Duża ilość otwartych kart - problem z opera6.adr

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
nabank napisał(a):

Witam, na początek trochę danych:
Wersja 10.10
Kompilacja 1893
Platforma Win32
System Windows XP
Identyfikacja przeglądarki:
Opera/9.80 (Windows NT 5.1; U; pl) Presto/2.2.15 Version/10.10

Od momentu kiedy przeszedłem na v10 mam mega problem, którego nie miałem nigdy wcześniej. Opery używam już chyba od wersji 7 i oczywiście nie mogę bez niej żyć, co za tym idzie mam różne dostosowania (menu, panele itp). Obecna wersja, której używam to aktualizacja (chyba z 9.6-8 ) . Po aktualizacji do 10 wszystko się posypało, łącznie z pocztą, paskami narzędzi, zakładkami itp. Jakoś doprowadziłem ją do używalności. A teraz mój problem:

Kiedy mam otwarte sporo kart (powiedzmy 50, zawsze mam takie ilości i nigdy to nie był problem) pojawia się błąd:

Nie można zapisać pliku.
C:\Documents and Settings\ADMIN\Dane aplikacji\Opera\Opera\opera6.adr
Czy ponowić próbę?


W takim momencie nie zapisują się nowe zakładki, nie wczytują style css stron, nie zapisują się notatki, nie mogę się zalogować nigdzie, nie działa synchronizacja,edycją postów w Wordpressie itd. Po jakimś czasie zaczyna działać normalnie. Jest to nagminny problem, do kilku razy dziennie.

Oczywiście wolałbym uniknąć czystej instalacji, bo mam stracha, że znów zapomnę czegoś eksportować, szczególnie jak chodzi o pocztę i kanały rss (które się tak posypały przy aktualizacji, że Opera zgubiła wszystkie adresy, choć zachowała wiadomości).
Ma ktoś jakiś pomysł lub podobny błąd?

P.S. jakby co to czytałem temat o eksporcie ustawień do nowej instalacji.

Medium napisał(a):

W Operze 10 plik zakładek nazywa się nie opera6.adr, a bookmarks.adr. Radzę zmienić nazwę tego pliku i poprawić ścieżkę w opera:config.
Ja mam wspólny plik zakładek dla różnych wersji Opery, zaczynając od 8 i ta zmiana nie miała wpływu na prawidłowe funkcjonowanie poprzednich wersji.

Chcesz uniknąć nowej instalacji, a zwróć uwagę, że w Operze 9 są nieco inne ścieżki do katalogów użytkownika niż w Operze 10. Sugeruję jednak zrobić kopię swoich ustawień i zafundować sobie czystą instalację, a następnie nadpisać potrzebne Ci pliki ustawień osobistych.

nabank napisał(a):

Dzięki za szybką odpowiedź. Chyba nie ma innego wyjścia.
Mam jeszcze głupie pytanie: jak otworzyć opera:config? opera:about mi się otwiera, ale config -> Wewnętrzny błąd komunikacji.Próbujesz odwiedzić adres opera:config, który jest w tej chwili niedostępny.

Edit:
Przy okazji nie mogę też zapisywać sesji, ani niczego z netu np. obrazków, pdf i innych plików.

Medium napisał(a):

Originally posted by nabank:

Mam jeszcze głupie pytanie: jak otworzyć opera:config? opera:about mi się otwiera, ale config -> Wewnętrzny błąd komunikacji.Próbujesz odwiedzić adres opera:config, który jest w tej chwili niedostępny.


To tylko potwierdza konieczność ponownej instalacji po wykonaniu kopii ważnych plików ustawień osobistych i usunięciu dotychczasowych katalogów użytkownika. Chyba nie chcesz, żeby Twoja Opera była niepełnosprawna?

nabank napisał(a):

Bezwzględnie nie mogę sobie na to pozwolić bigsmile
Dzięki z pomoc i liczę, że nie przyjdę tu płakać po wszystkim wink

Medium napisał(a):

Jakby jakieś problemy, to pisz.

nabank napisał(a):

Mam jeszcze pytanie, bo zrobiłem już wszystkie eksporty i backup katalogów opery, czy po odinstalowaniu muszę czyścić rejestry?

