Ikona Opery w Menu Start - coś dziwnego

w dziale Wersje beta, testowe i rozwojowe
JoaoM napisał(a):

Dzień dobry,

Od dawna używam Opery, aktualnie 9.64 na Windows XP HE SP3. Jakiś czas temu bawiłem się betą 10 - bardzo pozytywne wrażenia, TURBO się przydało podczas korzystania z wolnego mobilnego internetu. Po instalacji skróty do bety pojawiły się w menu start, lewy górny róg, opisane internet i e-mail - jako domyślna aplikacja dla oby usług. Odinstalowałem 10 jakiś czas temu i od tego czasu lewy górny róg wygląda tak:
http://img182.imageshack.us/img182/4016/operaikony.png

Ikonę Opery na górze sam tam skopiowałem, bo nie udało mi się przywrócić włąściwych.
Opera nadal jest używana domyslnie - mogę zmieniać na IE, później przywracać - nie pojawiają się właściwe ikony. Robiłem to PPM w Menu start, jak również przez panel sterowania - bez efektu. Te ikony są 'martwe' (stąd ich wygląd), wydaje mi się, że nadal prowadzą do 10 - po kliknięciu pojawia się to co zawsze w takich przypadkach - czym otworzyć itd.

Czy da się je jakoś podmienić na włąściwe? Mogę obie usunąć na stałe, zostawiając tylko skrót skopiowany przezemnie, no ale to nie jest rozwiązanie. Najśmieszniejsze jest to, że nie wybierałem Opery 10 na domyślna, musiałą 'skopiować' to ustawienie z 9.64. Nie chcę instalować ponownie 9.64, mam złe doświadczenia z klientem poczty, więc wolę nie ryzykować.

Podmienić coś w rejestrze? Każda sugestia będzie mile widziana ;-).

Medium napisał(a):

System Windows XP?

JoaoM napisał(a):

Windows XP HE SP3
Windows XP Home Edition Service Pack 3

Może powinienem pogrubić ;-).

Medium napisał(a):

Prawoklik na pasku zadań > Właściwości > Menu Start > Dostosuj > Zakładka Ogólne - Pokazywanie w menu start (wybierz)
następnie idź: Panel sterowania > Dodaj lub usuń programy > Zakładka: Określ dostęp do programów i ich ustawienia domyślne > wybierz Niestandardowa i kliknij w swój wybór by rozwinąć listę, a tam dokonasz wyboru programów.
Przy okazji sprawdź, czy na liście programów zainstalowanych nie stoi jeszcze Opera 10.

JoaoM napisał(a):

Na liście programó nie ma 10, zresztą usunął foldery po becie po deinstalacji:

http://img40.imageshack.us/img40/1550/programy.png


Przechodze tam gdzie radziłaś, zresztą zaglądałem już tam wcześniej (to właśnie rozumiałem przez panel sterowania w pierwszym poscie ;-)), widzę jednak coś takiego:

http://img200.imageshack.us/img200/3168/dostp.png


No włąśnie, utknąłęm w tym punkcie, zakłądam, że chodziło ci o ręczny wybór programu który odpowiada za internet/e-mail. Ja tam tego niestety nie zauważyłem, być może jest to funkcja obcięta w Home Edition (później sprawcę na PC, gdzie mam Prof czy to sie jakoś różni).
Próbowałem wyłaczyć dostęp do programy (czy to coś zmieni i zaznaczy spowrotem od razu), ale zaczęły dziać sie dzwine rzeczy, więc zrezygnowałem. Może finalna 10 załątwi sprawę.

Medium napisał(a):

No cóż, dziwię się, że masz tam tylko podstawowe programy, ja mam ich więcej.
Takie mi się refleksje pojawiają, że za bardzo zaufałeś Operze 10, że w w wersji testowej ustawiłeś ją na domyślną przeglądarkę. Ja tego nie robię, choć korzystam i owszem.
A próbowałeś przywracania systemu?

Voythal napisał(a):

Swego czasu instalowałem bety Opery w różnych wersjach m.in. 10 i zawsze po ich deinstalacji (łącznie z usunięciem folderów i innych pamiątek wink ) miałem zamieszanie ze skrótami do stabilnej wersji (działały prawidłowo tylko te które tworzyłem sam, reszta domyślnych skrótów (te w menu start również) była podłączona do nieistniejącej już bety). Bet na pewno nie ustawiałem jako domyślne. Jak dobrze pamiętam właściwe skróty przywracała naprawa instalacji stabilnej wersji. Tak było pod Win XP, pod Vistą i 7 nie próbowałem.