DUŻE zużycie pamięci przez O.

w dziale Opera
boogi77 napisał(a):

Witojcie,

Nie wytrzymałem, muszę to napisać: Czemu Opera zużywa tak strasznie dużo pamięci RAM?? W zeszłym tygodniu po dłuższej chwili użytkowania, z JEDNĄ otwartą zakładką zajmowała mi ponad giga ramu. To nie jest normalne...

I teraz zastanawiam się, czy to cache itd tyle zżera pamięci czy to może jakiś błąd programu??

Poza tym, przy kończeniu pracy z taką zajętością pamięci opera zamyka się koszmarnie wolno, za to kiedy ubijemy jej proces z menedżera zadań to znika natychmiast. Jaka jest różnica dla działania kompa / opery między takim zamykaniem po kliknięciu "x", a prostym ubiciem procesu?

JaDo napisał(a):

Originally posted by boogi77:

Witojcie


Witéj

Originally posted by boogi77:

Czemu Opera zużywa tak strasznie dużo pamięci RAM?? W zeszłym tygodniu po dłuższej chwili użytkowania, z JEDNĄ otwartą zakładką zajmowała mi ponad giga ramu. To nie jest normalne...I teraz zastanawiam się, czy to cache itd tyle zżera pamięci czy to może jakiś błąd programu??


Normalne nie jest. Błąd.

Originally posted by boogi77:

Jaka jest różnica dla działania kompa / opery między takim zamykaniem po kliknięciu "x", a prostym ubiciem procesu?

Dla działania kompa/systemu nie ma chyba większego znaczenia. Dla Opery może mieć duży np. utrata części danych, chociaż mi to się jeszcze nie zdarzyło, a procesów opera.exe (różnych wersji) ubiłem pewnie już z kilkaset.

lemari napisał(a):

Ja to ogarnąłem ograniczając pamięć podręczną RAM.
O >> ustawienia >>preferencje >> zaawansowane >> historia
i tam "Pamięć podręczna RAM" daj np. na 400MB , a podręczną na dysku zwiększ do np. 200MB
Ja mam 1GB RAM więc trzeba to trochę kontrolować.
Jeśli masz więcej RAMu to co Ci szkodzi ile jej zabiera Opera, RAM to szybsza pamięć od dysku i program lepiej śmiga.

ceglash napisał(a):

Originally posted by boogi77:

Witojcie,
W zeszłym tygodniu po dłuższej chwili użytkowania, z JEDNĄ otwartą zakładką zajmowała mi ponad giga ramu. To nie jest normalne...


No właśnie też się zastanawiam co jest z tym RAM'em...
Używam Opery 10.54 ostatniej kompilacji 3390
W opcjach w Historii mam przy opcji pamięć Podręczna RAM ustawione na "wyłącz" (nie zależy mi na szybkości), pamięć Podręczna Dysku jest na 200MB i czasem się zdarzy że "ciągnie z pamięci jak smok", a później gdy się zamknie wszystkie karty, albo zostawi jedną to nadal bardzo dużo zużywa. Przykładowo po uruchomieniu zabiera ca. 70MB po przejrzeniu paru stron i ewentualnym obejrzeniu paru filmików we flashu (np. trailerów) - zajmuje już grubo ponad 200MB dochodząc momentami nawet do 500MB a gdy zamknie się jej wszystkie okna to spada tylko trochę poniżej. Od którejś wersji już to zauważyłem - chyba od pierwszego albo drugiego wydania 10.53

ceglash napisał(a):

Ok, to ja mam w takim razie pytanie takie trochę "z innej beczki": co wyłączyć, co zmienić np. w ustawieniach config'u aby Opera jak najmniej zużywała zasobów ??
Spod ogólnej konfiguracji w opcjach na zakładce Zaawansowane ustawiłem już tak:


Dodatkowo:


Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by ceglash:

Ok, to ja mam w takim razie pytanie takie trochę "z innej beczki": co wyłączyć, co zmienić np. w ustawieniach config'u aby Opera jak najmniej zużywała zasobów ??


Do twojej listy dodam jeszcze:

Ja mam checkboksy do szybkiego, globalnego włączania/wyłączania wtyczek i JavaScriptu na pasku stanu.

Jurgi napisał(a):

Niestety, Opera ma straszne wycieki pamięci: po prostu nie oddaje zabieranej pamięci. Z moich obserwacji: jak dochodzi do 500 MB zajętej pamięci to zaczyna mulić. Trzeba ją regularnie restartować. Trudno w ogóle mieć otwarte więcej niż kilkanaście zakładek (a pamiętam, że taka ósemka z otwartymi 30 zakładkami mogła chodzić miesiąc bez restartu i nie mulić, na znacznie słabszym kompie).

