Istotne mankamenty klienta poczty

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
mapal napisał(a):

Cześć.
Od dłuższego już czasu korzystam z Opery. Do przeglądarki nie mam większych zarzutów, choć niektórych stron nie da się oglądać, a w Firefoxie owszem.
Ale klient poczty denerwuje mnie paroma wadami:
1. Brak opcji potwierdzenia odbioru maila przez adresata.
2. W przypadku, gdy chcę wysłać wiadomość do kilku-klikunastu znajomych, bardzo niewygodnie wybiera się adresatów z książki adresowej - za każdym razem trzeba rozwijać listę i dołączać po jednej pozycji.
3. Nie da się podglądać załączników na etapie edytowania maila.
Miałem nadzieję, że w Operze 10 te mankamenty będą usunięte, ale niestety - w przypadku poz. 2 nastąpiło nawet utrudnienie, bo nie można rozwiniętej listy przewijać kółkiem myszy, tylko trzeba najechać na poz. "więcej" i wybierać z dodatkowego "słupka", który się wtedy rozwija.
Nie wspominam tu o innych, jakby mniej ważnych sprawach - choćby o czymś takim, że jak napiszę maila i nie wyślę go od razu, to potem nijak Opera go nie może wysłać. Poza tym źle działają filtry śledzonych kontaktów (w starszych wersjach Opery działały OK). Jakbym pomyślał, znalazłoby się pewnie jeszcze parę innych spraw.
Tyle moich uwag, zastanawiam się obecnie nad powrotrem do Firefoxa i Thunderbirda.
Pozdrawiam wszystkich

Ryszard napisał(a):

1. Opcja przydatna wyłącznie wtedy gdy wiesz na pewno, że odbiorca używa programu wysyłającego automatycznie takie potwierdzenia i ma ten automat włączony. W innych przypadkach działa prosta formułka:
"Proszę o przesłanie potwierdzenia przeczytnia tej wiadomości"
(Możesz skopiować i wstawić w sygnaturkę)
2. Możesz:
- zebrać w foldery tych znajomych, do których często pisujesz "razem" i potem "Dodaj wszystkie kontakty z folderu"
- otworzyć panel kontakty i trzymając [Ctrl] zaznaczyć wybranych, prawoklik - Napisz
- w pasek do wpisywania kontaktów wpisywać adresy z klawiatury - pojawi się rozwijana lista z każdą literą coraz krótsza, następnie piszesz , przecinek spacja i wpisujesz następny adres

Originally posted by mapal:

zastanawiam się obecnie nad powrotrem do Firefoxa i Thunderbirda


Jeżeli są dla Ciebie lepsze to nad czym się zastanawiasz? Wracaj.

mapal napisał(a):

ad.1 Prosta formułka nie działa na leniuszków
ad.2 Stare wojskowe przysłowie mówi, że można zrobić wszystko - oprócz oczywiście wywrócenia hełmu na lewą stronę. Kwestia tylko, jak i jakimi środkami. Rzecz w tym, żeby program umożliwiał zrobienie tego, o czym piszę, w sposób jak najłatwiejszy, najszybszy i najbardziej elegancki. To, co proponujesz, to tylko półśrodki. Pierwszy podany przez Ciebie sposób dla mnie jest bez sensu, ponieważ nie mam ustalonej grupy osób, do których piszę. Drugi jest bezużyteczny przy przekazywaniu (forwardowaniu) maili, które otrzymałem i chcę wysłać znajomym. Trzeci sposób wymaga bardzo dobrej pamięci.
Reasumując, mogliby się twórcy Opery zbliżyć do pewnych dobrych standardów, które już funkcjonują, nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa, a ułatwiają pracę. Tym bardziej, że w wersji 10 zniżyli się nawet do tego, że program obsługuje format HTML - czyli potrafią nagiąć się do rzeczywistości.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by mapal:

Trzeci sposób wymaga bardzo dobrej pamięci.


