RAM: do czego Opera go wykorzystuje?

w dziale Opera
LenaR89 napisał(a):

Witam!

Nigdzie na tym forum nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie (albo słabo szukam), więc zacząłem nowy wątek.
Także chciałem zapytać mądrzejszych od siebie ;-) Do czego tak naprawdę Opera wykorzystuje pamięć RAM? Czy np. warto ustawić jej 200, czy 400, a nawet więcej MB do wykorzystania? Czy to będzie miało wpływ tylko na działanie programu, czy również na szybkość wczytywania stron? Powiem szczerze, że nie bardzo widzę właśnie tą różnicę i dlatego chciałbym zapytać kogoś z was. Jak to jest z tą pamięcią.

Pozdrawiam

withme napisał(a):

Opera przechowuje tam strony i informacje ze stron, które odwiedzasz. Dzięki temu wchodząc podczas tej samej sesji nie musisz pobierać na nowo wszystkich obrazków i innych informacji ze stron.

LenaR89 napisał(a):

@withme, no skoro tak, to po co mu pamięć podręczna na dysku? Czy to ona właśnie nie przechowuje tych informacji o których mówisz? Bo czegoś tu nie rozumiem w takim razie, jaka jest różnica w zastosowaniu między pamięcią podręczną na dysku, od pamięci zapisanej w RAMie.

withme napisał(a):

Czego tu nie rozumieć... Jak pisałem, strony, które właśnie odwiedziłeś są przechowywane w RAM a strony z innych sesji na dysku, dostęp do plików z ramu jest o wiele szybszy od dysku. Dlatego też możesz sobie ustawić ile ramu przyporządkować tej funkcji. Jeżeli masz przedwojenny komputer to warto ustawić 200mb. Jeżeli masz chociaż 2GB ramu nie ma to najmniejszego sensu. Ram nieużywany to ram stracony.

IntoTheMaelstrom napisał(a):

U mnie opera zajmuje 1 GB. Tak, mam dużo zakładek. Nie, nie ustawiłem pamięci na automatycznie, tylko na 200mb. Więc czemu?

Ryszard napisał(a):

Nie jesteś pierwszym, który naiwnie myśli, że może tam ustawić lepiej niż fabryka dała wink

andol napisał(a):

Originally posted by LenaR89:

Nigdzie na tym forum nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie (albo słabo szukam), więc zacząłem nowy wątek.


http://my.opera.com/polski/forums/findpost.pl?id=4284941
http://my.opera.com/polski/forums/findpost.pl?id=962123
http://my.opera.com/polski/forums/findpost.pl?id=813915

webcm napisał(a):

Opera ma wycieki pamięci. Po zamknięciu kart użycie pamięci nawet wzrasta. Cieszę się, że Opera domyślnie przechowuje dane w pamięci RAM, ale powinna respektować ustawienia i lepiej radzić sobie z wyciąganiem danych z pliku stronicowania! Nie wiem, co szybsze: programowa pamięć dyskowa czy plik stronicowania. Po co ładować zbędne funkcje (Unite, Mail, Link, itd), jeżeli nie są używane? Gdzie opcja, aby je całkiem wyłączyć?

Stanowisko testowe: laptop Fudita + CPU: Transmeta Efficeon 966 MHz + RAM: 226 MB + Opera 10.63

Czas ładowania Opery z pamięci (hot start): 5.58 s, 5.62 s, 4.95 s...
Czas ładowania Chrome z pamięci (hot start): 1.08 s...
Zamykanie Opery: bardzo długo (po intensywnym surfowaniu nawet kilka minut)
Zamykanie Chrome: natychmiast (max kilka sekund)

Zimny start oraz otwieranie stron po kliknięciu w link z innego programu (poczta, komunikator, skrót na pulpicie) trwa w Operze kilka razy wolniej, bo dochodzą intensywne operacje dyskowe. W Chrome - niewielka różnica.

Czyli Opera wykonuje żmudne obliczenia przy starcie i wczytuje bardzo dużo danych.

Obecnie Chrome jest demonem szybkości, ale wykłada się przy nadmiarze CSS 3. Czas, aby Opera przyspieszyła start i naprawiła wycieki pamięci. Może coś jeszcze da się zoptymalizować?

Medium napisał(a):

Przywracanie sesji w Operze i Chrome z liczbą ok. 10 kart wypada korzystniej dla Opery. Nawet mimo tego, że korzystam w Operze z poczty i czytnika kanałów.
Aczkolwiek zamykanie rzeczywiście, szczególnie po długiej sesji, w dodatku z hibernacją systemu, trwa dłużej niż w Chrome. No ale działa jeszcze Opera Link...
Pisząc Chrome, mam na myśli ChromePlus, bo tej zwykłej nie mam.

woj-tek napisał(a):

Wyłącz cache dyskowy + zapisywanie zawartości stron do cache i powinno być szybciej (przynajmniej ja tak mam ustawione). Dodatkowo najnowsza beta11 działa całkiem szybko (uruchamianie/wyłączanie).

