Opera 10.50 a wygładzanie czcionki

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
Xxen napisał(a):

Tak jak kiedyś z Firefoksem, pierwszy raz mam wrażenie, że zaczęło to iść w złą stronę - Opera 10.50 oprócz kilku fajnych, przyniosła też kilka nieprzyjemnych zmian. Niemal ze wszystkim zdołałem sobie poradzić, ale pozostał jeden, acz niezwykle drażniący element - nowe wygładzanie czcionek. Wcześniej przy systemowym ustawieniu Standardowego czy ClearType Opera wygładzała wszystkie fonty w sposób identyczny z oknami Windowsa, teraz z nieznanych mi powodów robi to na swój charakterystyczny, inny sposób. Znalazłem trochę krytycznych wpisów na ten temat ale żadnego rozwiązania - ktoś ma jakiekolwiek pomysły by przywrócić poprzedni stan dla 10.50?

JaDo napisał(a):

Jeśli chodzi o menu główne, to przywrócić się nie da. Trzeba poczekać na nową wersję z poprawką. To nie jest nowe wygładzanie, to jest błąd. Gdzieś jeszcze to zauważyłeś?

http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=434731&t=1268200081&page=1#comment4474421

Xxen napisał(a):

Nie, nie chodzi o menu, nie wiem też czy ma to z tym błędem jakikolwiek związek - chodzi o wygładzanie czcionek w wyświetlanych witrynach internetowych (róznica jest widoczna zwłaszcza przy czcionce wytłuszczonej). Ja wiem, że dla większości może być to szczegół, ale moje oko męczy się nieporównywalnie szybciej, aktualnie zmuszony byłem wrócic już do 10.10, mam nadzieję, że to również jest jedynie niedopatrzenie a nie "nowy feature" Opery (jak analogicznie - wygładzanie czcionek w pierwszych wersjach Safari dla Win).

JaDo napisał(a):

No to szkoda, że już wróciłeś, ale mógłbyś chociaż podać przykład strony + zrzut, opis w którym miejscu dokładnie. Ja zauważyłem tylko na pilka.pl - w News po najechaniu na odnośnik, pojawiają się chmurki js i w nich czcionka jest wytłuszczona. W 9.27 i 10.10 nie jest.

Xxen napisał(a):

Zmiany są na WSZYSTKICH stronach - jest to bardziej widoczne wraz ze wzrastającym rozmairem fontu, zwłaszcza przy niektórych czcionkach i wytłuszczonym tekście.
Anyway - właśnie zyskałem dostęp do Win7, który po wyłączeniu ClearType też stosuje inne mechanizmy wygładzania niż Standardowy w WinXP. I tu chyba jest pies pogrzebany, 10.50 dostosowała się do Win7 i tylko Win7 (ew. Visty), stąd inne wyświetlanie czcionek na stronach i może też ten bug z czcionką w menu - bo tu odwrotnie - z tego co widzę występuje tylko w Win7, nie w WinXP.
Sumując - już nawet nie chce mi się rozpisywać w szczegółach, zanosi się na to, że mój "problem" pozostanie nierozwiązany - skoro jest to aktualnie standard w systemach Microsoftu...

kiler999 napisał(a):

Hmm.. Ciężko mi się wypowiadać ale ani na win vista ani na 7 nie było z wygładzaniem problemów w 10.50 (no oprócz menu). Brat ma na xp 10.5 i tez nie widzę problemów, może problem występuje przy większych monitorach, ja ma 15.4, brat 17

Xxen napisał(a):

Rozumiem sugestię, że jest to problem jednostkowy, jednak sprawdzałem to już w trzech lokalizacjach i wszędzie z WinXP efekt jest ten sam. Rozmiar monitora nie ma nic do rzeczy - już bardziej poglądowo zamieszczam porównanie (w odwróconej kolorystyce będzie łatwiejsze do zauważenia), na dole mój przypadek z wygładzaniem Standardowym w 200%.

http://img695.imageshack.us/img695/2862/winpfont.png

Co do Visty/7, no ja rozumiem już, że tam problem jest kompletnie niezauważalny, bo opcji wygładzanie Standardowe/brak właściwie nie ma (jest ClearType+wygładzanie nowego typu - właśnie w stylu Opery 10.50).

