czemu jest tak dobrze , że aż tak żle .......

w dziale Opera
Lucky5 napisał(a):

Witam fanów Opery!
Oto co znalazłem na portalu twojepc.pl na temat ostatniej wersji Opery . Prosze możliwie o zweryfikowanie tych ocen (jeszcze nie zdążyłem zainstalować 8-ki)

''Od wczoraj testuję Operę 8.0. Zwiecha co jakieś 40 minut (na kompie w pracy i domu), zajętość pamięci rośnie wykładniczo (jak w firefox). Nadal niepoprawione rozpoznawanie kodowania pl liter na newsach (to ma działać samo a nie po kombinacjach), nierozpoznawanie profili Mozilli przy imporcie (trzeba ręcznie wskazywać pliki bookmarków), świrujące okna dialogowe haseł (można ustawić hasło główne bez cyfr, ale przy logowaniu trzeba to hasło podać z cyframi - głupota totalna), nie formatuje plików xml, źle dekoduje arkusze styli, świrują niektóre znaczniki (ot choćby kolor w <hr >) źle dobiera wielkość czcionki, koszmarnie długo zapisuje ustawienia po zmianie, źle zapisuje stronę do pliku html, tak samo pliki poczty we wbudowanym kliencie. To tylko tak naprędce co mi się przypomniało. Teraz piszę ten tekst w FireFoxie i już do Opery nie wrócę. Ładny wygląd to niestety nie wszystko. Firefox natomiast lubi pożerać pamięć, czasem odpala po dwa procesy nie wiadomo czemu, a zwiesza się szczególnie przy aktualizacji rozszerzeń. A np sprawa autowypełniania formularzy to czysta loteria. Raz się uda, raz nie. Na plus: silnik Gecko lepiej radzi sobie ze stylami niż Opera, bez dwóch zdań. Zakładki i poprawny rendering to jednak wszystko co FireFox ma. Reszta śmierdzi niedopracowaniem. Ogólnie cecha wspólna nakładek na ie oraz mozilli (gecko) i opery to powolność działania i pożeranie ramu.

Podsumowując, nie znalazłem aktualnie na rynku przeglądarki dla siebie. Wszystkie mają jakieś denerwujące wady wychodzące po krótszym czy dłuższym czasie użytkowania. Tak więc męczę się dalej powolnym FireFox'em. Jeszcze cicha nadzieja, że IE 7 niedługo zmieni ten stan rzeczy i będzie przeglądarką z prawdziwego zdarzenia.''

Mówiąc szczerze to nienajlepsza ocena sad , tylko czy prawdziwa?

quiris napisał(a):

Mówiąc szczerze to nienajlepsza ocena , tylko czy prawdziwa?

Jeśli gość nie podał przykładów, nie wytłumaczył dokładnie w czym problem to mogę to określić to jedynie jako FUD w tym momencie, bo połowa rzeczy o której pisze wynika albo z jego niewiedzy w zakresie standardów sieciowych, albo chęci dowalenia na siłę Operze.

andol napisał(a):

Dla porządku wspomnę, że nie jest to artykuł opublikowany na twojepc.pl, a komentarz jakiegoś bałwanka. W przyszłości proszę zaznaczać, że cytujesz komentarz, a nie artykuł.

Lucky5 napisał(a):

w sumie nie ma to znaczenia czy jest to post opublikowany na portalu czy zamieszczony komentarz jeśli uwagi są zasadne , chyba zgodzisz się andol? . Wnioskuję , że nie możesz potwierdzić w 8-ce żadnej z wymienionych uwag jako uchybień tej przeglądarki?
przytaczam z tego komentarza :''
-Nadal niepoprawione rozpoznawanie kodowania pl liter na newsach (to ma działać samo a nie po kombinacjach) ,
- nierozpoznawanie profili Mozilli przy imporcie (trzeba ręcznie wskazywać pliki bookmarków),
- świrujące okna dialogowe haseł (można ustawić hasło główne bez cyfr, ale przy logowaniu trzeba to hasło podać z cyframi - głupota totalna
-nie formatuje plików xml,
-źle dekoduje arkusze styli
- świrują niektóre znaczniki (ot choćby kolor w <hr > ),
-źle zapisuje stronę do pliku html '' .