To znaczy?
Chcę wysłać maila do przykładowego Jana Kowalskiego, który ma adres misio339@wp.pl
Znajdę go na liście wpisując:
Jan
albo
Kowalski
albo
misio
albo
wp.pl
Jeżeli nie pamiętasz ani imienia ani nazwiska ani początku adresu ani nawet domeny to jak znajdujesz w kontaktach adresata? Po obrazku?

mapal napisał(a):

Widzę, że będziesz bronił Opery do upadłego. Czyli założyłeś, że jest ona "the best" i tak trzeba nagiąć argumenty, by obronić swoje stanowisko. Nawet, jeśli chodziłoby o wybronienie tylko jednego z paru zarzutów.
Ja wcale nie twierdzę, że Mozilla jest bez skazy, wręcz przeciwnie, przecież kiedyś ją porzuciłem. Nawet teraz widzę w Operze pewne zalety, których nie ma Firefox (Thunderbird w mojej opinii odrobił utracone pozycje, czyli usunął rzeczy, które mnie denerwowały). Ale śmieszy mnie taka maniera udowadniania, że coś jest OK dlatego, że ... jest OK.
Ma Opera swoje zalety, ma też i wady i nie ma sensu udawać, że jest inaczej.

Medium napisał(a):

Originally posted by mapal:

Ja wcale nie twierdzę, że Mozilla jest bez skazy, wręcz przeciwnie, przecież kiedyś ją porzuciłem. Nawet teraz widzę w Operze pewne zalety, których nie ma Firefox (Thunderbird w mojej opinii odrobił utracone pozycje, czyli usunął rzeczy, które mnie denerwowały). Ale śmieszy mnie taka maniera udowadniania, że coś jest OK dlatego, że ... jest OK.


Myślę, że dyskusja tu idzie bardziej o gustach i przyzwyczajeniach, niż rzeczywistej funkcjonalności.
Ja np. zdecydowanie wolę Opera Mail, Thunderbird po próbie wyleciał jeszcze tego samego dnia. Operowa poczta zajmuje dużo mniej czasu i imponuje mi jej inteligencja w rozprawianiu się ze spamem.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by mapal:

założyłeś, że jest ona "the best" i tak trzeba nagiąć argumenty, by obronić swoje stanowisko


TakNie.
Najczęściej przyjmuję takie stanowisko - narzędzie jest dobre tylko trzeba się nim umieć posługiwać. Albo - mapal faktycznie szuka sposobu na szybkie dodawanie adresatów a nie ma potrzebę potrolować wink
Oczywiście wszystko musi być pod kontrolą np. gdy fakty zaczynają przeczyć założeniu "narzędzie jest dobre" zmieniam narzędzie.

Mnie dziwi

Originally posted by mapal:

zastanawiam się obecnie nad powrotrem do Firefoxa i Thunderbirda

Dlaczego akurat taka para? To jakiś obowiązek? A para Opera i Thunderbird albo inny specjalistyczny program do poczty? Zdaję sobie sprawę z niedogodności M2. Wiem, że mają z nim problemy osoby, którym sprawia trudność posługiwanie się klawiaturą, które są sentymentalne i przechowują góry korespondencji, które prowadzą ożywioną korespondencję ze skutkiem - wiele e-maili. Ale nawet tacy powinni widzieć zaletę M2 - wbudowany w przeglądarkę "sprawdzacz" skrzynek.

mapal napisał(a):

Chciałem jeszcze dodać, że źle działają filtry wiadomości, ale sprawdziłem w wersji 9.64 i okazało się, że to jednak wersja 10 jest jeszcze niedorobiona.
Ja widzę zalety klienta M2, bardzo mi się podoba koncepcja centralnej bazy danych wiadomości i odpowiednie ich filtrowanie, ale nie czyni mnie to ślepym na wady.
Posługiwanie się klawiaturą nie sprawia mi problemów. Zrozum, człowieku, że nie muszę w danej chwili pamiętać, komu przyda się mail, któy do mnie przyszedł, a jak mam książkę adresową przed nosem, wtedy jest mi łatwiej dokonać wyboru i dołączyć gościa kliknięciem.
Sentymentalny też nie jestem, ale dostaję i wysyłam wiele maili i z pewnych względów chcę mieć potwierdzenie otrzymania wiadomości. Nawet jeśli ty nie masz takiej potrzeby, to chyba nie jest problemem zrozumienie, że dla innych może to być ważne. Dlatego drażni mnie ośli upór programistów Opery, tym bardziej, że z pewnych "fundamentalnych" założeń zrezygnowali (chodzi mi o HTML)

czendler napisał(a):

