Problem - Opera ładuje strony wyłącznie w notatniku jako plik źródłowy

w dziale Opera
Yakkosik napisał(a):

Dzień dobry,

od dłuższego czasu używam Opery, ale po raz pierwszy zdarzył się dziwny błąd i nie mam pomysłu, jak go usunąć. Chciałam pobrać plik pdf-a z jakiejś strony internetowej, ale po raz pierwszy przeglądarka nie otworzyła samoczynnie pliku, jak zawsze (mam zainstalowanego Acrobat Readera), tylko zapytała o program, którego ma użyć do otwarcia. Trochę zdziwiona bezmyślnie kliknęłam notatnik. Pojawił się komunikat o błędzie, Opera się zawiesiła, a przy ponownym otwarciu nie ładuje normalnie stron, tylko otwiera puste zakładki i okno notatnika z plikiem źródłowym (w html-u) danej strony.
Próbowałam dwóch sposobów, żeby rozwiązać problem: 1) odinstalowałam Operę, ściągnęłam nowy plik exe i zainstalowałam ponownie - problem nie zniknął; 2) w systemie przejrzałam opcje folderów - przy plikach html i plikach Opery pojawia się informacja, że są to pliki otwierane za pomocą Opery - czyli nic tam nie przełączyło się na notatnik. Nie wiem, co jeszcze mogę zrobić, zmieniły się pewnie jakieś zapisy w skryptach uruchamiających Operę, ale nie wiem, co i gdzie. Czy ktoś umiałby mi podpowiedzieć, jak ten błąd naprawić? Trochę znam html-a, ale poza tym o programowaniu mam raczej ogólne pojęcie, więc prosiłabym o dokładne wskazówki.
Z góry dziękuję!

golew napisał(a):

Narzędzia -> preferencje -> zaawansowane -> pobieranie -> wpisz u góry pdf (ewentualnie odznacz "ukryj typy...") i daj edytuj, wybierz opcję taką jaką chcesz (zapewne teraz masz otwieranie notatnikiem). Sprawdź też co masz przy htm, html.

Yakkosik napisał(a):

Suuuper! Dziękuję. Okazało się, że htm i html ma przypisane otwieranie za pomocą aplikacji Notepad. Przełączyłam na "Otwórz za pomocą Opery" i wszystko wróciło do normy. smile