JaDo napisał(a):

http://files.myopera.com/JaDo/files/200_1051.png
http://files.myopera.com/JaDo/files/CT_200_1051.png

http://files.myopera.com/JaDo/files/400_1051.png
http://files.myopera.com/JaDo/files/CT_400_1051.png

Czcionka Constantia, 10.51#3309 , ustawienie kontrastu max 2.2, odświeżanie 75Hz (na stand. 60Hz u mnie pokazują się subpiksle w czcionkach)

Originally posted by Xxen:

Rozmiar monitora nie ma nic do rzeczy


Trochę ma. Np. 17 i 21 mają zdaje się taką samą wielkość piksla, 19 większy. Ładniejsze czcionki są wtedy, kiedy piksel jest mały, z powiększeniem i wygładzaniem oczywiście. Czyli, sprawdzając to na dwóch różnych przekątnych z tą samą wielkością piksela, wynik będzie ten sam, podobny?
Coś w tej materii być może się zmieniło, nie jestem na bieżąco.

Ale żeby nie odjechać za daleko poza temat:

http://files.myopera.com/JaDo/files/10.10_avatar_zoom_x1000.png
http://files.myopera.com/JaDo/files/10.5_avatar_zoom_x1000.png (10.50 któraś testowa, ale w 3309 tak samo)

Trudno jest mi powiedzieć czy to ma jakiś związek, czy też nie. Na ile wygładzanie czcionek ma coś wspólnego z wygładzaniem obrazków. Może nic, a może trochę, różnica między wersjami jednak jest.

Xxen napisał(a):

Tzn. nie rozumiem czemu ma służyć pierwsze porównanie, ja przedstawiłem w powiększeniu problem w przypadku wygładzania Standardowego dla 10.10 i 10.50 (to samo wygładzanie, różna wersja Opery), różnica pomiędzy brakiem wygładzania a ClearType w tej samej wersji przeglądarki jest jasna i chyba nie ma nic do rzeczy w wyjaśnieniu problemu.

A co do rozmiaru piksela a zmian w wygładzaniu - jeśli rozmiawiamy o LCD i rozdzielczościach natywnych - no różnicy *technicznie* żadnej nie będzie, piksel będzie odpowiadał pikselowi, bez względu na jego rozmiar. To, że oko wychwyca mniej przy mniejszym rozmiarze obiektu to zupełnie inna bajka.

JaDo napisał(a):

Jeżeli sytuacja jest bez wyjścia, to wychodzi się wejściem. Lub obejściem.

Nie ma w kodzie strony czcionki Constantia, wymuszam ją poprzez styl. Jeśli tylko niektóre czcionki u Ciebie tak się wyświetlają i nie ma na to rady, to trzeba przestać ich używać. Ja tak właśnie robię - wygładzanie nie jest decydujące przy wyborze czcionki, jego rodzaj już tak. Przy wielkości 14 i CT, ładna skądinąd czcionka Trebuchet, u/dla mnie wygląda fatalnie.
Przy wygładzaniu Standardowym i Constantii, zwykły tekst jest nie do użytku dla moich oczu. Przy standardowym kontraście i CT czcionki mają tą charakterystyczną mgiełkę, rozmycie, może męczyć.

Ustawiłem czcionki na domyślne, wygładzania brak i aż takiego efektu jak u Ciebie nie obserwuję. Nie chodzi już o porównywanie z 10.10, tylko o sam komfort oglądania w 10.5x. Być może jeszcze jakieś ustawienia na to wpływają. Nie chcę przez to powiedzieć, że jest tak tylko u Ciebie, po prostu nie wiem jak doprowadzić do takiego popsucia u siebie.

http://files.myopera.com/JaDo/files/brak_400_14_1051.png

(brak CT, wielkość 14, czcionka strony, zoom 400)

Czytałem parę wątków na głównym, jakiś problem z renderowaniem na pewno jest.

Wyświetlanie określonej czcionki można wymusić w browser.css np.

* {font-family:Constantia !important;}

Żebyśmy się dobrze zrozumieli jeszcze raz powtórzę - to jest obejście, nie rozwiązanie.

Xxen napisał(a):

Teraz mam wrażenie, że od początku się nie rozumiemy. :]

Originally posted by JaDo:

Ustawiłem czcionki na domyślne, wygładzania brak i aż takiego efektu jak u Ciebie nie obserwuję.