Originally posted by mapal:

Dlatego drażni mnie ośli upór programistów Opery, tym bardziej, że z pewnych "fundamentalnych" założeń zrezygnowali (chodzi mi o HTML)W Operze dziesiątej opcja HTML jest. Korzystanie z niej jest na tyle sprytnie pomyślane, że możemy ją domyślnie włączyć dla wybranych kont pocztowych.

darmiros napisał(a):

A mnie drażni użytkownik, który dostaje za darmo świetny produkt jakim jest Opera wraz z M2 i stale narzeka. Nie ma przymusu używania M2, są dziesiątki programów pocztowych, do wyboru do koloru.
A jak się komuś nie podoba to zawsze może napisać własny-idealny, zamiast z oślim uporem marudzić na forum.

Medium napisał(a):

Originally posted by czendler:

W Operze dziesiątej opcja HTML jest. Korzystanie z niej jest na tyle sprytnie pomyślane, że możemy ją domyślnie włączyć dla wybranych kont pocztowych.


A poza tym domyślnym włączeniem możemy sobie też w obrębie tego jednego konta wybrać dla danej wiadomości tryb, w jakim ma być napisana.

mapal napisał(a):

Darmiros,
przepraszam, że śmiałem podważyć doskonałość Opery. Ach, jak to boli...

Medium napisał(a):

Originally posted by mapal:

przepraszam, że śmiałem podważyć doskonałość Opery.


Po prostu Opera nie jest w Twoim guście, więc po co tracisz czas?! Twój gust został ukształtowany przez IE i FF, to widać.

darmiros napisał(a):

Mapal naucz się czytać ze zrozumieniem! O doskonałości Opery nawet nie wspomniałem.
Problem w tym, że marudzisz bezpodstawnie i tyle. Nie słuchasz rad i mielesz oklepane tematy, które dawno były wałkowane i to nawet na tym forum.
Zmień program pocztowy, a pozbędziesz się problemów. To nie boli smile
Polecam The Bat http://thebat.pl/, ma wszelkie możliwe potwierdzenia, ale nie jest za free. Zapłacisz i będziesz mógł słać swe pobożne życzenia jego twórcom do woli.

mapal napisał(a):

Po pierwsze, nie marudzę, tylko zgłaszam problemy w nadziei, że są jakieś patenty, których nie znam.
Po drugie, czytanie ze zrozumieniem przydałoby się paru innym uczestnikom dyskusji, którzy całkowicie przeinaczyli moje intencje (np. wątek o HTML, który z mojej srony nie był zarzutem, bo nie jest mi to do niczego potrzebne).
Po trzecie, traktowanie innych z góry i agresja w wypowiedziach nie służy ani kulturze dyskusji, ani podniesieniu jej poziomu merytorycznego.
Na tym kończę.

andol napisał(a):

Originally posted by mapal:

2. W przypadku, gdy chcę wysłać wiadomość do kilku-klikunastu znajomych, bardzo niewygodnie wybiera się adresatów z książki adresowej - za każdym razem trzeba rozwijać listę i dołączać po jednej pozycji.Hm... A próbowałeś otworzyć panel Kontakty, zaznaczyć wybrane adresy i kliknąć „Napisz”?

Ryszard napisał(a):

Originally posted by andol:

próbowałeś otworzyć panel Kontakty, zaznaczyć wybrane adresy i kliknąć „Napisz”?


Pewnie nie próbował smile
Podpowiadałem ten sposób w pierwszej odpowiedzi ale - nie chodzi o pisanie, tylko o przekazywanie.

konflikt86pl napisał(a):

Originally posted by Medium:

Originally posted by mapal:

przepraszam, że śmiałem podważyć doskonałość Opery.


