Czemu Opera nie usuwa tego co ma usuwać?

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
Gargamel napisał(a):

Wczoraj odkryłem (chyba) niemiłą "przypadłość" Opery. Są mianowicie jakieś problemy z obsługą profilu/archiwum wiadomości.

Przyglądałem się katalogowi profilu i zastanowiło mnie czemu zajmuje on aż 12MB skoro przed chwilą robiłem czystkę w pamięci podręcznej i starych wiadomościach mejlowych. Zdziwienie moje wzrosło gdy okazało się, że po teoretycznym usunięciu dość dużej grupy wiadomości profil "nie schudł". Wiadomości te odnalazłem w jednym z podkatalogów w katalogu Opera\Opera75\Mail\store\.

Dziś z kolei kliknąłem nieopatrznie na link do grupy dyskusyjnej (nieopatrznie, bo M2 raczej nie podoba mi się w roli klienta grup dys.), więc postanowiłem usunąć tę grupę. I co się okazało? Znów (po opróżnieniu kosza) w profilu pozostało "konto" przypisane tej grupie (znajdujące się w tym samym katalogu co powyżej).
Dodatkowo z pliku accounts.ini nie są usuwane niepotrzebne już wpisy dotyczące usuniętych kont.

Ze "schudnięciem" profilu poradziłem sobie poprzednio w taki oto sposób, że:
- przeniosłem ważniejsze wiadomości do osobnego filtra i wyeksportowałem go
- skopiowałem tylko te pliki z profilu, które wydawały mi się potrzebne (bez katalogu Mail)
- w "nowej instalacji" Opery ustawiłem konta pocztowe od nowa i zaimportowałem owy profil.
W ten sposób zyskałem ok. 7MB.

Czy Opera rzeczywiście sobie nie radzi czy też ja coś źle robię?

Wydaje mi się, że problemem jest "zbyt ścisłe" powiązanie archiwum wiadomości pochodzących z danego konta z nim samym. Opera pewnie dlatego zostawia archiwum, ponieważ możliwe jest, że użytkownik chce tylko usunąć konto z "Menadżera kont", a nie otrzymane wiadomości. Jednak wydaje mi się, że po usunięciu przeze mnie danej wiadomości powinna rzeczywiście usuwać ją z dysku...

Ryszard napisał(a):

zastanowiło mnie czemu zajmuje on aż 12MB skoro przed chwilą robiłem czystkę w pamięci podręcznej i starych wiadomościach mejlowych

Też zauważyłem, że Opera dopiero po "bliżej nie określonym czasie" od momentu usuniecia wiadomości (od "Opróżnij kosz") zmienia zawartość folderów poczty.

Gargamel napisał(a):

Originally posted by Ryszard
Też zauważyłem, że Opera dopiero po "bliżej nie określonym czasie" od momentu usuniecia wiadomości (od "Opróżnij kosz") zmienia zawartość folderów poczty.


A więc w końcu zmienia? Chociaż tyle. Jednak wpisy w accounts.ini i inne śmieci (ustawienia usuniętych kont) chyba zostawia.

Ryszard napisał(a):

A więc w końcu zmienia?


No... myślę, że w końcu zmienia bigsmile . Odpowiednich testów (tej wersji) jeszcze nie robiłem.
Dalej (czyli wersja 7.51) pozostawia pliki o zerowym rozmiarze. Ale dopiero za 2 - 3 miesiące będzie wiadomo czy je sobie "gromadzi" czy też kasuje.

wpisy w accounts.ini i inne śmieci (ustawienia usuniętych kont) chyba zostawia


Również nie sprawdziłem jeszcze jak się zachowuje 7.51, wcześniejsze wersje owszem zostawiały.
czy to takie całkiem złe?

Nixer napisał(a):

Gromadzi.

Mój katalog z pocztą zajmuje ponad 200 MB. Wszystko przez wiadomości usenetowe. Kiedyś zrobiłem czystkę wśród grup dyskusyjnych, skasowałem łącznie ok 13.000 wiadomości. Przyjrzałem się zawartości katalogu Mail przed i po operacji. Ani nie drgnął. Wszystko zostało skasowane z M2, ale fizycznie to dalej pokutuje na dysku.

Gargamel napisał(a):

Originally posted by Ryszard
czy to takie całkiem złe?