No ale przecież sam na screenie wskazałem, że przy braku wygładzania faktycznie różnicy nie ma. Przy ClearType róznica jest niewielka, problem zaczyna się, gdy użyję wygładzania Standardowego! Bo mam wrażenie, że wciąż niezrozumiałe pozostaje, że prócz opcji "brak" i "ClearType" w WinXP istnieje opcja "Wygładzanie Standardowe" i to z nim mam problem i w nim róznica jest widoczna najwyraźniej!
http://img25.imageshack.us/img25/2918/xczhreahnadgd.png

Efekt jest widoczny na wszystkich rodzajach czcionek (co ważne - wygładzanie standardowe "łapie" fonty dopiero od pewnego rozmiaru, tekst pisany małą, niewytłuszczoną czcionką pozostaje nienaruszony) - na jednych bardziej, na innych mniej, żonglowanie nimi niestety niewiele pomaga. Anyway - dzięki za zaangażowanie, problemu raczej już nie rozwiążemy, ale może przynajmniej po kilku dniach zostanie on zauważony. bigsmile

W 10.51 - bez zmian, ale od czasu wizyty na Win7 naprawdę nie liczę już na poprawienie tego stanu.

JaDo napisał(a):

Originally posted by Xxen:

Bo mam wrażenie, że wciąż niezrozumiałe pozostaje, że prócz opcji "brak" i "ClearType" w WinXP istnieje opcja "Wygładzanie Standardowe" i to z nim mam problem i w nim róznica jest widoczna najwyraźniej!


No i na co się tak gorączkować? Napisałem przecież min. Przy wygładzaniu Standardowym... , więc wiem gdzie to się zmienia, i zmieniałem. Może zabrakło jedynie zrzutu:

http://files.myopera.com/JaDo/files/standardowe_wygladzanie.png

Originally posted by Xxen:

Efekt jest widoczny na wszystkich rodzajach czcionek...


Wcześniej tak jednoznacznie tego nie opisywałeś było - zwłaszcza przy niektórych czcionkach. Spróbuj choć raz, odtworzyć błąd występujący nie u Ciebie a kogoś innego, wtedy może zrozumiesz, że nawet taki niuans może sprowadzić na manowce. Wcześniej podejrzewałem, że może tylko pewna rodzina czcionek tak reaguje, teraz okazuje się, że wszystkie.

Originally posted by Xxen:

Anyway - dzięki za zaangażowanie, problemu raczej już nie rozwiążemy, ale może przynajmniej po kilku dniach zostanie on zauważony.

Myślę, że warto było pogadać nawet bez szczęśliwego zakończenia. smile Co do zauważania, nie rozumiem - tutaj na forum oprócz paru użytkowników nikt tego więcej nie przeczyta. Z OS na pewno nikt, jeśli oto chodziło.

Xxen napisał(a):

Originally posted by JaDo:

Originally posted by Xxen:

Efekt jest widoczny na wszystkich rodzajach czcionek...


Wcześniej tak jednoznacznie tego nie opisywałeś było - zwłaszcza przy niektórych czcionkach.Zwłaszcza przy niektórych, oznacza, że przy pozostałych także, w jednych bardziej ("nie do użytku dla oczu") w innych mniej (da się znieść). wink

Originally posted by JaDo:


No i na co się tak gorączkować? Napisałem przecież min. Przy wygładzaniu Standardowym... , więc wiem gdzie to się zmienia, i zmieniałem. Może zabrakło jedynie zrzutu:

http://files.myopera.com/JaDo/files/standardowe_wygladzanie.png


Przepraszam jesli tak to zabrzmiało, jestem daleki od gorączkowania się - chyba przy pierwszym podejściu faktycznie kompletnie umknął mi fragmeny "Przy wygładzaniu Standardowym i Constantii, zwykły tekst jest nie do użytku dla moich oczu" i zmylił ten kolejny screenshot - dziękuję za uzupełnienie i potwierdzam, że ilustruje on dokładnie mój (no i nie tylko mój) problem w Operze 10.50. Co do zauważenia - no przede wszystkim cieszę się, że ostatecznie doszliśmy do tego, że na 100% problem nie jest mój-jednostkowy a całościowy dla tej wersji Opery, tylko tyle.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam! smile