M2 - przechowuj treść wiadomości na dysku ???

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
Rav-V3k napisał(a):

Witam.
Jest taka opcja w ustawieniach konta: przechowuj treść wiadomości na dysku. Jak to działa? Mam tą opcję wyłączoną, a mimo to, nawet po przełączeniu Opery w tryb offline i zrestartowaniu jej, ściągnięte wiadomości razem z załącznikami mogę swobodnie przeglądać... Wydawało mi się, że będą one niedostępne po kliknięciu, czyli że nie będą przechowywane na dysku, a żeby je zobaczyć Opera będzie musiała sciągnąć je w każdej sesji... Nie jest tak??? bigeyes

adas napisał(a):

Chyba je zatrzymuje w cache - wyczyść i sprawdź ponownie - ale to nic pewnego.

klopiko napisał(a):

Wydaje mi się że przechowuje wiadomości w katalogu Mail.
C:\Documents and Settings\User\Dane aplikacji\Opera\Opera7\Mail

Rav-V3k napisał(a):

Po wyczyszczeniu cache'a nie ma żadnej zmiany, natomiast faktycznie w katalogu "C:\Documents and Settings\user\Dane aplikacji\Opera\Opera7\Mail\store" mam trzy osobne katalogi "account1", 2, 3, w których są pliki z pocztą (tak myślę), i niektóre z nich są spore, ponad 10mb. NO ALE DLACZEGO - PRZY WYŁĄCZONEJ OPCJI ???

Ryszard napisał(a):

katalogu "C:\Documents and Settings\user\Dane aplikacji\Opera\Opera7\Mail\store" mam trzy osobne katalogi "account1", 2, 3, w których są pliki z pocztą (tak myślę)

Dobrze myślisz bigsmile
Pliki te można podglądnąć Notatnikiem - sprawdzisz wtedy jakie są daty znajdujących się w nich wiadomości.
Bo - czy

przechowuj treść wiadomości na dysku

masz odptaszkowane od zawsze?
Chyba jest tak, że na dysku masz wiadomości, które zostały ściągnięte w czasach zaptaszkowania, a po odptaszkowaniu skutek jest widoczny tylko dla nowych wiadomości.
Wydaje mi się, że Opera inaczej traktuje konta dyskusyjne (NNTP) a inaczej pocztowe (POP3), mimo że jedno i drugie ma w ustawieniach takie same pozycje.

Opera robi porządki w wiadomościach w momencie włączania/wyłączania np. usunięte z kosza nie od razu znikają z dysku.

Rav-V3k napisał(a):

Martwiła mnie jeszcze jedna rzecz: miałem też wyłączoną opcję "pobierz treść wiadomości przy sprawdzaniu", ale nie byłem pewien, czy obydwie opcje wyłączyłem przy tworzeniu konta. Zrobiłem więc eksperyment:
Usunąłem wszystkie wiadomości, usunąłem filtry, usunąłem konto pocztowe, usunąłem z kosza. Zrestartowałem Operę. Utworzyłem ponownie konto pocztowe, zatrzymałem automatycznie pobierane wiadomości (Opera zalogowała się na koncie przed ustawieniem konta) i wyłączyłem obydwie opcje:


Nacisnąłem "Sprawdź/wyślij". Odczekałem aż pobierze (jednak pobrała!!!) posty z konta. Włączyłem opcję "pracuj w trybie offline", zrestartowałem Operę. I co?...
Wszystkie listy zostały pobrane. Wszystkie są na dysku, dostępne w każdym momencie... Obydwie opcje zostały zignorowane.
Ja coś źle robię czy bug ???

Ryszard napisał(a):

Usunąłem wszystkie wiadomości, usun…

Czyli chciałeś założyć konkto na czysto, ale nie tędy droga. Tak "na zaś":
Pomoc - O Operze (opera:about) i szukasz: Ścieżki dostępu -> Katalog poczty;
Wyłączasz Operę i kasujesz/przenosisz w inne miejsce cały katalog poczty;
Uruchamisz Operę.
metoda przyda się też, gdy będziesz chciał szybko zarchiwizować wiadomości
Czy ja dobrze rozumiem - chodzi o zwykłe konto pocztowe POP3? To tak się nie da. Nie da się np. zwykłego konta ustawić tak, żeby nie pobierało treści a tylko same nagłówki. Był już wątek na ten temat - chodziło o to, czy da się sprawdzić skrzynkę, pobrać tylko "ważne" a spam skasować bez pobierania - się nie da.
Jak już pisałem - mimo że konto pocztowe i grupa dyskusyjna mają takie same pozycje w ustawieniach, to nie wszystko z jednego działa w drugim.
Tak przy okazji - przy sprawdzaniu poczty Opera najpierw pobiera wszystko, potem dopiero kasuje z serwera. Jak jest np.5 wiadomości i pobieranie zostanie przerwane na 4 to przy ponownym sprawdzeniu Opera ponownie pobierze wszystko od 1 i jeszcze uzna za nieprzeczytane.

Tak z ciekawości - Twoje kombinacje mają jakiś inny cel oprócz chęci sprawdzenia działania Opery?