Originally posted by lemari:

Jeśli masz więcej RAMu to co Ci szkodzi ile jej zabiera Opera, RAM to szybsza pamięć od dysku i program lepiej śmiga.


No właśnie nie, po przekroczeniu – jak wspomniałem – około pół giga (przy 1GB posiadanego ramu u mnie) praca to katorga, bo byle przełączenie zakładki to pół minuty rzężenia dysku.

Originally posted by lemari:

"Pamięć podręczna RAM" daj np. na 400MB


Próbowałem ograniczania podręcznej RAM — bezskutecznie. Za to spada jej reaktywność.

PlMichal napisał(a):

Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest kupno dodatkowego ramu bigsmile

arkwierz napisał(a):

otorzylem wlasnie duuuzo kart.
tyle ile mi sie miescilo na ekranie wink
dlugo nie moglem przekroczyc 300MB pamieci
teraz ledwo doszedlem do 550MB
wszystko ladnie dziala, nic sie nie wiesza, jest ok.
jesli dysk rzezi to moze sie po prostu system swapuje?

andol napisał(a):

Originally posted by Jurgi:

Niestety, Opera ma straszne wycieki pamięci: po prostu nie oddaje zabieranej pamięci.U mnie Opera chodzi od wersji do wersji (nie restartuję komputera, Operę zamykam przy okazji instalacji nowej wersji) i nie zauważyłem, aby zajmowane przez nią zasoby rosły w nieskończoność. Teraz zajmuje około 380 MB (mam 4 GB RAM-u), a nie pamiętam, kiedy ją restartowałem (na pewno nie w tym tygodniu).

Jurgi napisał(a):

Nic, tylko pozazdrościć.

PavelZ napisał(a):

Originally posted by andol:

U mnie Opera chodzi od wersji do wersji (nie restartuję komputera, Operę zamykam przy okazji instalacji nowej wersji) i nie zauważyłem, aby zajmowane przez nią zasoby rosły w nieskończoność. Teraz zajmuje około 380 MB (mam 4 GB RAM-u), a nie pamiętam, kiedy ją restartowałem (na pewno nie w tym tygodniu).powiedz Mistrzu jak to osiągnąłeś ? - kto wie może wrócę do Opery (swojego czasu moja ulubiona przeglądarka nadal czekam na wersję tak rewelacyjną wydajnościowo jak 8.52)
bo u mnie w domu na 4GB po kilku godzinach przy 4 otwartych zakładkach zrobiło się sporo ponad giga zajętego ramu i dalej rosło
a w pracy z 1GB - Operka pożerała ponad 600MB - reszta dla systemu i swapowało straszliwie.

standardowe porady z cachem - nic albo prawie nic nie dają...

swoją drogą domyślna konfiguracja Opery jest do d... - to co trafia do użytkownika powinno od razu pracować optymalnie a nie zmuszać do grzebania w konfigu IMHO smile

Ryszard napisał(a):

Originally posted by PavelZ:

powiedz Mistrzu jak to osiągnąłeś ? -


Mistrzu pozwolisz, że spróbuję zgadnąć?
To
siec.png
otworzyłeś u siebie tylko dlatego, że musisz sprawdzić jakość tłumaczenia?

PavelZ napisał(a):

nie Mistrzu - nie tylko dlatego...
tak się składa, że guzik wszelkie zmiany w tym miejscu pomagają... (u mnie). Guzik albo tylko ociupinke...
napisałem o standardowych radach w cachach bo nie chciało mi się dokładnie opisywać tej zakładki i co w niej zmieniałem. I to wielokrotnie wg własnego doświadczenia oraz wg, rad innych mądrzejszych ode mnie, Efekt był znikomy lub żaden za każdym razem.


Ryszard napisał(a):

Originally posted by PavelZ:

nie Mistrzu - nie tylko dlatego...


