Czcionka w operze 10.50/10.60

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
lukaszopera napisał(a):

Od samego początku zmian i porzucenia qt na rzecz vegi, opera ma problem z czcionkami na stronach jak i w samej aplikacji... Przynajmniej u mnie na systemie ubuntu 9.10/10.04 są one "wypalane" przez co czytanie po kilku minutach kończy się bólem oczu.

Przykładowy screen:Tak jak wspomniałem, zwykłą czcionka jest bardziej ostra, a np nagłówki h2 są bardziej pogrubione. Dodam że w systemie jak w innych przegladarkach ustawiona jest czcionka DejaVu Sans i np. w chrome,firefox, o 10.10, prezentuje się ona identycznie.

Czytając blog desktopteam nie ma już w znanych błedach problemu z fontami, czy mam rozumieć że nic juz nie zostanie w tej kwestii zrobione? Gdzie można zgłosić ten problem?

pieknusi napisał(a):

Mimo, że nie ma tego problemu w znanych błędach, jest to znany błąd. Jak możesz przeczytać w ostatnim wpisie:

If you are on Linux there isn't that much for you here, but we're currently testing a large batch of fixes on Linux, including further font work. We hope to get those fixes into release builds next week.


Tak więc wydania z poprawionymi fontami można się spodziewać w tym tygodniu.
Problemu nie musisz zgłaszać, gdyż przewija się on kilkanaście razy w komentarzach pod każdym wpisem na blogu desktopteam.

Poza tym jak piszesz Opera nie zastąpiła qt vegą, gdyż to są dwie różne biblioteki odpowiedzialne za całkiem różne rzeczy. Opera po prostu porzuciła qt zastępując go własnym frameworkiem, który może się teraz integrować w zależności od potrzeb z qt lub gtk (KDE lub GNOME) lub bezpośrednio z X-ami. Biblioteka taj est odpowiedzialna za budowanie interfejsu - wyglądu okna itp.
Vega natomiast jest biblioteką służącą do renderowania niektórych elementów strony - pierwotnie została stworzona na potrzeby tworzenia grafiki wektorowej SVG, ale została również rozbudowana i zaprzęgnięta do obsługi innych elementów - elementu canvas oraz stylów CSS (CSS3 background and borders).

lukaszopera napisał(a):

No proszę... Wyszła wersja stabilna, teraz wychodzą RC kolejnej... jest nawet seria 10.70 ... a problem z czcionkami nadal występuje.... Nic tylko pogratulować sekcji developerów.