Opera - pytania od użytkownika, który przesiadł się z Firefoxa plus kilka problemów

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
kerslack napisał(a):

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem przeglądarki Opera, który dosyć długo korzystał z Firefoxa i teraz mam pewne problemy dotyczące ustawień, konfiguracji dodatków itp. Pierwszą rzeczą, o którą chciałbym się zapytać, są odpowiedniki wtyczek z FF do Opery - skąd je ściągnąć i jak zainstalować? Czy istnieją odpowiedniki WOT, Adblock, Smarterfox, Foxtab, Cooliris, CoolPrieviews, Video DownloadHelper i jakiś menadżer ściągania plików (ten wbudowany w Operę jest słaby, bo po nowym wznowieniu ściągania, zaczyna pobieranie od nowa, a nie momentu zatrzymania)? Mam tez kilka problemów z konfiguracją - najważniejsze to problem z "rozjeżdżaniem się" stron, dziwnym ułożeniem ich elementów i czasami nieczytelną oraz poucinaną czcionką. Efekt ten znika po kliknięciu zielonego kwadracika na dole "dopasuj do szerokości", ale jak ustawić, abym nie musiał tego robić? Nie działa mi również czyszczenie przy zamykaniu przeglądarki, pomimo zaznaczenia w preferencjach->zaawansowane->historia->opróżniaj przy zamykaniu? Jak rozwiązać ten problem? chciałem się również zapytać, jak wygląda instalowanie wtyczek Shockwave lub Flash Player - nigdzie nie mogę znaleźć opcji pokazującej, że są zainstalowane (tak jak w menu "dodatki" w FF)? Czy u innych tez po zainstalowaniu wtyczki Windows Media Player pojawił się dziwny folder 'Pfiles" na partycji, która nie jest systemowa, a po usunięciu uniemożliwia uruchomienie Opery? Wtyczka była instalowana bezpośrednio z internetu, nigdzie jej nie zapisywałem. Trochę jest tych pytań, ale mam nadzieję, że na ich część ktoś mi odpowie. Pozdrawiam.

Medium napisał(a):

Originally posted by kerslack:

Pierwszą rzeczą, o którą chciałbym się zapytać, są odpowiedniki wtyczek z FF do Opery - skąd je ściągnąć i jak zainstalować?


Opera nie ma dodatków. Możesz sobie zmodyfikować menu, wybrać lub zmodyfikować (albo samodzielnie stworzyć) skórkę, dodać pliki skryptów użytkownika (zwykle inne niż dla FF), możesz też podobnie jak w FF pobrać wtyczki.

Originally posted by kerslack:

Czy istnieją odpowiedniki WOT, Adblock, Smarterfox, Foxtab, Cooliris, CoolPrieviews, Video DownloadHelper i jakiś menadżer ściągania plików (ten wbudowany w Operę jest słaby, bo po nowym wznowieniu ściągania, zaczyna pobieranie od nowa, a nie momentu zatrzymania)?

http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=291345
Adblock tworzysz sobie samodzielnie na bieżąco w miarę potrzeb, jest wbudowany: to blokowanie zawartości na stronie.
Do ściągania plików, jak Ci nie wystarczy operowy menedżer pobierania, zainstaluj sobie jakiś osobny program.

Originally posted by kerslack:

Mam tez kilka problemów z konfiguracją - najważniejsze to problem z "rozjeżdżaniem się" stron, dziwnym ułożeniem ich elementów i czasami nieczytelną oraz poucinaną czcionką. Efekt ten znika po kliknięciu zielonego kwadracika na dole "dopasuj do szerokości", ale jak ustawić, abym nie musiał tego robić?

Przykłady (linki) i zrzuty.

Originally posted by kerslack:

Nie działa mi również czyszczenie przy zamykaniu przeglądarki, pomimo zaznaczenia w preferencjach->zaawansowane->historia->opróżniaj przy zamykaniu?

Na podstawie czego to wnosisz?

Originally posted by kerslack:

chciałem się również zapytać, jak wygląda instalowanie wtyczek Shockwave lub Flash Player - nigdzie nie mogę znaleźć opcji pokazującej, że są zainstalowane (tak jak w menu "dodatki" w FF)?