Nie zrozumiałeś mnie - co prawda moja odpowiedź znalazła się pod cytatem z Twojej, ale adresowana była do tego, kogo nazwałeś Mistrzem - czyli do andola.
I może wyraźnie - podejrzewam, że tu http://files.myopera.com/Ryszard/files/siec.png andol nic nie dłubał.
A u mnie Opera włączona od 17, sprawdzałem/czytałem pocztę, RSSy, gmail przez www, widziałem wiele stron - między innymi miałem potrzebę znaleźć odliczacz (countdown ok. 10 s) to i flaszek trochę było i teraz mam
procesy.png

andol napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Mistrzu pozwolisz, że spróbuję zgadnąć?
To siec.png otworzyłeś u siebie tylko dlatego, że musisz sprawdzić jakość tłumaczenia?A nie, od czasu do czasu tam coś zmieniałem, choć od dłuższego czasu już tam rzeczywiście nie zaglądam. smile
Mam tak:


Ale naprawdę nie przywiązuję już wagi do tych ustawień.

A wracając do pytania…

Originally posted by PavelZ:

powiedz Mistrzu jak to osiągnąłeś?


Nic mistrzu nie robiłem, aby cokolwiek osiągnąć.

Kilka lat temu miałem problem z wiecznie zżeranymi przez Operę zasobami. Pisałem o tym chyba na tym forum, zgłosiłem też błąd w operowym BTS-ie. Pozostawiona sama sobie Opera przejmowała kilkadziesiąt kB RAM-u na sekundę, co po jakimś czasie kończyło się katastrofą Windows. Problem pojawił się po zainstalowaniu jakiejś wersji testowej i nie znikał po kolejnych aktualizacjach. Po skasowaniu katalogu „Mail” minął bezpowrotnie. Ale, jak wspomniałem, było to kilka lat temu. Właśnie znalazłem swoje zgłoszenie - dotyczyło Opery 7.5x. Jakiś czas potem podobny problem dotyczący Opery 8 zgłosił na forum porneL.
Potem już nigdy podobnych problemów już nie miałem. smile

ojciec1989 napisał(a):

A jakoś Ci przeszkadza(zwalnia system itp.) to, że Opera łyka ram, czy po prostu takie zapotrzebowanie wydaje Ci się nienaturalne? Z moich spostrzeżeń wnioskuje, że opera bierze tyle RAM ile może. Na ibook-u mam 256 ram(180 je system) otwarte mam teraz 13 kart i działa płynnie. Na pudle stacjonarnym mam 8GB RAM i raz zaobserwowałem, że Opera zjada 1,2GB!! Opera już tak mai nic na to nie poradzisz i nie ma co radzić gdyż z kilkoma MB RAM działa przsyzwoicie.

andol napisał(a):

A jakoś nie zauważyłeś, że pisałem o sytuacji sprzed 6 lat (problem miałem w czerwcu 2004 roku) i że gdyby wydawało mi się to naturalne, to nie zgłaszałbym problemu w BTS-ie i nie odzywałbym się w wątku, do którego link podałem w poprzednim poście?

Naturalna jest dla mnie sytuacja, którą opisałem tutaj. Gdyby było inaczej - używałbym pewnie innej przeglądarki.

webcm napisał(a):

Czyli trzeba nabyć dodatkowe kości RAM-u albo dysk SSD, aby system udźwignął Operę 10.5. Mam nadzieję, że kolejne wydania zaczną wreszcie respektować ustawienia. Jeśli użytkownik nałożył limit, to program nie może go przekroczyć - tak, dla słabszego sprzętu.

Jeśli jednak ma to zepsuć szybkość ładowania stron... może nie warto?

A to, że Opera ma wycieki pamięci, jest faktem - inaczej tego zjawiska nie można wytłumaczyć.

stivo85 napisał(a):

Można śmiało stwierdzić, że w wersji 10.60 (build 3403) faktycznie coś z tym zużyciem pamięci zrobili i jest lepiej wink

Originally posted by webcm:

Czyli trzeba nabyć dodatkowe kości RAM-u


4GB + SWAP w zupełności wystarczają wink

andol napisał(a):

Originally posted by webcm:

eśli użytkownik nałożył limit, to program nie może go przekroczyć


W Operze nie ma opcji ustawienia limitu użycia pamięci RAM przez aplikację.

pbanas napisał(a):

Originally posted by stivo85:

Można śmiało stwierdzić, że w wersji 10.60 (build 3403) faktycznie coś z tym zużyciem pamięci zrobili i jest lepiej


Potwierdzam - bardzo miłe zaskoczenie poprawą szybkości i sprawności działania, poparte duuużo mniejszym zużyciem RAMu (tak 2-2,5x mniejszym). W końcu przestałem się wkurzać na kilkinasko-kilkudziesięcio sekundowe przestoje.

webcm napisał(a):

Czy alfa zainstaluje się na miejscu stabilnej 10.53, czy tylko obok? Zależy mi na przeniesieniu ustawień programu i witryn oraz haseł. Czy robić kopię zapasową na wszelki wypadek?