Originally posted by Nixer
Mój katalog z pocztą zajmuje ponad 200 MB. (...) skasowałem łącznie ok 13.000 wiadomości. Przyjrzałem się zawartości katalogu Mail przed i po operacji. Ani nie drgnął. Wszystko zostało skasowane z M2, ale fizycznie to dalej pokutuje na dysku.Ryszard, masz odpowiedź na swoje pytanie wink . Poza tym wolałbym, żeby zarządzanie tymi plikami było "czystsze", nawet dla samej czystości. Mam niemiłe doświadczenia z zepsutymi profilami Mozilli.

Ryszard napisał(a):

Ryszard, masz odpowiedź na swoje pytanie


Nie chodzi mi o to, jak Opera "kasuje" wiadomości, ale czy całkiem złe jest pozostawianie informacji o usuniętym koncie w pliku account.ini. Nie sprawdziłem np. jak Opera zachowa się jeżeli zainstalować jej ponownie usunięte konto.
Co do usuwania maili - masz całkowitą rację.

Gargamel napisał(a):

Originally posted by Ryszard
Nie chodzi mi o to, jak Opera "kasuje" wiadomości, ale czy całkiem złe jest pozostawianie informacji o usuniętym koncie w pliku account.ini. Nie sprawdziłem np. jak Opera zachowa się jeżeli zainstalować jej ponownie usunięte konto.
Co do usuwania maili - masz całkowitą rację.


W takim razie źle Cię zrozumiałem.

Jeśli chodzi o accounts.ini - pozostałości nieco mnie "zmyliły". Trudniej było znaleźć te katalogi i pliki, które naprawdę chcę usunąć. Usunąłem najpierw te, które wydawały mi się nieużywanymi, ale okazało się, że straciłem w ten sposób część mojego "archiwum".

Lepiej by chyba było gdyby np. po usunięciu więcej niż jednego konta wiadomości, wcześniej z nimi skojarzone, były przesuwane do jednego, wspólnego katalogu (takiego "prawdziwego" archiwum). Myślę, że z programistycznego punktu widzenia jest to możliwe do wykonania wink , choć sam nie wiem dokładnie jak należałoby do tego podejść bigsmile .

Ryszard napisał(a):

Jeśli chodzi o accounts.ini - pozostałości nieco mnie "zmyliły"


Owszem te "pozostałości" na razie są myląco denerwujące, ale dla takiego, co z tych pozostałości odtworzy konto na pweno nie będą.
No i jak to jest z tym usuwaniem? Czy czasami człowiek sam nie narobi?
W folderze "konta" rss były dwa pliki, jeden 0 bajtów, drugi z "Archiwum IDG.pl - PC World Komputer" - wiem że testując "zapiąłem" ten kanał i go usunąłem nie usuwając wcześniej wiadomości.
Teraz kliknąłem w jeden z kanałów rss - plik 0 bajtów zniknął.
Tego z IDG nie usunę - zobaczę jakie będą jego losy.

Gargamel napisał(a):

Ja w każdym razie wolałbym, żeby Opera nie próbowała być odemnie mądrzejsza wink . Jeśli klikam "Usuń" i "Opróżnij kosz" to NA 100% nie chcę mieć tej wiadomości na dysku wink .

P.S. Znalazłem na forum post z cytatem z niejakiego Johana:
"We'll likely add some code to make sure the content of the deleted message is overwritten immediately, like we used to do in 7.2x."

AbdulMumit napisał(a):

Ciekawa sprawa - dzisiaj właśnie usuwałem różne rzeczy, więc poczyniłem pewne obserwacje:

1. Wydaje mi się, że Opera usuwa z accounts.ini wpisy o usuniętych kontach POP3 (!). Nie wiem, jak z IMAPami, ale na pewno nie usuwa z pliku usuniętych serwerów news (chyba że podłączono je w tej samej sesji, w której je skasowano), i na pewno (i to żadna wersja) nie usuwa wpisu dot. kanałów informacyjnych (RSS). Niestety taki wpis trzeba usunąć ręcznie, a później:
- w O723 już niczego nie trzeba robić,
- w O751 trzeba jeszcze takiego RSS-a dobić usuwając go poprzez 'Poczta'>'Menadżer kont' (tak przynajmniej było dzisiaj u mnie).

