Poczta na kilku komputerach - jak najlepiej zsynchronizować?

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
JanHabza napisał(a):

Przygotowuję się do migracji z jednego na kilka komputerów (wszędzie Windows, tyle że różny). Korzystam od długiego czasu z klienta pocztowego Opery, zebrało się kilka tysięcy wiadomości. Zależy mi na tym, żeby mieć dostęp zarówno do archiwum odebranych (co jest łatwe do zrobienia, w ostateczności mogą się po prostu pobrać od nowa), ale też do wysłanych (co jest trudniejsze), jak i rozgraniczenia przeczytane/grupowanie etykiet etc.. Korzystam z POP/SMTP, próbowałem IMAP, kiedy Opera go wprowadzała, ale był niedopracowany wtedy. Zresztą, nie widze powodu do zmiany.

Przeniesienie samej Opery (zakładki, notatki, wyglądu etc.) nie jest trudne, wystarczy odpowiednio edytować ścieżki, n i z synchronizują się same. Lokalizację poczty też się da tak ustalić.

Synchronizację myślałem ustawić przy wykorzystaniu Windows Live Mesh. Dają 5GB miejsca, poczta aktualnie zajmuje może z 2,5 - ważne jest to, że można selektywnie wybierać foldery do synchronizacji. Pomimo że mam wyrobione negatywne zdanie o MS, przynajmniej jest pewność ciągłosci świadczenia usługi. Myślałem wykorzystać może Skydrive + Gladinetm ale zasadniczo staram się unikać pośredników (Gladinet). Dla pewności myślałem podać lokalizację folderu ze wszystkimi skrzynkami (jest tam kilka 'zagubionych' po dawnym crashu Opery), albo nawet cały folder Opery (chociaż to zły pomysł bo się TEMP też będą synchronizować, jak i jeżeli nie wyrzucę go gdzieś indziej plik ze ścieżkami etc.). Chyba jednak tylko poczta - zakładki/notatki synchronizują się za pomocą mechanizmu Opery. Idea jest taka, że po wysłaniu/odebraniu na jednym, po włączeniu kolejnego komputera (i wyłączonej Operze na innym), odczekaniu aż się zmiany pobiorą - wszystko będzie wyglądać tak samo, także wysłane. Czy rozgraniczenie przeczytane/nieprzeczytane też się zachowa? Gdzie jest zlokalizowany plik za to odpowiedzialny?

To chyba nie jest zły pomysł, trzeba będzie tylko uważać, żeby nie zacząć korzystać z Opery przed skończeniem synchronizacji na kolejnym komputerze, no bo może się pojawić konflikt.
Znacie 'sprytniejszy' sposób?

Może to jednak zbyt zaawansowana funkcja jak na M2? Nie znalazłem do tej pory odpowiedzi na np. jak zachowywać wiadomości razem z załącznikami (kilka postów niżej) etc. Może czas zmienić klienta. Tylko na co, The Bat/Outlook? Eh :-(.

golew napisał(a):

W takim przypadku korzystałabym z wersji Opery na USB i po prostu nosiła ze sobą tego pendrive'a wink

Ryszard napisał(a):

Załóż sobie gmaila, ustaw w nim odbiór poczty zewnętrznego serwera albo może używane konto ma funkcję przesyłania wiadomości na inne konto. I masz zbiór odebranych.
W Operze ustaw wysyłanie ukrytych kopii wszystkich wiadomości na tego gmaila - masz zbiór wysłanych.
Jak dostaniesz ataku sentymentalizmu to włączysz gmail.com i będziesz się nurzał w nałogu do woli wink

Originally posted by golew:

korzystałabym z wersji Opery na USB i po prostu nosiła ze sobą tego pendrive'a

Też uważam, że pendrive to w Twoim przypadku najlepsze rozwiązanie. Nawet nie musisz mieć na nim całej Opery, wystarczy tylko to, co chcesz synchronizować.

waffell napisał(a):

Ja bym spróbował tak:

- Założyłbym sobie jakieś konto z IMAPem (np. gmail), chyba, że już masz takowe.
- Ustawiłbym je Operze.
- Zaznaczył wszystkie swoje wysłane wiadomości i przeniósł do folderu wysłane DODANEGO konta IMAP.
- To samo z odebranymi wiadomościami.

I już. A do tego masz zalety konta IMAP.
U siebie sprawdziłem, i bez problemu łapię mychą wiadomości i przenoszę je gdzieś indziej.
Ale UWAGA! Pamiętam, że kiedyś przy takich kombinacjach ponownie mi wysyłało wysłane, ale chyba już nie ma tego problemu (upewnij się).

JanHabza napisał(a):

Odkładałem przenosiny możliwie długo, ale jako 10.50 właśnie wyszła, robię backupy przed upgrade to i chyba w końcu się przeniosę z pocztą. Potestowałem w międzyczasie IMAP w Operze i źle nie jest. Czy ktoś mógłby mi tylko powiedzieć, czy przewiduje problemy w takiej konfiguracji:
- wiadomości pozostawiam na serwerze, zapisują się też tam w wysłanych (GMAIL i gamilopodobne konta typu g.pl itd.)
- Win XP - zostawiam wszystko jak jest ustawione (POP/SMTP)
- Win 7 - przenoszę tylko notatki/preferencje itd., pocztę ustawiam od nowa i na czysto przez IMAP - pobierają się zarówno wysłane jak i odebrane. Minusem jest to, że nie widać które już były przeczytane na danym komputerze, ale to nie jest duży minus.

Czy w takiej konfiguracji, dwa klienty na dwóch komputerach łączące się porzez dwa różne protokoły mogę się spodziewać problemów? Sądzę że nie, ale wolałbym żeby mnie ktoś mądrzejszy zapewnił ;-).

qbik13 napisał(a):

upewnij się tylko żeby POP3 zostawiał wiadomości na serwerze wink

i powinno być ok

JanHabza napisał(a):

Na razie wszystko działa, mam tylko problem natury takiej że pomimo zaznaczenia na wszystkich kontach pobierania całych wiadomości na IMAP, nie tylko nagłówków, wiadomosci przestały pobierać się po jakimś 10% całości (zostało kilka tysięcy wiadomości których są tylko nagłówki). Ciekawi mnie czy to normalne zachowanie. Nic nie ruszałem kiedy się pobierały, a teraz włączanie i wyłączanie opery, naciskanie sprawdź/wyślij itd. nic nie daje - czesć wiadomosci pobrała się w całości, czesci widać tylko nagłówki - żadne nowe nie chcą się pobierać. Dość powiedzieć ze folder mail zamiast jakiś 2GB ma nieco podaj 200MB, więc wiele się nie pobrało. Może to jakieś ograniczenie GMAIL (transfer na dobę) ale nie sądzę. Może jutro pobierze się reszta.