Kopia bezpieczeństwa poczty

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
SamoDobro napisał(a):

Muszę przeinstaloać system, a nie chcialbym stracić poczty.
Jest opcja eksportu kontaktów, ale nie ma opcji eksportu wiadomości.
można to jakoś zrobić?

SamoDobro napisał(a):

dobra
eksport sobie zrobiłem - prawy guzik na Recieved i Export.
ale jak to teraz importować?
oto jest problem.
Opera pozwala na import, ale z Opery 5/6
a co z Operą 7?

AbdulMumit napisał(a):

Nie musisz niczego importować ani eksportować – wystarczy zachowąc gdzieś w bezpiecznym miejscu katalogi «Mail» i «profile» Opery, a po jej ponownym zainstalowaniu wgrać w odpowiedniej ścieżce (oczywiście wszystkie czynności wykonujemy, kiedy Opera jest wyłączona).

Sardo napisał(a):

Chyba juz po instalacji, więc opcja z katalogami nie wchodzi juz w grę. smile
Samo: Plik -> Importuj -> Pocztę... -> Importuj plik ze standardowej skrzynki pocztowej -> [wskaż na zachowany plik].
A w przyszłych reinstallach - rada Abdula jest najlepsza.

AbdulMumit napisał(a):

Sardo napisał(a)
Chyba juz po instalacji, więc opcja z katalogami nie wchodzi juz w grę. smile


Na pewno jeszcze nie po instalacji, chyba że oba posty są post factum – odstęp czasowy pomiędzy oboma postami SamegoDobra jest zbyt krótki nawet na instalację DOS-a bigsmile.

A w przyszłych reinstallach - rada Abdula jest najlepsza.


Nie ma takiego imienia p. Imieniem jest całość: AbdulMumit (w zasadzie Abd al-Mumit, ale na Forum nie można uzywać dywizów w nickach, więc dałem formę fonetyczną, tzn. napisałem w przybliżeniu tak, jak się wymawia). whistle

Sardo napisał(a):

Originally posted by AbdulMumit
Na pewno jeszcze nie po instalacji, chyba że oba posty są post factum – odstęp czasowy pomiędzy oboma postami SamegoDobra jest zbyt krótki nawet na instalację DOS-a


Cóż poza "oops!" mogę rzec... wink Chociaż może jakiś jednodyskietkowy Linux.. p

Imieniem jest całość: AbdulMumit (w zasadzie Abd al-Mumit, ale na Forum nie można uzywać dywizów w nickach, więc dałem formę fonetyczną, tzn. napisałem w przybliżeniu tak, jak się wymawia).


W takim razie my apologies. wink

SamoDobro: jeśli masz (przed reinstallem) zainstalowany Windows XP - skopiuj po prostu katalog "C:\Documents and Settings\USER\Dane aplikacji\Opera" (bądź katalog instalacyjny w Program Files - zależnie od tego, którą opcję zaznaczyłeś podczas instalacji Opery), po czym (po instalacji systemu i Opery) - wrzuć go na to samo miejsce. Jeśli masz inny system - napisz.
Pzdr.

skozak napisał(a):

Ja mam nieco inne pytanko:
czy mozna poczte w Operze czytac rownolegle na dwoch systemach ?? win i linux ? nie wiem czy to w tym momencie bedzie tylko sprawa sciezek, czy rowniez zmiany uprawnien ????

dzieki smile

michmaj napisał(a):

Originally posted by AbdulMumit
Na pewno jeszcze nie po instalacji, chyba że oba posty są post factum – odstęp czasowy pomiędzy oboma postami SamegoDobra jest zbyt krótki nawet na instalację DOS-a bigsmile.

Nie ma takiego imienia p. Imieniem jest całość: AbdulMumit (w zasadzie Abd al-Mumit, ale na Forum nie można uzywać dywizów w nickach, więc dałem formę fonetyczną, tzn. napisałem w przybliżeniu tak, jak się wymawia). whistle


Tylko nie kolejny miłośnik Muzułmanów! mad faint

quiris napisał(a):

Tylko nie kolejny miłośnik Muzułmanów!

Ani mi się się ważcie wszczynać dysputy religijno-rasowo-polityczne!

Sardo napisał(a):

@skozak:
Moje przeżycia z łączeniem systemów: wink

1.
a) Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, powinieneś (choć generalnie chyba nie musisz, ale może bądźmy wierni zasadom p) przenieść cały katalog konfiguracyjny Opery (najczęściej pod ścieżką "C:\Documents and Settings\USER\Dane aplikacji\Opera") najlepiej na inny dysk lub partycję, W CAŁOŚCI, pozostawiając w dotychczasowej lokalizacji jedynie plik opera6.ini.
b) Dodatkowo MUSISZ przenieść katalog 'Mail' do katalogu 'profile' zmieniając przy tym jego nazwę z 'Mail' na 'mail' (potrzebne linuxowi).
c) Zamknij Operę i otwórz (w Notatniku) plik opera6.ini (pozostały w dotychczasowej lokacji). Musisz pozamieniać WSZYSTKIE ścieżki dostępu występujące w tym pliku na nowe. Będą to chyba te:

