pamięć podręczna

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
nadiss napisał(a):

Dzień dobry.Mam pytanko : Jak wyczyścic pamięć podręczną?

lemari napisał(a):

narzędzia → preferencje → zaawansowane → historia
lub:
narzędzia → wyczyść historię przeglądania i tam wybierasz co chcesz.

golew napisał(a):

Ja mam na pasku przycisk ze strony http://operawiki.info/PrzyciskiUzytkownika#security ten od czyszczenia pamięci i co jakiś czas sama ją czyszczę. Dla mnie to wygodniejsze bo mam go "na oku" wink

daroc napisał(a):

Ja mam disk cache ustawiony na 400 MB, a w katalogu CacheDirectory4 pliki i tak mają tylko około 70 MB (w nim znajdują się jeszcze podkatalogi do pobieranych tymczasowo plików i opcache, które zajmują w sumie około 50 MB).
Cache'u raczej dawno nie czyściłem i nie pierwszy raz po jakimś czasie używania Opery zauważyłem, że pliki w katalogu cache Opery zajmują dużo mniej niż mogą.
Ktoś ma podobnie? Opera 10.10 1893, Vista.

pio-76 napisał(a):

U mnie folder Cache zapełnia się dość szybko, zmuszając do ręcznego czyszczenia. Mam cache ustawiony na 360MB, z tym, że jest usytuowany na wirtualnym dysku. Że miejsce na pliki zostało zapełnione, sygnalizuje zastopowanie Opery przy ładowaniu strony, lub, (sporadycznie), komunikat Opery o niemożności zapisania pliku *.adr. Wydaje się, że Opera, nie pozbywa się sukcesywnie starych plików w Cache, robiąc miejsce dla nowych. Być może jest to spowodowane właśnie nietypowym umiejscowieniem folderu, ale korzyści z natychmiastowego dostępu do keszu, warte są zachodu.

Medium napisał(a):

Originally posted by daroc:

Ktoś ma podobnie? Opera 10.10 1893, Vista.


U mnie też rozmiar katalogu cache nie przekracza, a nawet chyba nie osiąga zadanej wartości, którą mam ustawioną dość nisko, bo tylko na 20 MB.
Cache na chwilę obecną mierzy ponad 14 MB.

daroc napisał(a):

Przy takich małych wartościach może tak być, jeśli np. skończy się miejsce i zostanie usunięty np. jakiś filmik z youtube, który zajmuje 6 - 7 MB. Przy wartościach typu 400 MB jest to jednak zachowanie nieco dziwne.

pgmost napisał(a):

A jakie praktyczne znaczenie ma wielkość cache? Po wyłączeniu i włączeniu Opery widzę że się opróżnia mimo że nie zaznaczona jest opcja opróżniania (a filmy na YT oglądam więc się szybko zapełnia)

Medium napisał(a):

Originally posted by pgmost:

A jakie praktyczne znaczenie ma wielkość cache?


Strony szybciej się wczytują, jeśli ich elementy są obecne w pamięci podręcznej. Tak to rozumiem. Jest to wygodne szczególnie przy słabszych łączach.

nadiss napisał(a):

Dziękuje wszystkim za pomoc.Pozdrawiam