BTW: Jest sens ograniczać użycie pamięci w ustawieniach po instalacji alfy? (obecnie jest włączone)

A może szybciej będzie chodzić, jak zainstaluję na czysto, he he?

PlMichal napisał(a):

Originally posted by webcm:

Czy alfa zainstaluje się na miejscu stabilnej 10.53, czy tylko obok?


na miejscu stabilnej

stivo85 napisał(a):

Ale można zainstalować w innej lokalizacji.

MusicInMe napisał(a):

Originally posted by pbanas:

Originally posted by stivo85:

Można śmiało stwierdzić, że w wersji 10.60 (build 3403) faktycznie coś z tym zużyciem pamięci zrobili i jest lepiej


Potwierdzam - bardzo miłe zaskoczenie poprawą szybkości i sprawności działania, poparte duuużo mniejszym zużyciem RAMu (tak 2-2,5x mniejszym). W końcu przestałem się wkurzać na kilkinasko-kilkudziesięcio sekundowe przestoje.A ja nie widze jakoś poprawy. Przy dwóch otwartych kartach, stan po godzinie "nieużywalności" wygląda tak:

Snap9.jpg

Dla porównania Firefox z otwartymi siedmioma kartami (strony z flashem, reklamami, etc...):

Snap10.jpg

withme napisał(a):

to naprawdę straszne

matee napisał(a):

U mnie przy 4 GB pamięci Opera zużywa przeważnie 200-300 MB. Najwięcej ile widziałem że pobierała to było chyba 350 MB. Nigdy nie zdarzyło mi się żeby "muliła". Podczas uruchamiania apletu javy chwilę się zastanowi (ze dwie sekundy) albo playera we flashu, ale to chyba normalne.

tomurbanowicz napisał(a):

U mnie wczoraj było ok. 800 MB - po około 4 godzinach użytkowania...

PlMichal napisał(a):

u mnie przy siedmiu stronach MyOpera zużywała 150 mega czyli niewiele

plaza88 napisał(a):

U mnie przy 0.5 GB pamięci Opera zużywa 370 MB - po około 2 godzinach obejrzeniu filmuw we flashu. Zamyka się koszmarnie wolno - do trzech minut.

Jurgi napisał(a):

Będę wdzięczny za info, czy Opera 11 też pożera tyle ramu (i nie oddaje) i czy u tych samych osób.

Medium napisał(a):

Originally posted by andol:

U mnie Opera chodzi od wersji do wersji (nie restartuję komputera, Operę zamykam przy okazji instalacji nowej wersji) i nie zauważyłem, aby zajmowane przez nią zasoby rosły w nieskończoność. Teraz zajmuje około 380 MB (mam 4 GB RAM-u), a nie pamiętam, kiedy ją restartowałem (na pewno nie w tym tygodniu).

Zapewne nie oglądasz filmów. To właśnie po sesji np. na YouTube warto - jeśli nie zrestartować Operę - to przynajmniej wyczyścić pamięć podręczną.
Zresztą podobnie jest ze stronami z dużą ilością grafiki.

andol napisał(a):

Filmy oglądam. Nigdy nie czyszczę pamięci podręcznej. Nigdy nie czyszczę ciasteczek. Właściwie niczego nie czyszczę. Moja Opera jest bezobsługowa i tego właśnie oczekuję od niezbędnego do życia narzędzia. Ono ma oszczędzać mój czas, a nie go pożerać poprzez wymóg wykonywania jakichś czynności konserwatorskich. smile

Cappo napisał(a):

Originally posted by Medium:

Zapewne nie oglądasz filmów. To właśnie po sesji np. na YouTube warto - jeśli nie zrestartować Operę - to przynajmniej wyczyścić pamięć podręczną.
Zresztą podobnie jest ze stronami z dużą ilością grafiki.Miałem odpalony trailer Avatara 1080p myślę że małe to nie jest, a strony jakie odwiedziłem to m.in bbc,cnn,onet,o2,wp,allegro- myślę że tam jest sporo grafiki. Czyszczenie pamięci podręcznej mam przy każdym zamykaniu.

Teraz przeglądając joemonstera miałem z 15 stron z filmami na YT(kilka po 10 min, 720p,reszta około 1 min ) po wczytaniu Opera dobijała do 600 MB, zamykam kolejne karty i Opera zwalnia ram, teraz zużywa niecałe 180 MB .