Po prostu Opera nie jest w Twoim guście, więc po co tracisz czas?! Twój gust został ukształtowany przez IE i FF, to widać.Originally posted by darmiros:

A mnie drażni użytkownik, który dostaje za darmo świetny produkt jakim jest Opera wraz z M2 i stale narzeka. Nie ma przymusu używania M2, są dziesiątki programów pocztowych, do wyboru do koloru.
A jak się komuś nie podoba to zawsze może napisać własny-idealny, zamiast z oślim uporem marudzić na forum.Originally posted by darmiros:

Mapal naucz się czytać ze zrozumieniem! O doskonałości Opery nawet nie wspomniałem.
Problem w tym, że marudzisz bezpodstawnie i tyle. Nie słuchasz rad i mielesz oklepane tematy, które dawno były wałkowane i to nawet na tym forum.
Zmień program pocztowy, a pozbędziesz się problemów. To nie boli smile
Polecam The Bat http://thebat.pl/, ma wszelkie możliwe potwierdzenia, ale nie jest za free. Zapłacisz i będziesz mógł słać swe pobożne życzenia jego twórcom do woli.Zgadzam się z mapalem odnośnie części z Waszych uwag. Jeżeli irytowało Was odpowiedzenie na jego problem czy też zastrzeżenia, to może lepiej byłoby nic nie pisać. Jeżeli temat natomiast był wałkowany to mogliście od razu napisać, żeby lepiej go poszukał i zamknąć temat? A jeśli nazwa tematu Wam się nie podobała, to można ją było zmienić.

A co do `trollowania':
trollować - wywoływać kłótnie i bezsensowne dyskusje. Postowanie tylko po to, by wkurzyć innych. Trollowi zależy tylko na wywołaniu zamieszania; nie interesuje go temat dyskusji, a więc i wnioski z tejże.

Mapal ani nie chciał wywoływać kłótni, ani prowadzić bezsensownej dyskusji. Nie chciał dyskutować z kilkoma gościami o świetności opery, bo właśnie to jest w takim wykonaniu bezsensowną dyskusją.

Po takich odpowiedziach strach coś pisać żeby znowu grupka osób nie robiłą z kogoś `trolla', jak najszybciej kazała mu zmienić przeglądarki, powiedziała że człowiek nie potrafi `czytać ze zrozumieniem', stale narzeka oraz z oślim uporem marudzi na forum.

Nie szkoda Wam waszego czasu na takie uwagi? Wydaje mi się że można odpowiedzieć konkretnie, krócej, i na jakimś poziomie.

Barthezdeleted napisał(a):

konflikt86pl w swoim pierwszym poście na forum postanawiasz rugać innych użytkowników, by to zrobić postanawiasz odkopać temat z przed ponad miesiąca. Zarejestrowałeś się w tej społeczności w tym miesiącu i chyba pierwszą rzeczą jaką zrobiłeś to stanięcie po jednej ze stron w dyskusji między paroma użytkownikami tego forum.

  Parafrazując: Nie szkoda Ci swojego czasu na to ?

konflikt86pl napisał(a):

Trafilem na ten temat przez przeglądarkę, miałem mieszane uczucia co do pewnych wypowiedzi i starałem się zwięźle oraz kulturalnie je przedstawić. Zabrałem głos bo uważam że wypowiedzi świadczą o społeczności tego forum, i w pewnym sensie są też "wizytówką" opery.

Co do Twoich zarzutów:

"[...] w swoim pierwszym poście na forum postanawiasz rugać innych użytkowników "
//nikogo nie "rugałem". Nie uważam aby ilość postów zwiększała prawo do "rugania" kogoś.

"[...] by to zrobić postanawiasz odkopać temat z przed ponad miesiąca "
// na temat trafiłem przez przeglądarkę, wybacz. Zazwyczaj krytykuje się nowych użytkowników za zakładanie nowych tematów zamiast czytania starych - widać Ty to widzisz inaczej

Originally posted by Barthez:

z przed

(nawiastem mówiąc staraj się pisać "sprzed")

"Zarejestrowałeś się w tej społeczności w tym miesiącu i chyba pierwszą rzeczą jaką zrobiłeś to stanięcie po jednej ze stron w dyskusji między paroma użytkownikami tego forum"
// Myślę że prawo do zabierania głosu ma tu każdy zarejestrowany użytkownik

Niestety obawiam się że nasza dalsza wymiana zdań nie wniesie nic nowego do tego wątku, i zeszliśmy z tematu.