Należe oczywiście do fanów Opery i tylko jej używam , jeśli przytoczyłem taką wypowiedż ,to po to , by zdementować ''u żródła'' zarzuty i zabrać argumenty konkurecji w podobych dyskusjach a być może wskazać coś do poprawy w kolejnych wersjach smile .

Jurgi napisał(a):

Spotkałem się ze złym zapisywaniem stron do pliku, ale 1)była to jeszcze beta3 2)nie sprawdzałem pod innymi przeglądarkami, więc nie wiem, czy to akurat wina Opery.

Części zarzutów ocenić nie mogę (bo nie używam tych akurat funkcji), ale te, które mogę ocenić to bzdura... Albo gościu jest niedorobiony, albo (ewentualnie) ma skopany system. A możliwe, że jedno i drugie.

Mayor napisał(a):

-źle zapisuje stronę do pliku html

tzn. jak? u mnie zapisuje ok..

-Nadal niepoprawione rozpoznawanie kodowania pl liter na newsach (to ma działać samo a nie po kombinacjach)

jesli ktoś ma skonfigurowany czytnik news to wyświetla dobrze
jeśli ktoś ma nieustawione u siebie to często widzi takie posty "skonfiguruj se k..a czytnik!" i to nie tylko od użytkowników Opery - skąd reader ma wiedziec w jakim kodowaniu ktoś wysłał mail skoro nie wysyła takiej informacji?
w Preferencjach można ustawić sobie domyślne kodowanie na takich ludzi, i wtedy jak nie jest określone kodowanie to ustawia to wybrane w opcjach

- świrujące okna dialogowe haseł (można ustawić hasło główne bez cyfr, ale przy logowaniu trzeba to hasło podać z cyframi - głupota totalna

nie zebym bronił opery wink ale nie wiem o czym teraz mowa? ja loguje sie na wielu stronach używając wand'a bez problemu (gest w przód, 'OK' i jest)

co do reszty nie bede sie wypowiadał bo nie wiem, ale i tak te punkty są imho raczej wygrzebane na siłe...opera ma wady (których nie wymieniłeś) ale ma tez zalety

skoro te akurat wady aż tak bardzo Ci przeszkadzają to zwyczajnie zmień przeglądarke na taką która Ci bardziej odpowiada, masz ich do wyboru troche (FF, Mozille, K'Meleona, Netscape'a, Safari, Konqueror'a, Lynxa czy nawet IE..)

//edit acha, widze że tylko cytowałeś czyjes słowa (było wsadzić pomiędzy

) ale dobra dobra, my już znamy te numery wink "kolega powiedział że.." wink

Gargamel napisał(a):

Originally posted by Mayor
acha, widze że tylko cytowałeś czyjes słowa (było wsadzić pomiędzy

)


Wsadził w cudzysłowy. To takie staroświeckie "quote" wink bigsmile

symeon napisał(a):

ale dobra dobra, my już znamy te numery "kolega powiedział że..niestety kolega nie powiedział bo przypadkiem sam to osobiście czytale zanim zobaczyłem ten wątek na forum i też chciałem wkleić ten tekst tutaj ale Luck5 mnie ubiegł.irked

andol napisał(a):

Originally posted by Lucky5
w sumie nie ma to znaczenia czy jest to post opublikowany na portalu czy zamieszczony komentarz jeśli uwagi są zasadneAle Ty nie wiedziałeś, czy uwagi są zasadne. I nie są - jeśli ktoś nie potrafi obsłużyć programu ("źle zapisuje strony" to pewnie efekt niewybrania opcji Plik HTML z obrazkami), albo nie wie, o czym pisze - to nie oznacza, że program działa źle.


Wkleiłeś je tutaj z zapytaniem czy jest to prawdziwa ocena. I ma znaczenie, skąd pochodzą uwagi, gdyż inaczej chyba traktujesz informację na onecie o nowych ścieżkach rowerowych we Wrocławiu (he, he, he), a inaczej wpisany pod nią komentarz typu zrównać ścieżki z glebą! kurna na madagaskar z tymi cyklistami!.
Takie wklejanie tekstów z informacją, że pochodzą one z jakiegoś serwisu czy portalu jest postępowaniem mogącym co najwyżej wprowadzić w błąd czytelników tego forum.

Gdyby ten tekst był artykułem na twojepc.pl, już dawno napisłabym sprostowanie. Jednak komentarzy do artykułów nie komentuję, gdyż musiałbym pewnie spędzić na tym całe życie.