Medium napisał(a):

Originally posted by Cappo:

Teraz przeglądając joemonstera miałem z 15 stron z filmami na YT(kilka po 10 min, 720p,reszta około 1 min ) po wczytaniu Opera dobijała do 600 MB, zamykam kolejne karty i Opera zwalnia ram, teraz zużywa niecałe 180 MB .


A włącz te same strony w Chrome. Po zsumowaniu procesów pewnie wyjdzie na to samo.
Chrome (u mnie ChromePlus) przywraca sesje znacznie wolniej od Opery, szczególnie z filmami.

Jurgi napisał(a):

U mnie nawet bez oglądania filmów i dużej ilości grafiki Opera pożera pamięć i nie oddaje.
No ale teraz chciałbym się dowiedzieć, czy w jedenastce ta przypadłość zniknęła, czy nadal prześladuje wybrańców?

Jgor napisał(a):

Originally posted by Jurgi:

U mnie nawet bez oglądania filmów i dużej ilości grafiki Opera pożera pamięć i nie oddaje.
No ale teraz chciałbym się dowiedzieć, czy w jedenastce ta przypadłość zniknęła, czy nadal prześladuje wybrańców?
Opera ma nadal wielki apetyt na pamięć, którą oddaje dopiero po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu. Jestem użytkownikiem Opery od wielu lat, ale powoli zaczyna to dyskwalifikować tę przeglądarkę. Konkurencja radzi sobie z tym dużo lepiej, niestety... ;-)

Medium napisał(a):

Originally posted by Jgor:

Konkurencja radzi sobie z tym dużo lepiej, niestety... ;-)

Nieprawda! Ja zawsze startuję Operę z przywracaniem sesji. Próbowałam tego samego z ChromePlus i było dużo wolniej!
Dodam, że na wyjściu czyszczę standardowo pamięć podręczną.


webcm napisał(a):

Trzeba coś z tym zrobić. Dotąd nie ma oficjalnego stanowiska Opery, czy aplikacja ma wycieki pamięci, czy celowo zapycha RAM, czym się da i nie oddaje pamięci po zamknięciu kart. Co ciekawe u jednych program lepiej zarządza zasobami, u innych muli niemiłosiernie. A może dodać kilka opcji dotyczących zarządzania pamięcią? W końcu większość internautów po zamknięciu kart rzadko je przywraca. Bardziej skomplikowany problem z grafiką, obiektami, pobranymi czcionkami, szczególnie w portalach społecznościowych. Być może Opera przechowuje wszystkie obrazki w RAM-ie, aby jak najszybciej wczytać witryny. Można to ulepszyć - np. wprowadzić dodatkową opcję. Po pewnym czasie nieużywane obiekty znalazłyby się w pamięci cache na dysku (nie w pliku stronicowania!). W razie zapotrzebowania wczytać je wydajnym algorytmem (operacje dyskowe są powolne). To lepsze niż ograniczanie użycia pamięci na ilość (to nie działa). Podobnie z wtyczkami - aby dało się je wyładować (wystarczy funkcja w API, a ktoś napisze odpowiednie rozszerzenie). Mniej używanych funkcji (torrent, mail, unite, link, sync) też nie ładować do pamięci, gdy są wyłączone.

Opera wykłada się głównie na:
1. Stronach z dużą ilością ciężkich skryptów JavaScript i grafiki (Nasza Klasa, Facebook)
2. NKTalk - efekt podwójnego ładowania strony zabija Operę (źle to rozwiązali)
3. Gdy jest długo uruchomiona
4. Na wtyczkach, szczególnie na Flashu (wtedy przeglądanie stron to koszmar)

Opera chodzi najszybciej na stronach z czystym HTML i CSS. Niech szukają wycieków pamięci głównie w obsłudze skryptów. Niby jest kolektor śmieci, ale nie działa. Zauważam jednak pewną rzecz. Użycie pamięci nie sięga 1 GB (laptop ma 256 MB RAM). Tak, jakby Opera widziała limit. System nie rozszerza na siłę pliku stronicowania. Zmieści tam nawet do 500 MB, ale więcej nie.

Ważne, by przyspieszyć uruchamianie przeglądarki (gałąź 8 oraz wersja 9.6 startowały niemal błyskawicznie), zamykanie (proces opera.exe zamyka się nawet 5 minut) oraz wyeliminować wycieki pamięci. To podstawa, aby zwiększyć udział Opery na rynku - nie wszyscy mają 8 GB RAM-u.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by webcm:

Co ciekawe u jednych program lepiej zarządza zasobami, u innych muli niemiłosiernie.