Medium napisał(a):

Opera trzyma swoje ustawienia w plikach INI katalogów użytkownika, a nie w rejestrze. Nie trzeba czyścić rejestru.

nabank napisał(a):

OMG co za emocje smile Mozolnie i powoli, ale się udało. Jedyny problem to, to że znów wszystkie informacje z RSS poszły do jednego "worka" zamiast przypisać się do właściwych kanałów, ale jakoś to przeżyję. Oby nie było problemów znów z tym "zapisem pliku". Póki co, wszystko gra i trąbi smile

Jeszcze raz dziękuję Medium (szczególnie za zmobilizowanie do reinstalki) i pozdrawiam.

Medium napisał(a):

Szybko się uwinąłeś wink

Originally posted by nabank:

Jedyny problem to, to że znów wszystkie informacje z RSS poszły do jednego "worka" zamiast przypisać się do właściwych kanałów, ale jakoś to przeżyję.


Może trzeba było wyeksportować listę kanałów informacyjnych? Katalog mail oczywiście przeniosłeś?


nabank napisał(a):

Tak nauczony historią zrobiłem eksport kanałów. Katalogu mail nie przenosiłem, sam się przekopiował przez Plik > Import i eksport > Importuj pocztę. Zaimportował mi konta, wiadomości z poczty i z RSS. Tylko te wiadomości z RSS są w Kanały informacyjne, zamiast być przypisane do odpowiednich kanałów, ale to już nie jest nic wielkiego. smile

Nawet nie mam zamiaru tego naprawiać. W sumie mam tak drugi raz, pierwszy był gdy przechodziłem z 9 na 10 i wtedy wszystko się posypało jak nigdy dotąd.

BTW system ma 2 lata (ogólnie jest zadbany i nie miewa zawiech czy błędów), a katalogów Opery miałem 7, teraz 2.

Medium napisał(a):

A po Ci stare wiadomości z kanałów inf.?

nabank napisał(a):

P co mi 21905 wiadomości z RSS bigsmile ? Głównie subskrybuje kanały związane z moją pracą, jest tam masa tutoriali, skryptów i innych przydatnych rzeczy. Mogę łatwo je przeszukiwać i przy okazji etykietować. Takie mam przyzwyczajenia smile

nabank napisał(a):

Minął jeden dzień i problem powrócił, z ta różnicą że zamiast błędu opera6.adr jest bookmarks.adr. Z pewnością nie jest to błąd systemu, mała szansa, że to błąd importowanych ustawień, bo specjalnie przeniosłem minimum ze starej instalacji. Problem znów pojawia się w momencie otwarcia kilkudziesięciu kart. Oczywiście można by powiedzieć "po co Ci tyle kart, zapisz sobie sesje", nie zmienia to faktu, że coś tu nie gra i przed v10 nigdy nie miałem nawet małych problemów z ulubioną i niezastąpioną przeglądarką sad

P.S. Oprócz alertu (o takiej treści jak w pierwszym poście) problem poznaje po zmianie ikony synchronizacji pojawia się na niej żółty trójkąt z wykrzyknikiem, a "Wyświetl stan" pokazuje: W usłudze Opera Link wystąpił nieznany błąd.

Medium napisał(a):

Originally posted by nabank:

Minął jeden dzień i problem powrócił, z ta różnicą że zamiast błędu opera6.adr jest bookmarks.adr. Z pewnością nie jest to błąd systemu, mała szansa, że to błąd importowanych ustawień, bo specjalnie przeniosłem minimum ze starej instalacji. Problem znów pojawia się w momencie otwarcia kilkudziesięciu kart. Oczywiście można by powiedzieć "po co Ci tyle kart, zapisz sobie sesje", nie zmienia to faktu, że coś tu nie gra i przed v10 nigdy nie miałem nawet małych problemów z ulubioną i niezastąpioną przeglądarką :frown:


Przetłumacz to na angielski i zapodaj twórcom Opery bug https://bugs.opera.com/wizard/
A w tym wątku wpisz numer zgłoszonego buga.

nabank napisał(a):

O.K. opisze im problem i wyśle.
Jeśli procedura łączy się z odpowiedzią z ich strony, to podzielę się nią w tym temacie, może komuś się przyda.
Pozdrawiam.

andol napisał(a):

A nie kończy Ci się przypadkiem wolne miejsce na dysku? Sprawdź, ile masz wolnego miejsca na dysku z profilem Opery po otwarciu owej dużej ilości kart.