Zajec napisał(a):

Żeby nie było, że nie uzyskałes konkretnej odpowiedzi na te... kompletnie niekonkretne zarzuty.


Lucky5 napisał(a)
-Nadal niepoprawione rozpoznawanie kodowania pl liter na newsach (to ma działać samo a nie po kombinacjach)

Tylko jeśli kodowanie użyte różni się od kodowania zdeklarowanego. Po prostu Opera nie domyśla się co autor miał na myśli, tylko stosuje się do określonych warunków (dobry artyuł: http://osiolki.net/faq/kodowanie).


Lucky5 napisał(a)
- nierozpoznawanie profili Mozilli przy imporcie (trzeba ręcznie wskazywać pliki bookmarków)

Oczywiście, że nie rozpoznaje profilu, bo Opera wykorzystuje inne paski, inne skiny i ma inne ustawienia. A jeśli import zakładek (jednorazowa czynność), który wymaga 5 kliknięć myszą jest takim problemem dla tego bałwana, to już tylko o nim świadczy.

Lucky5 napisał(a)
- świrujące okna dialogowe haseł (można ustawić hasło główne bez cyfr, ale przy logowaniu trzeba to hasło podać z cyframi - głupota totalna

Niech mi zdradzi, jak ustawia się to główne hasło niezawierające cyft.

Lucky5 napisał(a)
-nie formatuje plików xml

Robi to bardzo dobrze. Dla porównania w IE nie ma co marzyć o formatowaniu plików XML, bo nie potrafi ich nawet wyświetlić.

Lucky5 napisał(a)
-źle dekoduje arkusze styli

Nigdy nie słyszałem o kodowaniu arkuszy stylów. Są to zwykłe pliki tekstowy wysyłane z odpowiednim mime type.

Lucky5 napisał(a)
- świrują niektóre znaczniki (ot choćby kolor w


)

Tu pewnie mówił o IE. Bo afair IE stworzył sobie własny support dla <hr>. Reszta trzyma się wyznaczeń.

Lucky5 napisał(a)
-źle zapisuje stronę do pliku html

Dowód proszę irked


Mam nadzieję, że rozumiesz teraz naszą irytacje i znużenie tego typu komentarzami zzz

RomanK napisał(a):

Tylko tak k woli uzupełnienia:

Zajec
A jeśli import zakładek (jednorazowa czynność), który wymaga 5 kliknięć myszą jest takim problemem dla tego bałwana, to już tylko o nim świadczy.


Pięć klików to gruba przesada. 6 klików samo ustawienie folderu jako widocznego ci zajmie - a profil jest w tych ukrytych p wink

Nigdy nie słyszałem o kodowaniu arkuszy stylów. Są to zwykłe pliki tekstowy wysyłane z odpowiednim mime type.


Zapewne chodzi o kodowanie liter. Jak piszesz, że to dokument tekstowy to każdy taki dokument ma jakieś tam kodowanie: us-ascii, iso889-xx, utf8 itd.
Nie wiem czy o to oczywiście tutaj chodzi bo ja tego Luckego cytatu nie pisałem.

andol napisał(a):

Originally posted by RomanK
Zapewne chodzi o kodowanie liter.W arkuszu stylów?

RomanK napisał(a):

Originally posted by andol
W arkuszu stylów?


NO z opisu tak to wygląda. Jeszcze raz to napiszę: - nie mam pojęcia o co w tym cytacie na 100% chodziło bo ja tego nie pisałem. Wróże odnośnie słowa dekodowanie.
Pytanie rozwijające: Można arkusz stylów pisać w edytorze tekstowym? Co się dzieje po zapise jako css? Co z kodowaniem liter? Inaczej przecież napisze toto Polak, Francuz, Litwin czu Amerykanin.

andol napisał(a):

Originally posted by Lucky5
w sumie nie ma to znaczenia czy jest to post opublikowany na portalu czy zamieszczony komentarz jeśli uwagi są zasadne , chyba zgodzisz się andol? .Ustosunkuje się do tej wypowiedzi jeszcze raz. smile

----------
Witam fanów Opery!
Oto co znalazłem w serwisie pcworld.pl na temat ostatniej wersji Opery . Prosze możliwie o zweryfikowanie tych ocen (jeszcze nie zdążyłem zainstalować 8-ki)

OPERE (KTÓRA OPARTA JEST NA SILNIKU IE) WYPUŚCIŁ MIKROSOFT POPRZEZ PODSTAWIONĄ PRZEZ SIEBIE FIRMĘ, KIEDY ZAUFANIE DO IE SPADAŁO PO ODKRYCIU W NIM NOWYCH DZIUR...OPERA JEST PODUKTEM MIKROSOFTU, CHOĆ OCZYWIŚCIE MIKROSOFT SIE NIE PRZYZNA DO KONTROLI NAD FIRMĄ OPERA INC...