Jako ten, u którego nie muli na

Originally posted by webcm:

Trzeba coś z tym zrobić.

Mogę napisać tylko - niby z czym?

pokiep666 napisał(a):

Mogę również tak zapytać...Ustawienia u mnie zawsze takie same.Wszystkie opcje cache wyłączone,odświeżanie witryn również wyłączone.Nigdy nie ma problemu z pamięcią,strony ładują się wystarczająco szybko,odświeżam sobie ręcznie a opera.exe wyłącza się błyskawicznie.Ale jak widać gdzieś jest problem...tylko gdzie?

webcm napisał(a):

Nie przeczytaliście mojej wypowiedzi ze zrozumieniem. No to jedziemy:

Mogę napisać tylko - niby z czym?

Przejrzyj wypowiedzi innych użytkowników w tym wątku i na całym forum. Znajdziesz co najmniej kilka tematów o gigantycznym apetycie Opery na pamięć RAM. Muszę napisać wprost? Niby z czym? Z tym, że po dłuższym czasie bierze bardzo dużą ilość pamięci (RAM + plik stronicowania), przez co jej wydajność spada do minus nieskończoności, a wtedy zamyka się nawet 5 minut, jakby grzebała wyłącznie w pliku stronicowania, a nie pozwoliła systemowi samodzielnie go zwolnić.

Wszystkie opcje cache wyłączone,odświeżanie witryn również wyłączone

Co rozumiesz przez odświeżanie witryn? Opcję "sprawdzaj zawartość, czy jest aktualna" dla stron i grafiki? Czy przeczytałeś w moim poście "NKTalk - efekt podwójnego ładowania strony" i nie rozumiesz, o co chodzi? Masz wyłączone wszystkie opcje cache - to znaczy, że wszystkie elementy ściągasz od nowa po przejściu na inną podstronę? Czy po prostu wyłączyłeś cache na dysku (wszystko jest w pamięci)? Jeśli pierwsza odp - to dlaczego?

Trzeba znać podstawy anatomii i fizjologii komputerów. Trzeba wiedzieć, jak system operacyjny zarządza pamięcią. Nie podaliście konfiguracji sprzętu, na którym Opera działa bez zarzutów. Powtórzę parametry laptopa, na którym problemy (!) występują:

Transmeta Efficeon 996 MHz, 226 MB RAM, dysk 5400 obr (bufor zapewne mały), Windows XP Pro SP2

A teraz powtórzę, na których stronach opera wykłada się najszybciej:
1. Nasza Klasa - duża ilość ciężkich skryptów, dużo zdjęć, zabójczy NKTalk (przez podwójne ładowanie stron)
2. Facebook - ciężkie skrypty, animacje, dużo zdjęć
3. Wszystkie z reklamami we Flashu (nawet YouTube nie zamula jej tak jak reklamy)
4. Wszystkie strony z ciężkimi skryptami JavaScript i animacjami (podejrzewam wycieki pamięci)
5. Podczas intensywnego przeglądania (nawet na 1 karcie)

A teraz przeczytajcie z uwagą mój poprzedni post, a Wasz umysł się rozjaśni smile

pokiep666 napisał(a):

No tak komputer niezbyt mocny.Na takim to opera może mieć problem.Biję się w pierś-nie wziąłem tego pod uwagę.Odnośnie cashu.Tak w ustawieniach opery wszystkie opcje pamiętania historii,przetrzymywania w pamięci,odświeżania wyłączone.A dlaczego?Kiedyś tak ustawiłem i się do tego przyzwyczaiłem.Ale też rzeczywiście mniej ramu używa opera.A opcje cashu dysku też wyłączone.
edyt.
pamietam w pracy mialem kompa z 512mega ramu i jakiegoś celerona do tego wolny dysk+winxp sp2 potem sp3 i na operze wtedy 9.64 te opcje wyłączone pozwoliły jej lepiej chodzić.

Medium napisał(a):

Nie mam demona prędkości, ale Opera radzi sobie bez problemu. I nie mam pojęcia, czemu inni je mają:
speccy.png

Ryszard napisał(a):

Originally posted by webcm:

Nie przeczytaliście mojej wypowiedzi ze zrozumieniem.


Przeczytaliśmy ze zrozumieniem - masz problem i się skarżysz. Tylko dlaczego słowami

Originally posted by webcm:

Trzeba coś z tym zrobić.


wink

Jurgi napisał(a):

A co, uważasz, że należy tak zostawić?