2. Natrafiłem dzisiaj na inną denerwującą właściwość Opery: Zmieniłem serwer news. Po zasubskrybowaniu odpowiednich grup na nowym serwerze ściągnął mi (dziwnie jakoś) znaczną część (acz nie wszystkie) najnowszych postów. Usunąłem je do i z kosza. Następnie skopiowałem posty z odpowiednich grup starego serwera do odpowiadających im grup nowego serwera. Wtedy dociągnął mi te posty, których nie ściągnął wcześniej, jakby pojawienie się nowej treści w filtrach było do tego sygnałem. Więc usunąłem te nowo ściągnięte, i przystąpiłem do usuwania filtr po filtrze grup starego serwera. I wiecie co?? Opera usunęła mi wcześniej skopiowane z nich maile z filtrów pod nowym serwerem!! furious

Więc cofnąłem operację poprzez wgranie przezornie zachowanej kopii 'profile' i 'Mail' smile. Spróbowałem najpierw przesunąć maile z filtrów starego serwera na nowy, a później w starym użyć opcji "usuń z tego filtra", ale takiej opcji nie było sad. Więc zrobiłem jeszcze inaczej, i to już koniec opisu będzie:

0. Robisz kopię zapasową 'Mail' i 'Opera';
1. Podpinasz się pod nowy serwer;
2. Subskrybujesz grupy;
3. Ściągasz posty z nowego serwera;
4. Usuwasz właśnie ściągnięte posty i wyrzucasz je z kosza;
5. Kopiujesz posty z filtru_1 ze starego serwera do filtru_1 nowego serwera i tak do k, gdzie k to liczba filtrów/zasubskrybowanych grup;
6. Na wszelki wypadek czyścisz kosz;
7. Usuwasz filtr_1 ze starego serwera (wszystkie wiadomości z filtru_1 zarówno na starym, jak i na nowym serwerze trafiają do kosza w jednej kopii);
8. Zaznaczasz wszystkie wiadomości w koszu i klikasz przywróć - Opera przywraca je w filtrze_1 nowego serwera, i na szczęście nie tworzy znowu filtru_1 w starym serwerze;
9. Powtarzasz kroki 8. i 9. aż do k, gdzie k to liczba filtrów/zasubskrybowanych grup;
10. Zamykasz Operę i usuwasz wpis o serwerze news z account.ini.
11. Cieszysz się z niepotrzebnie wykonanej pracy.

AbdulMumit napisał(a):

Ryszard napisał(a)
Też zauważyłem, że Opera dopiero po "bliżej nie określonym czasie" od momentu usuniecia wiadomości (od "Opróżnij kosz") zmienia zawartość folderów poczty.


Nie potwierdzam. Kiedyś robiłem czystkę polegającą na usunięciu wszystkich e-maili (POP3) zawierających załączniki i poskutkowało to natychmiastowym znacznym zmniejszeniem wielkości 'Mail'. Nie wiem, nie sprawdzałem, jak jest z usuwaniem artykułów newsowych - zachowuję wszystkie (jak długo jeszcze będę mógł? smile ).

Ryszard - ja się już dzisiaj naeksperymentowałem, więc pozostawię Ci przyjemność przetestowania pewnej koncepcji, która właśnie przyszła mi do głowy, a szanse na jej potwierdzenie zmierzają do zera bigsmile . Coś mi intuicja podpowiada, że linia "Purge Age=X' w accounts.ini może być odpowiedzialna właśnie za czas przechowywania w 'Mail' usuniętych maili. Co prawda nie potwierdzają tego źródła operowe, ale od długiego czasu ten wpis rezyduje w accounts.ini i nikt nie wie do czego służy. Jednocześnie niektórzy mają problemy z rzeczywistym usuwaniem e-maili, inni nie. Więc może to ten "pardż"?

Gargamel napisał(a):

Originally posted by AbdulMumit
Wydaje mi się, że Opera usuwa z accounts.ini wpisy o usuniętych kontach POP3 (!).


Niejasno się wyraziłem. Chodzi mi o to, że w accounts.ini są pozostałości w postaci starych numerów kont (tzn. jeśli usunięte zostanie konto nr 5, to konto nr 6 nie zmieni nazwy na 5). Wolałbym mieć tu wszystko po kolei wink . Taki pedantyzm.

Originally posted by AbdulMumit
Coś mi intuicja podpowiada, że linia "Purge Age=X' w accounts.ini może być odpowiedzialna właśnie za czas przechowywania w 'Mail' usuniętych maili. Co prawda nie potwierdzają tego źródła operowe, ale od długiego czasu ten wpis rezyduje w accounts.ini i nikt nie wie do czego służy. Jednocześnie niektórzy mają problemy z rzeczywistym usuwaniem e-maili, inni nie. Więc może to ten "pardż"?


Interesujące.

A czy Opera wogóle potrafi usuwać pojedyncze wpisy z plików .mbs?