NIC DZIWNEGO, ŻE SERWIS SECUNIA NIE WYKRYŁ BŁĘDÓW W OPERZE- WSZYSCY WIEDZĄ, ŻE SECUNIĄ STERUJE MICROSOFT KTÓRY NIGDY BY NIE DOPUŚCIŁ, BY UJAWNONO DZIURY W JEGO PRODUKTACH, WIĘC W OPERZE ICH NIE ZNALEZIONO

OPERA TO TYLKO KIEPSKA NAKŁADKA NA IE! FIREFOX 100 RAZY LEPSZY, BO NIE KOŻYSTA Z INTERNET EXPLORERA JAK OPERA I NIE MA JEGO BŁĘDÓW (NIE MA ŻADNYCH BŁĘDÓW)

Mówiąc szczerze to nienajlepsza ocena sad, tylko czy prawdziwa?
----------

Wszystkie komentarze pochodzą stąd (zachowana pisownia oryginałów) i początkowo były jeszcze mądrzejsze, jednak zostały poddane moderacji ...

jester jester jester

sidtherat napisał(a):

no akurat z tym wyswietlaniem plikow xml w ie i operze to jest cos jednak nie tak

zajmuje sie developerka [xslt/xpath] i czesto podgladam drzewko xml w IE

w operze sie tego zrobic nie da, i to podobno celowo [co z punktu widzenia mnie jako developera jest samobojstwem opery, bo po kiego mi przegladarka, która CELOWO, wywala POTRZEBNĄ funkcję?]

więc ten zarzut jest prawdziwy - i z tego co czytałem wcześniej na tym forum jest CELOWYM działaniem OSA. osobiście uważam to za jeden z NAJGŁUPSZYCH czynów w historii rozwoju tej przeglądarki

ps. ten czubek piszący o operze jako nakładce na IE pojawił się też na idg.pl w komentarzach

Lucky5 napisał(a):

Originally posted by andol
Ale Ty nie wiedziałeś, czy uwagi są zasadne. I nie są - jeśli ktoś nie potrafi obsłużyć programu ("źle zapisuje strony" to pewnie efekt niewybrania opcji Plik HTML z obrazkami), albo nie wie, o czym pisze - to nie oznacza, że program działa źle.


Wkleiłeś je tutaj z zapytaniem czy jest to prawdziwa ocena. I ma znaczenie, skąd pochodzą uwagi, gdyż inaczej chyba traktujesz informację na onecie o nowych ścieżkach rowerowych we Wrocławiu (he, he, he), a inaczej wpisany pod nią komentarz typu zrównać ścieżki z glebą! kurna na madagaskar z tymi cyklistami!.
Takie wklejanie tekstów z informacją, że pochodzą one z jakiegoś serwisu czy portalu jest postępowaniem mogącym co najwyżej wprowadzić w błąd czytelników tego forum.

