Niedziałająca Opera Mini na Nokii 5310 XpressMusic

w dziale Opera dla telefonów, tabletów i innych urządzeń
k11h napisał(a):

Witam!

Mam problem z Operą Mini w mojej Nokii 5310.. Ściągnąłem najnowszą jej wersję, lecz gdy włączam przeglądarkę telefon pyta się czy udostępnić połączenie, daję TAK, lecz po chwili wyskakuje błąd i jest napisane: "Próba połączenia z Internetem nie powiodła się".. Dodam, że Internet we wbudowanej przeglądarce Nokii działa.. Chciałem się dowiedzieć czy da się to jakoś naprawić, gdyż dziś wyjeżdżam i Opera Mini przydałabymi się..

smyru napisał(a):

Jaki operator?

k11h napisał(a):

Zapomniałem dodać.. Heyah.. No nie mogę dojść do tego.. Może jakaś inna przeglądarka działałaby.. Słyszałem o mobilnej Mozilli.. Używałem również kiedyś przeglądarki Blueconnecta, lecz nie mogę za nic ich znaleźć.. Proszę o pomoc..

volumepl napisał(a):

Czy po zainstalowaniu pojawiło się wprowadzenie do Opery Mini? Czy zaakceptowałeś warunki użytkowania? Czy masz wystarczająco dobry zasięg?

k11h napisał(a):

Nie miałem w ogóle instalacji.. Tzn. podczas włączania aplikacji pisze na dole "Instalacja", pyta o dostęp do sieci i za chwilę błąd połączenia.. Zasięg mam dobry, bo Internet chodzi w Nokiowskiej przeglądarce..

dziadman napisał(a):

skopiowane z instrukcji która jest tu: http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_5310_Xpress_Music_UG_pl.pdf
Menu > Ustawienia > Konfiguracja > Własna konfig. ust. — aby ręcznie dodawać nowe konta osobiste dla różnych usług,
uaktywniać je lub usuwać. Aby dodać nowe konto osobiste, wybierz Dodaj lub
Opcje > Dodaj nowy. Wybierz typ usługi i wprowadź wymagane parametry
APN: heyah.pl
Użytkownik: heyah
Hasło: heyah

po stworzeniu wróć do listy kont, przewiń do nowo utworzonego i wybierz Opcje > Uaktywnij.

k11h napisał(a):

Próbowałem już tego wcześniej, lecz to nie pomaga.. Zrobiłem nawet od nowa, wyłączałem telefon i dalej nic.. Nie wiem co mam zrobić.. Może jakaś inna przeglądarka?

volumepl napisał(a):

Raczej nie. Jak Opera Mini nie działa, to raczej inna przeglądarka też nie zadziała. Sprawdź jeszcze raz ustawienia albo prześlij je sobie od operatora: www.heyah.pl

k11h napisał(a):

Już nie raz przesyłałem.. Chyba nie ma sposobu :/

p4blo napisał(a):

Być może stare, ale nie doczytałem się rozwiązania problemu. To powinno rozwiązać problem:
Polecam ci stronę: http://p4blo.wordpress.com wpisz w wyszukiwarke "heyah" a więc twojego operatora, pierwszy link... znajdziesz w nim jak skonfigurować dostęp do internetu. Możesz użyc automatycznej konfiguracji. Sam miałem identyczny problem z orange i operą, po wpisaniu ustawień ze strony działa bez problemu!
pozdrawiam