Bo Ci się nie chce przejrzeć uważnie menu Opery knockout
Menu → Narzędzia → Zaawansowane → Wtyczki
Ponadto ścieżki do wszystkich używanych przez Operę wtyczek znajdziesz w opera:config po wpisaniu Plugin Path.

Originally posted by kerslack:

Czy u innych tez po zainstalowaniu wtyczki Windows Media Player pojawił się dziwny folder 'Pfiles" na partycji, która nie jest systemowa, a po usunięciu uniemożliwia uruchomienie Opery? Wtyczka była instalowana bezpośrednio z internetu, nigdzie jej nie zapisywałem.

Nie. Podaj stronę, z której instalowałeś tę wtyczkę.
Ponadto doświadczenie wskazuje, że ostatnio dobrze pracuje ta wtyczka: http://port25.technet.com/pages/windows-media-player-firefox-plugin-download.aspx

Na koniec prośba: zrób w tekście trochę spacji, jak masz więcej do napisania...

kerslack napisał(a):

Na podstawie czego to wnosisz?Zamykam przeglądarkę, za jakiś czas ją ponownie otwieram i w polu adresu mogę sobie przejrzeć strony z poprzedniej sesji (również przez menu narzędzia->historia->dzisiaj wyświetlana jest cała historia przeglądania).

Przykłady (linki) i zrzuty.Odpowiadam na szybko, później pokaże zrzut (dzieje sie tak np. na stronie allegro.pl).

Bo Ci się nie chce przejrzeć uważnie menu Opery
Menu → Narzędzia → Zaawansowane → Wtyczki
Ponadto ścieżki do wszystkich używanych przez Operę wtyczek znajdziesz w opera:config po wpisaniu Plugin Path.Dzięki. Mój błąd, że się dobrze nie rozejrzałem.

Nie. Podaj stronę, z której instalowałeś tę wtyczkę.
Ponadto doświadczenie wskazuje, że ostatnio dobrze pracuje ta wtyczka: http://port25.technet.com/pages/windows-media-player-firefox-plugin-download.aspxWłaśnie instalowałem z tej strony. Nie, żeby bardzo mi przeszkadzało umiejscowienie tego folderu, po prostu wydało mi się to trochę dziwne. Może to wynika z posiadanego systemu - Vista x64.


Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.


Medium napisał(a):

Originally posted by kerslack:

Zamykam przeglądarkę, za jakiś czas ją ponownie otwieram i w polu adresu mogę sobie przejrzeć strony z poprzedniej sesji (również przez menu narzędzia->historia->dzisiaj wyświetlana jest cała historia przeglądania).

Eee, źle interpretujesz... no
Po prostu masz takie ustawienie w sposobie uruchamiania Opery:
Menu → Narzędzia → Preferencje → Ogólne → Uruchamianie → Kontynuuj przerwaną sesję prawda?

Zaraz, zaraz, Tobie chodzi o pasek adresu. Opera czyszcząc pamięć podręczną nie czyści wpisanych adresów. Możesz to zrobić ręcznie tu:
Menu → Narzędzia → Preferencje → Zaawansowane → Historia

A skąd masz pewność, że folder Pfiles stworzył się podczas instalacji tej wtyczki?
Ja mam co prawda Windows XP, ale na wszelki wypadek przeszukałam dyski w poszukiwaniu folderu o tej nazwie, bez skutku.


nowotny napisał(a):

Originally posted by kerslack:

menadżer ściągania plików (ten wbudowany w Operę jest słaby, bo po nowym wznowieniu ściągania, zaczyna pobieranie od nowa, a nie momentu zatrzymania)


To zależy od konfiguracji serwera... niektóre nie pozwalają na wznowienie ściągania...

leonarth napisał(a):

Originally posted by nowotny:

Originally posted by kerslack:

menadżer ściągania plików (ten wbudowany w Operę jest słaby, bo po nowym wznowieniu ściągania, zaczyna pobieranie od nowa, a nie momentu zatrzymania)


To zależy od konfiguracji serwera... niektóre nie pozwalają na wznowienie ściągania...


Tak, ale jeśli serwer pozwala na wznawianie ściągania to opera i tak czasem potrafi zacząć ściągać plik od początku.