Co do dodatków: ponoć jeżeli nie są włączone to nie zwiększają zużycia pamięci (nie są ładowane)...

Medium napisał(a):

Originally posted by lwiczek:

Wyłącz cache dyskowy + zapisywanie zawartości stron do cache


Cache zawsze opróżniam przy zamykaniu, ale w czasie sesji zapamiętuje mi treść stron. Czasem bywa przydatne...

woj-tek napisał(a):

Originally posted by Medium:

Cache zawsze opróżniam przy zamykaniu, ale w czasie sesji zapamiętuje mi treść stron. Czasem bywa przydatne...


Do czego? bawiłem się z włączonym i wyłączonym - nie stwierdziłem różnicy... (ale ram cache mam ustawiony na auto i mam 4GB więc może to to...)

Medium napisał(a):

Originally posted by lwiczek:

(ale ram cache mam ustawiony na auto i mam 4GB więc może to to...)


Ja też mam cache na auto, ale RAM o połowę mniej...

dobweb napisał(a):

Fakt po długim i intensywnym przeglądaniu stron zamykanie opery to jakiś koszmar. Zabawnie to wygląda jak podczas zamykania zużycie pamięci rośnie, rośnie i dopiero na koniec gwałtownie spada. A sam proces potrafi sporo trwać.

Medium napisał(a):

Pewnie najlepiej wtedy przed zamknięciem kliknąć na czyszczenie historii przeglądania, trwa zdecydowanie szybciej.

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by weep86:

Poszczególne moduły mozna wyłaczyć.

Pytanie tylko, czy wyłączenie modułów w opera:config zapobiegnie ładowaniu ich do pamięci w trakcie startu Opery? Nazwa typu "Show E-mail Client" wskazywałaby tylko na ukrycie tego elementu w przeglądarce.

PS. Dla mnie to nie ma znaczenia, jako, że "moduły" opery wyglądają na super lekkie. Jednak skoro już na ten temat dyskutujemy, warto by było się dowiedzieć jak to jest.

Medium napisał(a):

Originally posted by weep86:

Niektórym nie da się przetłumaczyć, że Opera i tak z tymi funkcjami jest lżejsza od innych przeglądarek. Trzeba zastosować efekt placebo


My tu nie mówimy o placebo, placebo mnie nie interesuje. Czy to poniżej, to też placebo?

Podręczna RAM Jesli posiadamy pamięć fizyczną większą niż 1GB to ustawiamy tą wartość na 400 MB. Im więcej pamięci, tym program działa lepiej. Te 400 MB pamięci RAM wykorzysta sobie Opera na przechowywanie stron www w pamięci fizycznej, by przechodzenie Wstecz, czy też przywracanie zamkniętej karty było błyskawiczne. Oczywiście wartość ta zależna jest od dostępności pamięci RAM.
Podręczna na dysku - wybieramy przykładowo 200MB. I ta wartość też jest zależna od kilu czynników, np. od tego jak długo siedzimy na przeglądaniu stron i ile danych zostanie pobranych na dysk. Dla nałogowców 200 MB powinno być na styk wink

Faktycznie, miałam za małą wartość pamięci podręcznej na dysku, bo tylko 50MB. Zwiększyłam do 100MB i starczy, bo 11 to nie jedyna moja używana Opera na ciut skromnym dysku.

Jeśli korzystamy z programów do czyszczenia typu CCleaner, to odznaczamy ptaszka przy Opróżniaj przy zamykaniu. Wtedy nie będziemy mieli problemów ze zwisem procesu opera.exe po zamknięciu programu

Po co mieszać do Opery CCleanera? On tu tylko potrafi narozrabiać.

Sprawdzaj dokumenty wybieramy co 10 minut Natomiast przy Sprawdzaj obrazki ustawiamy na Nigdy

Ja sprawdzam dokumenty zawsze, bo są sytuacje, które tego wymagają. Z obrazkami, a w szczególności z awatarami i favikonkami stron chcę być w miarę na bieżąco, więc domyślne 5 godz. jest OK.

Opera serwuje nam ciekawą funkcję Geolokalizacja. Oczywiście funkcja ta ma za zadanie (w niedalekiej przyszłości) przyśpieszyć wczytywanie stron, ale odznaczamy na chwilę obecną Geolokalizacja

Oraz - zapewne - ułatwienie kontroli nad internautami! beard ninja

Internet 1Mb - 2Mb
Maksymalna liczba połączeń z serwerem 20
Maksymalna łączna liczba połączeń 128

I właśnie w takim przypadku, gdy otworzę np. 30 kart z Allegro (choć All ma niby więcej serwerów), to Opera poci się i sapie bigsmile

Uwaga. Jeśli Opera zwolniła zamiast przyśpieszyć, przestawiamy te opcje do ustawień domyślnych

Oto cały klucz do porad uniwersalnych bigsmile