W innym wątku prosiłem bezskutecznie, dlatego powtórzę prośbę: niech wszyscy uskarżający się na pamięciożerność Opery podadzą dokładną konfigurację sprzętu i systemu. Wszystkie elementy sprzętu, wersję systemu, sterowników, itd. Może uda się wyszukać wspólny punkt, a za czym również źródło problemów. Mam pewne podejrzenie i chciałbym je zweryfikować.

webcm napisał(a):

Najlepiej, gdy twórcy Opery udostępnią narzędzie diagnostyczne. Łatwiej dojdą do tego, jakie dane znajdują się w pamięci (głównie w pliku stronicowania) i dlaczego aplikacja tak długo wyładowuje z niego dane. Kiedy tylko będę miał dostęp do laptopa, wrzucę pełną konfigurację. Na stacjonarce mam starszą wersję, która chodzi bez zarzutów. Testowałem na nim betę 10.5 - ten sam problem.

Pod koniec tygodnia zainstaluję Operę 11 obok 10.10 i chętnie przeprowadzę testy na stacjonarnym pod kątem różnych stron. Natomiast pełną konfigurację laptopa postaram się dostarczyć jak najszybciej - wystarczy raport ze Speccy lub Everesta? smile

daroc napisał(a):

Chodzi o to że Opera używa dużo ramu czy o to że jej za mało pozostaje dla innych programów? Po co Ci ram, skoro ma być wolny i nieużywany?

Jurgi napisał(a):

No, chyba jedno się z drugim wiąże, prawda?

@webcm - jak najbardziej raport z Everesta. Będę wdzięczny zwłaszcza za informacje na temat karty graficznej.

Jurgi napisał(a):

W changelogu testowej Barracudy (11.10) stoi:

Fixed several memory leaks and crashesCzyli to nie urojenie niektórych użyszkodników. wink Ciekawe, czy faktycznie się polepszy. Meanwhile, co z tymi konfiguracjami?

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by Jurgi:

W changelogu testowej Barracudy (11.10) stoi:

Fixed several memory leaks and crashes


Czyli to nie urojenie niektórych użyszkodników. wink

Kiedyś widziałem w changelogu naprawienie problemu dużego zużycia pamięci - powyżej 1,5 GB (a przynajmniej tak mi się kojarzy, że to tak było).

No i dobrze mi się kojarzy (jednak Google czasem umie dobrze wyszukiwać):

CORE-30317 (Excessive memory consumption (>1.5 GB))

Cyt. za: http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/06/03/unix-like-bugfixes .

webcm napisał(a):

Raport: http://sendfile.pl/52260/Raport.mht

Później przetestuję wersję testową 11.1 na stacjonarnym i podam szczegółowe wyniki dotyczące użycia pamięci i wydajności. Przeprowadzę badania na różnych stronach. Jedno jest pewne - Opera otwiera pliki MHT kilkanaście razy szybciej niż IE 8 smile

Przypominam o narzędziach Sysinternals. Podglądnijcie w Process Monitor, co dzieje się po zamknięciu Opery. Oraz Process Explorer

webcm napisał(a):

@Jurgi: Jaka diagnoza po przeglądnięciu logu?

A teraz zrzut ekranu: Menedżer Zadań - użycie pamięci - Opera

Otwarty Facebook oraz Nasza Klasa. Za czasów Opery 10.5 rozmiar w pliku wymiany dążył nawet do 500 MB. W Operze 10.6 też są przycięcia (okno zamraża się na kilka(naście) sekund, a kursor przybiera postać klepsydry). Podejrzewam wycieki pamięci w obsłudze skryptów, obiektów (Flash), a może także grafiki. Nie widać tej szybkości. Liczę, że w kolejnych wersjach wszystkie błędy i wycieki zostaną załatane smile

Jurgi napisał(a):

Po przeglądnięciu logu nie wiem, czy wspiera on moją hipotezę. Być może. Ale do rzeczy: ponieważ (u mnie) problem z pamięciożernością pojawił się wraz z wprowadzeniem VEGA (czyli akceleracji graficznej), przyszło mi do głowy, że problem może leżeć w niej, albo na styku z kartą graficzną; a konkretnie z niektórymi modelami.
Ja posiadam Intel 950, która jak wiadomo cudem nie jest (wiele gier niezbyt dobrze pod nią chodzi i nie chodzi o wydajność). Na dodatek HP nie oferuje nowszej wersji sterowników (Intel owszem, ale generyczne odmawiają instalacji).
Ty nie masz wprawdzie Intela, ale jak zauważyłem jeszcze bardziej dziwny wynalazek, aż musiałem guglać, co to za dziwo. Strona producenta nawet w ogóle nie działa… (Notabene, jak się sprawuje sprzęt z Transmetą? Koncepcja tego CPU bardzo mi się podobała.)

