Cache Opery

w dziale Wersje beta, testowe i rozwojowe
pio-76 napisał(a):

Po zmianach, jakie wprowadzili twórcy Opery w organizacji katalogu Cache, coś niedobrego dzieje się z dyskiem na którym znajdują się zapisane przez program pliki.
Po dwóch dniach od ostatniej defragmentacji dysku zauważyłem, że dysk jest ponownie zfragmentowany w 17%. Opera w tym czasie utworzyła 133 nowe katalogi, z czego 47 jest pustych.
Katalogi są porozrzucane bez jakiejkolwiek logiki po całym dysku, i nie są automatycznie usuwane podczas "czyszczenia historii przeglądania". Fragmentacja dysku wpływa znacząco na osiągi systemu spowalniając jego działanie. Czy zauważyliście to u siebie, i jakie stosujecie środki zaradcze?

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by pio-76:

Fragmentacja dysku wpływa znacząco na osiągi systemu spowalniając jego działanie.

Nie powiedziałbym, że znacząco (chyba, że naprawdę duże pofragmentowanie, lub fragmentacja plików systemowych ładowanych przy starcie, itp.).

Originally posted by pio-76:

jakie stosujecie środki zaradcze?

Żadne.

Originally posted by pio-76:

nie są automatycznie usuwane podczas "czyszczenia historii przeglądania"

Jeżeli korzystasz z Windowsa, to prawdopodobnie program CCleaner uruchamiany regularnie może się pozbywać tych katalogów.

pio-76 napisał(a):

To co piszesz, nie jest takie oczywiste w przypadku dysku SSD, na którym zainstalowałem Operę. Stosowanie CCleaner i częste nadpisywanie, jest dla niego bardzo niekorzystne i powoduje szybkie zużywanie się. Oczywiście przeniosłem cache na inny dysk, ale to z kolei spowalnia Operę i tak naprawdę, nie widzę rozsądnego rozwiązania problemu.

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by pio-76:

Stosowanie CCleaner i częste nadpisywanie, jest dla niego [dysku SSD - dop. Saskatchewan] bardzo niekorzystne i powoduje szybkie zużywanie się.

To prawda, że dyski SSD mają ograniczoną żywotność, licząc ilość cykli zapisu sektora, ale posiadają one również mechanizmy "rozrzucające" dane po dysku po to aby jedne sektory "nie zużywały się" wcześniej od innych. To może być też winą widzenia dysku przez system jako pofragmentowanego.W Windows Vista i 7 są chyba jakieś zabezpieczenia przed fragmentowaniem plików, które o ile pamiętam (czytałem gdzieś bardzo dawno temu - PCWorld(?)) zaleca się wyłączać dla dysków SSD.

Poza tym dyski SSD nie mają poruszającej się głowicy, której ruch i konieczność przemieszczania się powodowałaby opóźnienia w odczycie danych pofragmentowanych znajdujących się w różnych miejscach na dysku. Tak więc opóźnienia wywołane fragmentacją, można powiedzieć, że są niezauważalne, a odczyt jest błyskawiczny (nie mam dysku SSD, nie licząć pendrive'a, ale tak to powinno wyglądać).

Originally posted by pio-76:

nie widzę rozsądnego rozwiązania problemu

A ja widzę - nie być za bardzo rozsądnym. Dla mnie to wygląda tak jakby ktoś kupił laptopa i przez rok pracował na nim z wyjętą baterią, bo może się rozładować, albo kupić samochód i nie wyjeżdżać nim za podwórko, bo coś się może stać. Trzeba wiedzieć, że zużycie materiału jest nieuniknione.

Jeżeli spowolnienie jest "widoczne" gołym okiem to, moim zdaniem, albo coś nie tak jest z dyskiem, albo z systemem operacyjnym.

pio-76 napisał(a):

Dyskusja z tobą nie jest zbyt budująca. Czy na każdy problem masz lekarstwo w postaci "nie być zbyt rozsądnym"? Czy nie możesz sobie wyobrazić, że nie wszyscy chcą tolerować bałagan na dyskach, niedoróbki programistów, nie w pełni wykorzystane możliwości komputera? Dla mnie Opera akurat nie jest najważniejszym elementem oprogramowania, ale komputer jest źródłem moich zarobków i nie chciałbym aby (bardzo ceniony prze zemnie) program był źródłem frustracji.

zielak007 napisał(a):

Ale to chyba system decyduje gdzie zapisać na dysku plik a nie każdy program z osobna. Gdyby to nie było kontrolowane, to programy by sobie wchodziły w paradę i nadpisywały wzajemnie pliki.

SSDs do not benefit from defragmentation because the fragmentation has minimal effect and any defragmentation process adds additional writes on the NAND Flash that already have a limited cycle life.

http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive

SSD devices, unlike traditional HDDs, see no performance benefit from traditional HDD defragmentation tools. Using these tools simply adds unnecessary wear to the SSD. It is recommended that you disable any automatic or scheduled defragmentation utilities for your Intel SSD.

http://www.intel.com/support/ssdc/hpssd/sb/CS-029623.htm#5

Z tego wynika, że swoją nadgorliwością i niewiedzą szybciej zaszlachtujesz dysk, który tak bardzo chcesz oszczędzać.