AbdulMumit napisał(a):

Gargamel napisał(a)
Niejasno się wyraziłem. Chodzi mi o to, że w accounts.ini są pozostałości w postaci starych numerów kont (tzn. jeśli usunięte zostanie konto nr 5, to konto nr 6 nie zmieni nazwy na 5). Wolałbym mieć tu wszystko po kolei wink . Taki pedantyzm.


No to właśnie masz pedantyzm, aż huczy! Opera nigdy nie wykorzystuje tych samych numerów kont ponownie (chyba że można ją do tego zmusić manipulując plikiem, ale ja bym nie próbował). Działa to na takiej samej zasadzie, jak numerowanie rekordów w bazach danych - po usuniętym rekordzie zawsze zostaje ślad w rejestrze bazy w postaci numeru, który, jak PESEL, nie zostanie nigdy przypisany żadnemu kolejnemu rekordowi.

A czy Opera wogóle potrafi usuwać pojedyncze wpisy z plików .mbs?


Nie wiem, ale weźmy to na logikę - skoro potrafo dodawać, to dlaczego miałaby nie umieć usuwać? To potrafi każdy robić półautomatycznie, jak się kilku podstawowych komend linuksa nauczy do wysyłania do pliku, pobierania z pliku etc. danych. Ja to umiem na poziomie minimalnym tylko, bo mi to nie było jak dotąd potrzebne na zaawansowanym poziomie, ale to banał.

Gargamel napisał(a):

Opcja, którą znalazłeś w accounts.ini chyba służy do czego innego - http://my.opera.com/forums/showthread.php?s=&threadid=21013&highlight=purge+age#post580021 .

O .mbs pytałem, bo wpadło mi do głowy, że może fizyczne usunięcie wiadomości następuje dopiero "gdy można" usunąć cały plik (użytkownik wybrał do usunięcia wszystkie wiadomości z tego miesiąca). Przypuszczenia... Ale nie przychodzi mi do głowy żaden inny powód dla którego O. miałaby te wiadomości pozostawiać...

AbdulMumit napisał(a):

Gargamel napisał(a)
Opcja, którą znalazłeś w accounts.ini chyba służy do czego innego - http://my.opera.com/forums/showthread.php?s=&threadid=21013&highlight=purge+age#post580021 .


Niestety tak nie jest, co zostało wyjaśnione tutaj (pod koniec wątku należy wyszukać tekst "Not Yet Implemented").

AbdulMumit napisał(a):

AbdulMumit napisał(a)
Nie potwierdzam. Kiedyś robiłem czystkę polegającą na usunięciu wszystkich e-maili (POP3) zawierających załączniki i poskutkowało to natychmiastowym znacznym zmniejszeniem wielkości 'Mail'.


No więc... jest kiepsko :/ Ponowiłem próbę, usunąłem kilka maili z załącznikami o łącznej wadze około 10MB, a katalog 'Mail' zmniejszył mi się z 87,1MB do 85,7MB, czyli o 1,4MB. Tu mi się znów nasuwa moja teoria, chamsko podsunięta Ryszardowi - może to jest faktycznie związane z Purge Agem? Bo kiedyś mi natychmiast usuwał, a teraz, już po moim grzebaniu i kombinowaniu z ustawieniami Purge Age'a, coś się biesi. To niedobrze.

Gargamel napisał(a):

Originally posted by AbdulMumit
może to jest faktycznie związane z Purge Agem? Bo kiedyś mi natychmiast usuwał, a teraz, już po moim grzebaniu i kombinowaniu z ustawieniami Purge Age'a, coś się biesi. To niedobrze.


Ja nic nigdy z tą opcją nie kombinowałem, a jest... jak widać wink

Ryszard napisał(a):

Tu mi się znów nasuwa moja teoria, chamsko podsunięta Ryszardowi - może to jest faktycznie związane z Purge Agem?


Czy ja wiem czy tak chamsko? smile
Ale nic z tego - nie mam czasu na kombinowanie a wiem jak to się skończy - kilka godzin wysyłania, odbierania i kasowania.
Mogę się również "zrewanżować":
Download Bodies=1
Keep Bodies=1
Download Attachments=1

Pierwsze dwie znajduję na zakładce "Odbieranie"
- Pobierz treść ...
- Przechowój treść ...
ale ostatnia? Czy jak dam
Download Attachments=0 to pobierze treść bez załączników?
I jeszcze "migło mi" coś co jakby ustawia max. rozmiar załącznika?