Byłbym wdzięczny, gdyby ci, którzy mają problem z wyciekami pamięci zaraportowali, jakie mają karty graficzne.

Obserwacja Process Monitorem nie pokazała nic dziwnego, ale może nie wiem, jak i na co patrzeć.
Przeprowadziłem mały test z oglądaniem dużej ilości filmów na YouTube. Po oglądnięciu kilkudziesięciu osiągnąłem nieredukowalny rozmiar ponad 900 MB (zarówno private bytes jak i working set) przy pozostawionych jedynie kartach z Google Readerem i Twitterem. Nie może to być jednak wina samego flasha, bo wycieki są nawet gdy nie jest w ogóle używany (domyślnie mam włączonego PluginBlocka).

Medium napisał(a):

Raz mi się zdarzyło niefortunne zamknięcie Opery, że b. długo w procesach wisiała, a po restarcie zniknął pasek rozszerzeń (musiałam każde z nich wyłączyć i włączyć). W sesji miałam kilka kart z YT.
Przy dużej zajętości procesora pierwsza rzeczywiście spowalnia grafika.

Originally posted by Jurgi:


Ja posiadam Intel 950 (...)
Byłbym wdzięczny, gdyby ci, którzy mają problem z wyciekami pamięci zaraportowali, jakie mają karty graficzne.

Ja się już zdeklarowałam w tym wątku.
Dokładnie wygląda to tak:

Intel(R) 82915G/GV/910GL Express Chipset Family
Memory 128 MBOT:
Szybkie cytowanie się zepsuło na forum? Nie chce mi działać selektywnie, wrzuca kompletny post.

lemari napisał(a):

Originally posted by Medium:


OT:
Szybkie cytowanie się zepsuło na forum? Nie chce mi działać selektywnie, wrzuca kompletny post.


I to już od dłuższego czasu.

nedalnib napisał(a):

Originally posted by lemari:

a chyba większego znaczenia. Dla Opery może mieć duży np. utrata części danych, chociaż mi to się jeszcze nie zdarzyło, a procesów opera.exe (różnych wersji) ubiłem pewnieOriginally posted by lemari:

Ja to ogarnąłem ograniczając pamięć podręczną RAM.
O >> ustawienia >>preferencje >> zaawansowane >> historia
i tam "Pamięć podręczna RAM" daj np. na 400MB , a podręczną na dysku zwiększ do np. 200MB
Ja mam 1GB RAM więc trzeba to trochę kontrolować.
Jeśli masz więcej RAMu to co Ci szkodzi ile jej zabiera Opera, RAM to szybsza pamięć od dysku i program lepiej śmiga.
Jestes pewnen że te ustawienia działają? kiedys testowałem i co bym nie ustawił to ani użycie RAM nie było takie jak ustawiłem, ani rozmiar cache na dysku. po prostu opera ignorowała wszelkie ustawienia i brała tyle pamięci ile chciała ;/

karolkuich napisał(a):

Pamięć podręczna RAM, jak sama nazwa wskazuje używana jest do przechowywania pobranych elementów stron i nie należy tego mylić z pamięcią całkowitą używaną przez program. Łatwo można to sprawdzić :

- Ustawiamy pamięć RAM na zero a cache dyskowe np. na 400 MB - Opera zapisze dane na dysku, przy odświeżeniu strony załaduje pliki z pamięci dyskowej. Powinno to trwać nieco dłużej niż podczas "normalnych" ustawień. Powinno wzrosnąć użycie dysku. Program będzie pamiętał strony po ponownym uruchomieniu.

- Ustawiamy pamięć RAM na 400 MB a cache dyskowe na zero. Opera zapisze dane w pamięci RAM, odświeżeniu strony załaduje pliki z pamięci RAM. Powinno to trwać nieco krócej niż podczas poprzedniego ustawienia. Powinno spaść użycie dysku. Program nie będzie pamiętał stron po ponownym uruchomieniu.

lemari napisał(a):

Originally posted by nedalnib:

kiedys testowałem i co bym...


Teraz przestałem się tym przejmować, ustawiłem RAM na "automatyczne" i żyję wink