Gdyby ten tekst był artykułem na twojepc.pl, już dawno napisłabym sprostowanie. Jednak komentarzy do artykułów nie komentuję, gdyż musiałbym pewnie spędzić na tym całe życie.Andol, weż głębszy wdech bigsmile, no przecież jesteśmy po tej samej stronie, jeśli nie rozumiesz czemu wkleiłem te wypowiedż to przeczytaj dokładnie co napisałem, Mayor , nie zmienie Opery bo jak pisałem uważam ,że jest najlepszą przeglądarką i polubiłem ją od ''pierwszego wejrzenia'' wink . Nie chodzi mi o krytyke dla samej krytyki ale o odniesienie się do uwag innych i wypowiedzenie się odnośnie ich ( dziękuje Mayor , Zając właściwa reakcja smile ) . Andol, chciałbym byś nie koncentrował swej uwagi na żródle o tyle, o ile uwagi są zasadne, to taka ogólna reguła, bo gdyby nawet ukazały się w artykule na wspomnianym portalu a były niesłuszne czy czuł byś się przez to lepiej? .
Myśle ,że miałeś coś innego na myśli, że nie warto przytaczać absurdalnych wypowiedzi typu ''mój blog'' czy zwykłych prowokacji bo to tylko zajmowanie uwage i miejsce smile, zapewniam cię , nie to było moją intencją i nie każ na drugi raz konsultować się z tobą bym upewnienić musiał się ,czy taka a taka wypowiedz, czy artykul wg. ciebie spełnia wymogi zamieszczenia na forum bo zaczniesz bawić się w zwyklego cenzora a jak chyba zauważyłeś , ktoś również chciał tę wypowiedż zamieścić, twoje skwitowanie ,że autor wypowiedzi jest ''barankiem'' niczego nie wnosi . A przesłanie było oczywiste - Opera powinna być najlepsza i uczymy się na błędach jeśli są słuszne! Pozwól zatem innym zweryfikować uwagi jeśli sam od razu dyskredytujesz i oddajesz sobie prawo decydowania, co należy zamieszczać a co nie.
ps.można czuć się zirytowanym Zając smile, proponuje zamieścić po prostu wątek np. pt. ''10 mitów o Operze '' , można byłoby po prostu prostować najczęściej stawiane , niesłuszne zarzuty i odsyłać tam , znacznie by to ułatwiło życie i na dodatek zwolennicy Opery często w dyskusjach na forach odsyłaliby do tego linku, co wy na to??
Pozdrowienia all smile

andol napisał(a):

Originally posted by Lucky5
i nie każ na drugi raz konsultować się z tobą bym upewnienić musiał się ,czy taka a taka wypowiedz, czy artykul wg. ciebie spełnia wymogi zamieszczenia na forum bo zaczniesz bawić się w zwyklego cenzora a jak chyba zauważyłeś ,A ja proszę, abyś tu nie sugerował, że prosiłem Cię o jakiekolwiek konsultacje, ani że poddałem jakiejkolwiek cenzurze Twój post. Bo takie wrażenie można odnieść po tej wypowiedzi.

W jednym z powyższych postów napisałem wyraźnie, abyś nie przypisywał autorstwa komentarzy nieznanych autorów serwisom czy portalom, na których zostały zamieszczone. Tego typu działanie jest zwykłą dezinformacją czytelnika, który nie zajrzy do źródła i się nie dowie, że cytowany tekst nie jest artykułem opublikowanym w ramach podanego serwisu. Potem tylko czekać, jak taki czytelnik powie swojemu znajomemu: Wiesz, ale tę Operę zjechali na twojepc.pl. Siara mi mówił.

Nigdzie nie mówiłem, abyś nie zamieszczał tu jakichkolwiek, nawet najbardziej bzdurnych tekstów.

Zajec napisał(a):

sidtherat napisał(a)
zajmuje sie developerka [xslt/xpath] i czesto podgladam drzewko xml w IE

w operze sie tego zrobic nie da, i to podobno celowo [co z punktu widzenia mnie jako developera jest samobojstwem opery, bo po kiego mi przegladarka, która CELOWO, wywala POTRZEBNĄ funkcję?]

więc ten zarzut jest prawdziwy - i z tego co czytałem wcześniej na tym forum jest CELOWYM działaniem OSA. osobiście uważam to za jeden z NAJGŁUPSZYCH czynów w historii rozwoju tej przeglądarki

Nie podejmę dyskusji, bo nic nie wiem o xslt/xpath. Ja pisałem z punktu widzenia zwykłego webmastera, który chciał zrobić stronę XHTML 1.1.


Lucky5 napisał(a)
ps.można czuć się zirytowanym Zając smile, proponuje zamieścić po prostu wątek np. pt. ''10 mitów o Operze '' , można byłoby po prostu prostować najczęściej stawiane , niesłuszne zarzuty i odsyłać tam , znacznie by to ułatwiło życie i na dodatek zwolennicy Opery często w dyskusjach na forach odsyłaliby do tego linku, co wy na to??
Pozdrowienia all smile

Raczej nie ma sensu. Takie teksty są zazwyczaj czysto prowokacyjne i ludzie(?) je piszący w rzeczywistości zdają sobie sprawę z głupoty pisanego tekstu (szkoda, że nie z własnej).

