dysk między Windowsem a Linuksem

w dziale Po godzinach
golew napisał(a):

Poradźcie smile
Mam na dysku dwa systemy - Windowsa i Suska. Mam też część dysku sformatowaną jako ext3 bo był tam kiedyś inny LInuks, ale od dawna już nie działa. A przydałoby mi się to miejsce w Windzie. I teraz pytanie - czy jak w Windzie sformatuję te kawałki na dyski windowsowe to czy Grub z Suska mi ruszy bez problemu? Czy trzeba będzie uruchomić naprawiającą instalację? Pytam bo kiedyś usunęłam z Windowsa jeden dysk (w celu przeznaczenia go pod Suska) i przy restarcie Grub zgłupiał bo mu się wpisy w fstab nie zgadzały. Jak to zrobić teraz, żeby było ok?

nowotny napisał(a):

Usunięcie != sformatowanie... wink Tablica partycji pozostaje niezmieniona przy formatowaniu więc nic strasznego nie powinno się stać z grubem...

golew napisał(a):

Się upewnię. I do końca naświetlę sytuację (chodzi o to, że komp jest już nie tylko mój i nie chcę namieszać).

Mam dwa dyski. Na pierwszym - partycja systemowa Windowsowa, partycja z danymi Widowsowymi oraz trzy partycje nieznane (tu kiedyś było po Ubuntu, które już nie chodzi). Na drugim - cztery partycje nieznane (tam siedzi Susek) oraz dwie Windowsowe (moje dane).

Z tego co pamiętam Suskowi podpięłam tylko dwie partycje Windowsowe z drugiego dysku, tamtych z pierwszego dysku nie widzi w ogóle (znaczy nie ma ich zamontowanych a to chyba różnica).
I teraz chciałabym te trzy nieznane z pierwszego dysku połączyć w jedną partycję Windowsową. Suskowi jej raczej podpinać nie będę. Tylko wychodzi mi, że powinnam najpierw usunąć te trzy (zresztą tylko taką propozycję mam pod prawym klawiszem w zarządzaniu dyskami w Windzie) a potem stworzyć z nich jedną partycję NTFS.

Tylko jak się wtedy zachowa Grub?

nowotny napisał(a):

Jako że te trzy partycje są na zupełnie innym dysku twardym to moim zdaniem nic nie powinno się popsuć... oznaczenia partycji na drugim dysku nie powinny się zmienić a to jest jedyne co mogło by popsuć gruba... upewnij się jeszcze czy na pewno zainstalowałaś gruba w MBR... jedna z tych nieznanych partycji może być partycją boot z której grub bierze konfigurację...

Ale dla pewności zapytaj się na jakimś forum stricte linuksowym...

golew napisał(a):

Dzięki Twoim radom odważyłam się i zrobiłam jak pisałam. I wszystko gra smile dzięki wielkie za wsparcie smile