Optymalizacja Opery 10.5 na laptopie Fudita

w dziale Opera
webcm napisał(a):

CPU: Transmeta Efficeon TM8000 995 MHz
RAM: 224 MB

Przy domyślnej konfiguracji nie da się sprawnie korzystać z bardziej zaawansowanych stron, np. Naszej-Klasy. Ciągle pojawia się klepsydra, bo Opera grzebie na dysku, a użycie RAM-u wzrasta gwałtownie (większość ląduje w pliku stronicowania). Czy ma wycieki pamięci?

Chce przygotować Operę do aktywnego korzystania z sieci, szczególnie ze stron z dużą ilością zdjęć, skryptów i zawartości. Zwykle nie otwiera się dużo kart, ale w tle chodzą inne programy (Avast, GG 7.7, Thunderbird, czasami Skype).

Po zmianie wykorzystania pamięci na 50 MB RAM i 200 MB ogółem jest poprawa, ale nadal niesatysfakcjonująca.

Jakie ustawienia proponujecie zmienić i na jakie wartości, aby Opera chodziła sprawnie na tym laptopie?

Na początku był Firefox 1.5, a potem 2 albo 3, ale mocno mulił po dłuższym czasie używania. Później wsadziłem Operę 9. Nareszcie dało się eksplorować sieć bez większych przycięć. Opera 10.0 już zaczęła czasami mulić, a 10.5 prawie zawsze. Jeśli nic się nie da zrobić, pozostaje zmiana przeglądarki - tylko na którą?

Ryszard napisał(a):

Komputer z celeronem 802 MHz, RAM 256 MB WinXPSP3
Opera 10.53 ustawiona fabrycznie - Podręczna RAM - automatycznie, Dysku 20 MB. Ale odptaszkowane zapamiętywanie treści i zaptaszkowane opróżnianie przy zamykaniu.
Wtyczki zawsze wyłączone, włączane w preferencjach wybranych stron.
I chodzi.
Pewnie, że ciut wink wolniej i więcej dyskuje niż taka sama Opera na laptopie z 2GB ale jak się nie rozpędzać z ilością otwartych stron to problemów nie ma.

webcm napisał(a):

Czyli "pamięć podręczna RAM" dotyczy tylko użycia pamięci RAM bez pliku stronicowania, a "dysku" obejmuje plik stronicowania?

Zdaje się, że "dysk" dotyczy głównie zapisane pliki, zdjęcia, skrypty... na dysku (w przypadku Firefoksa to jest baza danych SQLite), ale pewnie dotyczy to też pliku stronicowania. Wypróbuję.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by webcm:

Czyli "pamięć podręczna RAM" dotyczy tylko użycia pamięci RAM bez pliku stronicowania, a "dysku" obejmuje plik stronicowania?


Chyba nie. Chyba RAM to RAM bez wnikania gdzie fizycznie dane są zapisane - czy w kościach, czy w pliku wymiany. A dysku to to, co Opera zapisuje na dysku w cache4.
Dawniej na opera:cache można było zobaczyć, które pliki są w cache4, a które w RAM. Teraz niebardzo.
swoją drogą wolę obecną funkcjonalność

Zostało takie Opera jako jedyna przeglądarka na rynku przechowuje strony w pamięci operacyjnej (RAM). Dzięki temu najczęściej wykonywane operacje - Wstecz oraz Dalej - powodują natychmiastowe wyświetlenie odwiedzonej już strony.
Ale źródło tego ginie w mrokach przeszłości.

Najważniejsze - Opera to na prawdę zupełnie inna przeglądarka niż ff. Nie próbuj przenosić doświadczeń.

yozz84 napisał(a):

co prawda mam ciut mocniejszy sprzęt ale również interesuje mnie to zagadnienie - optymalizacji opery...

może jakies ustawienia dodatkowe w config:opera należałoby odzanczyć zeby szybciej działała?

ja mam wyłaczone jeszcze efekty wizualne i torrenta na disable w operze bo i tak z niego nie korzystam... pamiec na automatyczna i 100MB, odznacozne zapamietywanie tresci i adresó na zero... opróznianie przy zamykaniu... wył. autouzupełnianie nazw strn o koncówki domen...

w stosunku do poprzedniej wersji 10.l10 widac zdecydowanie ze zamula zleksza opera przy np. otwieraniu i zamykaniu bocznego paska zakladek, po za tym denerwują mie te efekty zwijania i opuznienia z tym zwiazane ale chyab nie da sie z tym nic zrobić...

webcm napisał(a):

Jeżeli ustawimy 50 MB RAM dla stron, skąd bierze się ponad 200 MB w pliku stronicowania? Mimo wszystko chodzi szybciej. Wypróbuję jeszcze inne ustawienia, ale nie ustawiałbym raczej wykorzystania pamięci RAM na "Automatyczny".

Drugie ustawienie chyba też ma wpływ, bo zdaje się, że lista plików albo nawet wskaźniki do nich lądują w pamięci przy uruchamianiu.

Opróżnianie przy zamykaniu - na pewno przyspieszy start, ale czy ma duży wpływ na prędkość działania?

Jeżeli inne ustawienia zawiodą, najlepszym wyjściem będzie powrót do 9.X, 10.0.X albo wybór alternatyw.