P.S.
Chyba pierwszy raz tu czytam, jak ktoś ładnie odmienił mojego nicka idea Ładne Zając a nie Zajec'u wink

TomekQ napisał(a):

Co do drzewka XML - nie zajmowalem sie tym za bardzo, ale wydaje mi sie, ze do tego celu lepiej uzywac edytora pozwalajacego na ladna obsluge XML. Teraz reklama JCreator mimo, ze teoretycznie stworzony do javy wyswietla drzewko takze obok tekstu (nadajac mu rownoczesnie czytelniejsza postac) smile.

[OT]

Originally posted by Zajec
P.S.
Chyba pierwszy raz tu czytam, jak ktoś ładnie odmienił mojego nicka idea Ładne Zając a nie Zajec'u wink

Nie powinno byc Zajęc?wink U mnie zwykle wcinaja 'k'

Zajec napisał(a):

A może jakaś warta polecania, polska strona o XML? Dla pół-newbie ;-)


TomekQ napisał(a)
Nie powinno byc Zajęc?wink U mnie zwykle wcinaja 'k'

Nie, z założenia tylko mianownik miałbyć przekształcony z "Zając" w coś innego. Pozostałe przypadki miały pozostać. Zresztą patrząs na avatara chyba można się domyśleć? wink

Lucky5 napisał(a):

Zając , mnie nie chodzi oczywiście o bzdurne uwagi ale o kontrowersyjne kwestie, tam , gdzie ludzie się mylą ,gdzie nie nie mają po prostu racji , błędne przekonanai co do funkcjonalności Opery , nie chodzi nawet o to by tam były posty , wystarczy by były zgrupowane linki , ktore te problemy wyjaśniają , prostują , wtedy łatwiej byoby trafić na rzeczową odpowiedż i jak przyjemnie odesłać do jednego kompetentnego prażródła smile

Andol, ja nic nie sugeruje , nigdzie nie napisałem ,że to ''artykuł z wymienionego portalu'', ani nawet ,że ''portal taki zamieścił'' co mogłoby budzić skojarzenia ,że skoro zamieścił to musi to być ich artykuł,napisałem,że ''znalazłem na ich portalu'', rozumiesz? przecież na portalach są fora, miejsca na komentowanie artykułów itp czy wszystko zaraz utożsamiasz od razu z jedneym ,tzn. artykułem jesli wspomina się o portalach internetowych, może jednak skoro nie zaznaczylem to nie był?.
Dlaczego to jest ''dezinformacja'' , czy dlatego ,że takie nasuneło się tobie skojarzenie , mnie i moim znajomym nie, więc nie wiem czy sprawy nie wyolbrzymiasz.

sidtherat napisał(a):

XML nie wymaga czarodziejskich narzędzi - edytor tekstowy [używam JEdit'a, najlepsza rzecz jaka powstała w tej dziedzinie..], podglądarka do kodu i.. to wszystko

wszystkie kombajny, które to robią utrudniają życie, o czym przekonuje się każdy, kto zabiera się za zabawe DTD czy xpath właśnie [co to jest odsyłam na zvon.org albo w3schools - to takie około-xml'owe narzędzia]

opera NIE potrafi wyświetlić XML'a w postaci drzewa - IE potrafi, można je tam zwijać i rozwijać - a to wystarcza w 99% przypadków, nie wiem jak FF bo w firmie jest zakaz instalacji tego [przez te #$%##@ pluginy, które trzeba cały czas administrować i szuać nowych wersji a to troche za dużo roboty dla jednego admina..] a w domu jakoś nie zajmuję się pracą - niech ktoś spróbuje odpalić dowolnego xml'a [np. kanał rss] w operze i ie - ten drugi narysuje drzewko, opera wywali goły tekst w jednej linii.. nautralnie nie zmienie przez to przeglądarki - bo operę i tak cenię i lubię, ale nie mieści się w mojej łepetynie, że jakiś 'GENIUSZ' CELOWO wywalił parser do xml'a z opery!!!! zgroza!! ludzie.. to jest debilizm.. uwstecznienie produktu.. dodaje się do opery setki bajerów - w tym takich kompletnie zbędnych a celowo wywala się coś tak potrzebnego developerom? to strzał z d.. mówiąc krótko

ale opera swoje wiei to naturalnie wie NAJlepiej

to tyle przydługiego komentarza
ps. DOM inspector z paska developerskiego Moose jest jedynym ratunkiem ale on wielu rzeczy nie pozwala robić..

