pomoc. smile O to mi chodziło, żeby jednoznacznie się dowiedzieć, czy można to zmienić, czy nie (i jak, jeżeli można). Jednak szkoda, że nie wzięto pod uwagę tego, iż dla przeglądarki mogą być potrzebne inne, niezależne od systemowych ustawienia.