[User Prefs]
Opera Directory=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile
Windows Storage File=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\opera.win
Direct History File=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\opera.dir
Global History File=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\global.dat
Viewer History File=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\viewers.dat
Hot List File Ver2=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\opera6.adr
Local CSS File=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\styles\user.css
Toolbar Configuration=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\toolbar\standard_toolbar (1).ini

ale też wszystkie inne, które mogą wystąpić w pliku. Najlepiej jest przy tym posłużyć się narzędziem 'Zamień' (Edycja -> Zamień), zaznaczając 'zamień wszystko'.
Poza tym musisz pamiętać, że ścieżka do folderu z pocztą ('mail') zmieniła się dodatkowo (katalog ten powinien się teraz znajdować w katalogu 'profile'):

[Mail]
Mail Root Directory=X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\mail

d) sprawdź dla pewności (odpalając Operę), czy wszystko jest w porządku i czy wszystkie ścieżki są zmienione poprawnie. Otwórz dla pewności 'Pomoc -> O Operze' - będą tam wylistowane ścieżki dostępu. Sprawdź ich poprawność.

2. Jeśli w Windzie wszystko gra i huczy, odpalamy Linuxa i instalujemy Operę.

3. Przechodzimy do kat. 'home', gdzie znajduje się katalog '.opera'. Jest ukryty, więc jeśli posługujesz się jakimś narzędziem plikowym z poziomu GUI (np. Nautilus), pewnie będziesz musiał gdzieś we właściwościach włączyć pokazywanie ukrytych plików i folderów.

4. Przy WYŁĄCZONEJ Operze: zmieniamy nazwę katalogu '.opera' na np '.opera_old', tworzymy nowy katalog '.opera', po czym kopiujemy do niego - w zależności od rejestrowania bądź nie swojej kopii Opery dla Linuxa - jeden lub dwa pliki z '.opera_old'. Są to pliki: 'opera6.ini' oraz - jeśli wcześniej rejestrowałeś swoją kopię Opery - plik 'opera.reg'.

5. (nie wiem jaki to ma wpływ, ale u siebie to zrobiłem, więc i tutaj to poradzę): Otwórz katalog '.opera_old' oraz katalog kofiguracyjny Opery pod Windowsem (ten, który wcześniej przenosiłeś: 'X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\'). W Mandraku dostęp do partycji windowsowych można uzyskać przechodząc pod: '/mnt' gdzie widoczne są partycje windowsowe (widziane tutaj jako katalogi: win_c, win_d, itd). Teraz porównaj każdy plik znajdujący się w '.opera_old' z jego odpowiednikiem w katalogu Opery pod windowsem. Jeśli takowy odpowiednik istnieje - nie rób nic. Jeśli nie istnieje - oznacza to, że taki plik jest specyficzny tylko dla systemu Linux i należy go zachować. Skopiuj taki plik do katalogu użytkownika na partycji windowsowej ('X:\NOWA\SCIEZKA\DOSTEPU\profile\'). Sprawdź w ten sposób wszystkie pliki znajdujące się w kat. '.opera_old'.

6. Otwórz do edycji plik 'opera6.ini' znajdujący się w katalogu '.opera'. DODAJ do sekcji 'User Prefs' poniższy zapis:
Opera Directory=/mnt/win_X/NOWA/SCIEZKA/DOSTEPU/profile/

7. Otwórz Operę pod Linuxem i sprawdź czy wszystko działa. wink Możesz ściągnąć i zainstalować polski plik językowy. Rozpakuj go np do katalogu '.opera' w twoim kat. domowym, po czym w Operze: Preferencje -> Języki wybierz ten rozpakowany plik z polską nakładką. Zastosuj i zrestaruj Operę.

8. Ściągnij i zainstaluj Javę dla Linuxa. Odpal Operę i otwórz Preferencje. Pod zakładką 'Pluginy' w pasku na dole są ścieżki dostępu do pluginów. Musisz dopisać (chyba oddzielając dotychczasowe ścieżki średnikiem, bądź dwukropkiem - sprawdź) ścieżkę z pluginem Javy: '/usr/java/jre1.5.0/plugin/i386/ns5' (sprawdź dla pewności, czy jest poprawna, bo pisałem z pamięci). Pod zakładką (chyba) Multimedia - odfajkuj opcję 'Włącz obsługę Javy' podając pod spodem katalog z Javą ('/usr/java/jre1.5.0/'). Zastosuj i zamknij Operę.

9. Przejdź do katalogu użytkownika (tego na partycji windowsowej) i skopiuj stamtąd plik 'javapath.txt' do katalogu '.opera' w folderze domowym. Uruchom Operę i sprawdź czy działa Java.

Powinno wszystko działać. U mnie na mandarynie 10.0 działało. wink

Originally posted by michmaj
Tylko nie kolejny miłośnik Muzułmanów! mad faint


A może Muzułmanin?... Mi by było głupio na Twoim miejscu..

skozak napisał(a):

to jest dopiero odpowiedz smile dzieki wielkie..

juz drukuje smile)

Sardo napisał(a):

Aha.
Primo - zrób wcześniej backup katalogu użytkownika ("C:\Documents and Settings\USER\Dane aplikacji\Opera") zanim cokolwiek będziesz zmieniał. wink
PoDrugoPrimo - jakby coś nie szło - wróć tu i krzycz, bo mogłem w którymś miejscu nie wyrazić się dostatecznie jasno.
Pzdr.