Sardo napisał(a):

No więc... jest kiepsko :/ Ponowiłem próbę, usunąłem kilka maili z załącznikami o łącznej wadze około 10MB, a katalog 'Mail' zmniejszył mi się z 87,1MB do 85,7MB, czyli o 1,4MB.


To ja miałem jakby w drugą stronę. Usunąłem dzisiaj (po prawdzie z ciekawości) dwa maile o wadze 45 i 10 MB, co w sumie daje 55 MB. Po wyłączeniu Opery okazało się, że katalog poczty zmniejszył się o 100 MB. :| Purge Age dla wszystkich kont mam ustawione na -1 (cokolwiek to znaczy).

Ryszard napisał(a):

Sprawdziłem usuwanie:
ustawienie
Purge Age=-1

"konto" RSS, konto NEWS, zwykłe konto
- plik mbs zmalał dopiero po zamknięciu Opery
Podglądany - po "opróżnij Kosz" dalej zawierał treść usuniętych wiadomości. Po zamknięciu Opery - już tylko treści "nieusuniętych".
Czyli Opera aktualizowała zawartość MBS w momencie zamykania.
Sprawdzić by jeszcze co będzie jeżeli "opróżnię Kosz" i po opróżnieniu dostanę na dane konto nowe wiadomości.
Po usunieciu wszystkich wiadomości z danego konta zostają pliki 0bajtów. Najstarsze są z 12 maja - taką samą datę ma u mnie instalator ow32enen750.exe - a 7.51 zainstalowałem na 7.50. Czyli są od początku, ale czy będą się gromadzić?

Gargamel napisał(a):

Originally posted by Ryszard
- plik mbs zmalał dopiero po zamknięciu Opery
Podglądany - po "opróżnij Kosz" dalej zawierał treść usuniętych wiadomości. Po zamknięciu Opery - już tylko treści "nieusuniętych".
Czyli Opera aktualizowała zawartość MBS w momencie zamykania.


Wydaje się, że u każdego to działa inaczej... W przypadkach o których pisałem zamykałem Operę po usunięciu wiadomości.

andol napisał(a):

W plikach pomocy Opery 7.23 znajdowała się informacja mówiąca, że M2 automatycznie kompresuje bazę (czytaj: fizycznie usuwa wiadomości), jeśli operacja ta spowoduje zmniejszenie rozmiaru bazy o przynajmniej 10%. Informację tę usunięto z plików pomocy Opery 7.50.

Tak więc usunięcie nawet dużej ilości e-maili nie musi spowodować natychmiastowego zmniejszenia rozmiaru bazy. Jednak jeśli usuniemy np. jedną wiadomość z kilkunastomegowym załącznikiem - M2 przystępuje do kompresji bazy, co może spowodować jej zmniejszenie o większą ilość MB niż wynikałoby to z rozmiaru usuniętej wiadomości (przy okazji fizycznie usuwane są wiadomości usunięte wcześniej).

Gargamel napisał(a):

Niezbyt do mnie przemawia ta cała "filozofia" wink . Czemu po prostu nie usuwa od razu po opróżnieniu kosza? No i czemu niektórym profil rośnie do niebotycznych rozmiarów (200 MB)?

A co z tym: "We'll likely add some code to make sure the content of the deleted message is overwritten immediately, like we used to do in 7.2x."? Wynikałoby z tego, że w 7.2x mechanizm był taki jakiego bym po Operze oczekiwał wink .

P.S. Dzięki za informacje.

andol napisał(a):

Originally posted by Gargamel
Niezbyt do mnie przemawia ta cała "filozofia" winkWiększość klientów poczty zachowuje się w ten sposób, czyli nie usuwa "usuwanych" maili. Stąd też znajduje się w nich zwykle polecenie "Kompresuj pocztę" lub podobne, którego działanie polega właśnie na fizycznym usuwaniu wiadomości. Jedyna różnica polega na tym, że użytkownicy M2 nie mogą ręcznie wywołać tej funkcji -- decyduje o tym program, co zapewne nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.

BTW, użytkownikom programu The Bat! polecam polecenie "Folder" >> "Przeglądaj usunięte wiadomości" (oczywiście jeśli nie kompresowali ostatnio folderów oraz jeśli nie mają ustawionej opcji automatycznej kompresji podczas zamykania).

Ryszard napisał(a):

Taka sobie refleksja - narzekania niektórych na działanie M2 brzmią trochę tak, jakby narzekali że nie mieszczą się im wszystkie listy w skrzynce pocztowej (tym metalowym pudełku "za drzwiami"). Ale pewnie ta refleksja wynika z zupełnie odmiennego podejścia do poczty.