Brak polskich znaków

w dziale Opera dla telefonów, tabletów i innych urządzeń
rav80 napisał(a):

Witam,

Po zainstalowaniu najnowszej wersji Opery Mini na telefonie Samsung SHG-L760 nie mam polskich czcionek na stronach które przeglądam. We wcześniejszych wersjach wszystko było ok. Da się ten problem jakoś rozwiązać?

volumepl napisał(a):

Zmień czcionkę na conajmniej średnią i jeśli chcesz, możesz to zaraportować. Problem jest już od pierwszej bety Opery Mini 5 i jakoś nic z tym nie robią.

rav80 napisał(a):

niestety zmiana rozmiaru czcionki nic nie zmieniła i nadal nie mam polskich liter.

volumepl napisał(a):

A z jakimi stronami jest problem? Czy to Opera Mini na Javę i pobrana przez telefon?

rav80 napisał(a):

Problem występuje na wszystkich stronach. Tak, jest to Opera Mini 5.1, nie wiem czy na jave, ale pobrałem ją poprzez wbudowaną przeglądarkę w telefonie ze strony m.opera.com.

volumepl napisał(a):

Okazuje się, że to Java. Ten telefon nie wygląda jakby miał Androida. Tylko pozostały dwie rzeczy do zrobienia: sprawdź numer kompilacji (menu > pomoc > o Operze). Powinien być taki sam jak u mnie. Jeśli nie, zaktualizuj przeglądarkę. Sprawdź, wpisując do paska adresu opera:config czy masz zaznaczony na tak punkt "Site patches". Jeśli nie, to zmień.

rav80 napisał(a):

Zaktualizowałem przeglądarkę, numer kompilacji jest taki sam, czyli 21214 i "site patches" mam na "yes".
Teraz zauważyłem, że mobilne wersje stron internetowych wyświetlają litery prawidłowo, natomiast normalne wersje stron nadal nie wyświetlają polskich znaków.
Chyba pozostaje mi czekać na nową wersję Opery.

volumepl napisał(a):

Coś pewnie zrobili z kodowaniem znaków dla Twojego modelu. Jak wcześniej było w porządku to coś zepsuli i to nie jest wina Twojego telefonu, bo strony są przesyłane przez proxy. Programiści zajmują się więcej chińskim i arabskim niż polskim. Możesz oczywiście swój błąd zaraportować - link w podpisie.

cumberdale napisał(a):

Podłączę się pod temat, korzystam z Opery Mini w e72 i mam problem z polską czcionką przy małym rozmiarze (średnia i duża mają polskie znaki). Ten sam problem miałem przy e52, czy ktoś może wie jak temu zaradzić?

Co prawda jestem trochę laikiem, ale w Operze Mobile polska czcionka w małym rozmiarze wyświetla się elegancko, nie dałoby się tego jakoś importować do wersji Mini?

volumepl napisał(a):

Ten problem występuje wszędzie. To jest bug, na anglojęzycznym forum wyczytałem, że wiadomo o problemie i starają się go naprawić, bo nie tylko z polską czcionką jest problem, ale również z innymi znakami diaktrycznymi (znaki języka greckiego). Czcionki nie da się od tak zaimportować.

andol napisał(a):

Originally posted by volumepl:

To jest bugTo nie bug, a brak - fonty duży i średni pobierane są z telefonu, natomiast mały jest stworzony przez Operę. Opera Software musiałaby stworzyć odpowiedni font zawierający wszystkie znaki. Ewentualnie zestaw fontów, z których wybrane byłyby dodawane do odpowiednich wersji językowych. (Taki stan rzeczy obowiązywał w czasach, gdy się tym interesowałem - być może coś się zmieniło…)

volumepl napisał(a):

Niezupełnie. Po skopiowaniu i wklejeniu tekstu z małej czcionki do edytora pełnoekranowego tekst wyświetlił się prawidłowo, czyli moim zdaniem to problem z wyświetlaniem tekstu z winy Opery Mini.

andol napisał(a):

To jest dokładnie to, o czym mówiłem - najmniejszy font (stworzony przez Opera Software) nie ma odpowiednich znaków. Taki font nigdy nie został stworzony, więc nie jest to błąd, a grzech zaniechania…

volumepl napisał(a):

W takim razie muszę się zgodzić - rzeczywiście jest tak jak napisałeś. Czcionka jest pobierana ze swoistej "tablicy znaków" dostępnej w danym modelu telefonu (sam nie wiedziałem, że mam szwedzkie znaki diaktryczne smile ). Jedynym wyjątkiem jest język arabski, gdzie tekst pobierany jest w postaci pliku graficznego. Cały problem z wyświetlaniem małej czcionki istnieje już od ponad roku. Trochę długo.

cumberdale napisał(a):

Czy jakikolwiek użytkownik nokii e72 jest mi w stanie powiedzieć, jak wprowadzać do okien tekstowych (np. domyślna wyszukiwarka google) polskie znaki lub cyfry? Bo ani przytrzymywanie danego przycisku, ani łączenie go ze strzałkami czy klawiszem Sym nic nie dają.

volumepl napisał(a):

Włącz edycję pełnoekranową w ustawieniach lub w trakcie wpisywania tekstu w edycji liniowej (niepełnoekranowej) wybierz "Opcje" i "Przełącz na Polski". Cyfry są wstawiane po naciśnięciu i przytrzymaniu klawisza numerycznego.

cumberdale napisał(a):

@volumepl

Dzięki smile

Bucic napisał(a):

om 6.1
samsung monte gt-s5620

ustawienie sredniej czcionki pomoglo. Slaba opcja.