Spam, statystyka i co z tego wynika... :)

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
Numen napisał(a):

Przeglądając wishlisty na forum i grupach można zauważyć, że jest wiele osób, które zazdroszczą Kurierowi Poczty Mozillii jej filtru antyspamowego. Ktoś może odpowiedzieć, że przecież Operka też ma wbudowany całkiem niezły filtr (ja przy ustawieniu na Mocny nie mam problemów do narzekań), ale prawdą jest, że programy stosujące filty Bayesa, po odpowiednim "przeszkoleniu", mogą pochwalić się wyższą skutecznością przechwytywania spamu, no i przede wszystkim niższą, żeby nie powiedzieć zerową, ilością fałszywych alarmów.

Twórcy Opery, jak na przykład Johan H. Borg, nie do końca podzielają tą opinię, co nie znaczy, że nie testują możliwości jakie dają wyliczenia statysyczne na podstawie teorii Thomasa Bayesa i przyznają, że rezultaty są "interesujące". Co więcej, my też możemy się "pobawić" w przetestowanie skuteczności w/w filtru, wystarczy tylko drobna zmiana w pliku konfiguracyjnym Opery.

Jeżeli ktoś się nie zniechęcił i nie przeszkadza mu, że będzie testował funkcję, jak na razie, eksperymentalną, to zachęcam do wykonania drobnej zmiany w pliku dialog.ini, który znajduje się w głównym katalogu Opery. Oczywiście wszystkie zmiany należy wykonywać przy zamkniętej przeglądarce. Najpierw szukamy sekcji [Mail Index Properties Dialog], a następnie usuwamy średnik sprzed wpisu Checkbox, "Learn from messages added to and removed from view", Auto_filter_checkbox, 0, 0, 380, 23, Fixed. Zapisujemy wprowadzone zmiany i już możemy odpalić naszą ulubioną Operę.

Teraz przechodzimy do zakładki Poczta w Hotliście i po kliknięciu prawym przyciskiem na Spam --> Właściwości, w zakładce Filtr, zobaczymy opcję Learn from messages added to and removed from view. Zaznaczamy i gotowe. (A przy okazji, możemy zresetować filtr poprzez odznaczenie opcji uczenia się i kliknięcia OK, a następnie ponownego jej wybrania i potwierdzeniem OK.)

Filtr uczenia się jest już włączony, więc będziemy mogli przystąpić do szkolenia. A odbywa się ono dosyć prosto. Przeciągnięcie wiadomości na dany widok (lub Ctrl+V), nakaże wybranemu widokowi "uczenie sie" na podstawie treści maila. Podobnie Ctrl+X, nauczy, że wybrana wiadomość NIE spełnia kryteriów danego widoku.

Tyle, jeżeli chodzi o obsługę. Jeżeli kogoś zainteresował temat filtru Bayesa, zachęcam do odwiedzenia strony Paula Grahama.

Pozdrawiam i udanego eksperymentowania smile

tashi napisał(a):

Witam,
pytanie trochę off, czy Opera może od razu przenosić wykryty spam do kosza, jak to robi np. Bat??

Numen napisał(a):

W związku z ogromnym odzewem i zainteresowaniem Operowców tą funkcją:), pozwoliłem sobie na przetłumaczenie instrukcji opera-fansite, które krok po kroku wyjaśniają co i jak. Oryginał w wątku Tutorial: M2: learning filter.

Opera 7.2 i nowsze wersje mają filtr uczący się (Bayesa).

Uruchomienie:
1. Otwórz Opera7\dialog.ini i poszukaj linii zawierającej "Auto_filter_checkbox". Skasuj "; " na początku linii, aby usunąć komentarz.
2. Uruchom Operę i otwórz właściwości widoku, dla którego chcesz ustawić filtr. Pod zakładką Filtr, jest teraz nowa opcja "Learn from messages added to and removed from view". Włącz ją.

Uczenie:
- oznaczanie wiadomości jako spełniające warunki: przeciągnij i upuść pasujące wiadomości do widoku
- wiadomości nie spełniające warununków: usuń je z widoku przez naciśnięcie Ctrl+X lub przycisku To nie spam w widoku Spam.

Informacje:
- jeżeli jedynie dodałeś wiadomości do widoku z włączonym filtrem uczącym się, a nigdy żadnych nie usunąłeś, to M2 będzie wrzucał tam wszystkie wiadomości. Po usunięciu kilku, nie spełniających warunków, przestanie tak robić.
- ustawienia filtra są przechowywane w Opera7\Mail\index\filter_X.ini (X to numer widoku w index.ini)
- nie używaj filtru wbudowanego i uczącego się jednocześnie. Jeżeli chcesz używać filtru uczącego się, wyłącz wbudowany.

Zaawansowane porady:
- Szybkie uczenie:
1. Umieść wiadomości, które nie są spamem w widoku Spam, a wiadomości spam w innym widoku.
2. Włącz filtr uczący się, jak podano powyżej.
3. Zaznacz wiadomści w widoku Spam (które nie są spamem) jako "To nie spam" oraz przeciągnij i upuść te, które umieściłeś w innym widoku, do widoku Spam.