Bład inicjacji modułu pocztowego

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
lukaszwu napisał(a):

Podczas uruchamiania Opery pojawia się komunikat o błędzie inicjacji modułu pocztowego - program nie może otworzyć pliku omailbase.dat. Podejrzewam, że wina tkwi w nazwie folderu użytkownika zawierającej literę "ł", zamiast której w ścieżce dostępu jest prostokąt. Odinstalowywanie i ponowne instalowanie Opery nic nie zmienia. Czy zatem da się uruchomić jakoś ten moduł Opera Mail?

Ryszard napisał(a):

Originally posted by lukaszwu:

Odinstalowywanie i ponowne instalowanie Opery nic nie zmienia.


A co ma niby zmienić? Przed ponownym zainstalowaniem Opery usunąłeś wszystkie pliki/foldery Opery z folderu użytkownika? Zmieniłeś nazwę folderu użytkownika?

Originally posted by lukaszwu:

Czy zatem da się uruchomić jakoś ten moduł Opera Mail?


Załóż gdzieś folder, podaj ścieżkę do niego przez Mail Root Directory, uruchom ponownie Operę i sprawdź.

lukaszwu napisał(a):

Zmienić nazwy tego folderu się nie da, ale poprawiłem to nieszczęsne "ł" w Mail Root Directory i już działa. Dzięki za pomoc.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by lukaszwu:

poprawiłem to nieszczęsne "ł" w Mail Root Directory i już działa


Czyli, że co? Zmieniłeś adres ......./kasz/.... na ......./łukasz/... i działa?

lukaszwu napisał(a):

Tam zamiast ł była jakaś kombinacja znaków interpunkcyjnych i cyfr, już nie pamiętam jaka, ale zamieniłem to na ł. Nie do końca działa jak należy, bo nie da się wprowadzić żadnych kont pocztowych (po wpisaniu nazwy użytkownika i hasła nie da się przejść do okna z adresami serwerów, tylko od razu zakończ), ale przynajmniej przy uruchamianiu nie wyskakuje za każdym razem okno z błędem i o to głównie mi chodziło.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by lukaszwu:

Nie do końca działa jak należy, bo nie da się wprowadzić żadnych kont pocztowych (po wpisaniu nazwy użytkownika i hasła nie da się przejść do okna z adresami serwerów, tylko od razu zakończ)


A Narzędzia - Konta poczty i czatu… daje pełny dostęp?

lukaszwu napisał(a):

No właśnie nie, ponieważ należy utworzyć konto, a przy jego tworzeniu zazwyczaj nie pojawia się okno, w które należałoby wprowadzić adresy serwerów. Przycisk Zakończ jest w oknie z nazwą użytkownika i hasłem i po jego kliknięciu konto się nie zapisuje - przy ponownym wejściu w konta poczty i czatu wyskakuje informacja, że należy utworzyć konto.
Czasami da się wejść w to okno z serwerami, ale konto również nie zostaje zapisane.

Również blokowanie zawartości (reklam) nie zapisuje wprowadzonych adresów stron, więc po ponownym uruchomieniu Opery baza adresów jest pusta.

W ścieżkach dostępu (Pomoc -> O Operze): "Zapisana sesja", "Zakładki", "Profil użytkownika" i "Style użytkownika" zamiast ł dalej jest spacja, więc pewnie trzeba by jeszcze to jakoś poprawić.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by lukaszwu:

W ścieżkach dostępu (Pomoc - O Operze): "Zapisana sesja", "Zakładki", "Profil użytkownika" i "Style użytkownika" zamiast ł dalej jest spacja, więc pewnie trzeba by jeszcze to jakoś poprawić.

No można przez opera:config niektóre da się wprost z Opery ale…
Moim zdaniem warto przemyśleć przeinstalowanie systemu, albo przeprowadzkę na konto użytkownika bez PLznaków.
Jeżeli nie - można zainstalować ponownie Operę wybierając wersję "jednoużytkownikową" albo - ten sam efekt - przy wyłączonej Operze w pliku operaprefs_default.ini zmienić
[System]
Multi User=1 
na
[System]
Multi User=0 
po uruchomieniu w katalogu instalacyjnym Opery pojawią się katalogi profilu.
Tylko:
- jaki masz system?
- o jakiej wersji Opery mówimy?
- czy nie jest dla Ciebie problemem ewentualny dostęp wszystkich użytkowników komputera do Twojego profilu Opery?

lukaszwu napisał(a):

System to Windows Vista Home Premium, Opera 10.10.
Nie chcę kombinować z systemem ani z kontami, bo wszystkie programy działają bez problemu, tylko z Operą taki problem. Spróbuję popoprawiać ścieżki w opera:config, jeśli to nie pomoże, no to cóż, trzeba będzie szukać innych przeglądarek, które nie będą miały z tym problemu.


Pozmieniałem już ścieżki i poczta działa, z tym że dla połączeń szyfrowanych po ściągnięciu wiadomości dalej cały czas pokazuje łączenie z serwerem.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by lukaszwu:

System to Windows Vista Home Premium, Opera 10.10


I pewnie pracujesz na koncie z pełnymi uprawnieniami? Czytałem gdzieś taki tekst "administrator administruje, użytkownik użytkuje" i wydaje mi się to sensowne wink
Założenie w Vista Home Premium (czyli jak widać go spod Opery Windows NT 6.0) drugiego konta to żaden problem wink Nawet warto założyć hasło na konto z pełnymi uprawnieniami, założyć takie ograniczone - bez hasła, żeby było szybciej przy logowaniu - i używać konta z ograniczeniami.

lukaszwu napisał(a):

Żaden inny program (chociażby np. Firefox) nie ma takich problemów, tylko Opera. Konto administratorskie przydaje się np. przy instalowaniu programów, a wylogowywanie wiąże się z zamknięciem wszystkich działających programów, więc byłoby to uciążliwe. Wygląda jednak na to, że blokowanie reklam działa, tylko nie poprzez dopisywanie kilkudziesięciu adresów od razu do listy, a przez zaznaczanie reklam na otwartych stronach. I to wystarczy, do obsługi poczty mam inny program. Ważne, że nie wyskakuje żadne okno przy uruchamianiu Opery.

mpsd8 napisał(a):

Witam serdecznie
U mnie ten sam problem i nie było znaczenia która wersja opery.
Wystarczyło wejść w folder C:\Users\"nazwa użytkownika"\AppData\Local\Opera\Opera
i skasować całą zawartość folderu . Włączyć opere ponownie i działa.
Pozdrawiam