lockoom napisał(a):

Bzury gadasz. Parser XML to nie to samo co wyświetlanie drzewka dokumentu. Zapewniam cię, że parser Opera ma, co łatwo sprawdzić podając jej niepoprawnie utworzony XML (np. bez znacznika zamykającego). Mylisz w dodatku pojęcia - przeglądarka to nie narzędzie do tworzenia stron WWW czy dokumentów XML tylko ich wyświetlania. I Opera to właśnie robi, żeby wziąć twój przykład Opera po wskazaniu pliku RSS pyta czy chcesz subskrybować kanał RSS, a nie wyświetla drzewko dokumentu i to jest porządane zachowanie w przypadku przeglądarki. Podobnie w przypadku dokumentów XHTML serwowanych z poprawnym MIME Opera je wyświetla, a IE daje drzewko - faktycznie bardzo potrzebne :/
IE istotnie udostępnia wiele mechanizmów pomocnych developerom i programistom, ale też nie bez powodu zajmuje tyle megabajtów - brakuje mu natomiast wielu funkcji, które winna posiadać przeglądarka.
Nie masz pojęcia dlaczego Opera nie wyświetla drzewka dokumentu, które to przyda się niewielkiej liczbie ludzie, którzy tworzą dokumentu XML i z niewiadomych przyczyn nie używają do tego stworzonych narzędzi, ale ponieważ TOBIE tego brakuje to wyolbrzymiasz ten "brak" przeglądarki. Napisałem w cudzysłowiu, bo nie słyszałem o standardzie mówiącym jak należy wyświetlać "gołe" dokumenty XML.

sidtherat napisał(a):

na pewno nie nalezy ich wyswietlac w jednej linii

pojecia pewnie myle, wolno mi w sumie, zajmuje sie tym 4 lata i dawno przestalem sie przejmowac dokladymi nazwami - wiem co robie, wiem co mi jest potrzebne i szkoda, ze akurat to nie jest w operze - na dodatek to co mowisz jeszcze raz potwierdza, ze to w operze nie jest obecne CELOWO

przegladarka to przegladarka - do czego z niej korzystasz to kwestia twojej wyobrazni - moja wyobraznia mowi mi ze nadaje sie tez do pomocy przy pracy, to sie nazywa kreatywnosc, nie chcesz, nie korzystaj

skoro, ktos mi te opcje odbiera tylko dlatego, ze mu to do nazwy nie pasuje to szkoda slow

owszem nie mam pojecia, zakladam rowniez, ze tego pojecia i szanownemu rozmowcy brakuje

nie, nie wyolbrzymiam, opera ma wiele brakow/bledow/wad - kazdy program ma, bo nie kazdemu mozna dogodzic, ale ta akurat sprawa mnie osobiscie drazni, poniewaz jest CELOWYM obnizeniem wartosci i przydatnosci produktu

OS bardzo dba o developerow - rozdaje za darmo licencje i generalnie dba o to, zeby dostosowywac www do opery, sam tak ladny kawal czasu dostalem licencje - dziwi mnie wiec ten krok, bo jest celowy. gdyby ktos tego nei wstawial, bo nie ma czasu - spoko, ale celowo.. zraza do siebie tym tylko tworcow - i to skutecznie

ps. ie wyswietla xhtml jako strone a nie drzewo [naturalnie jesli to co jest do wyswietlenia jest wyswietlalne i kompletne skladniowo] - wszystko zalezy od doctype, jak dasz xml to sie nie dziw - masz to o co prosisz
ps2. skoro parser jest [tak, wiem, ze wykrzacza się na blednych xmlach] to ile kb kodu trzeba, zeby opera potrafila zrobic z tego drzewo? 5kb? 10kb? odrobina wyobrazni i mozna to js zrobic... wiec prosze nie wystawiaj jako argumentu zagrozenia przerostu instalki.. bo to troszke smieszne
ps3. dedykowane narzedzia do xml.. powiedzmy, ze w mojej firmie sie nie sprawdzily - ale kazdy uzywa tego co lubi i jak mu wygodnie
ps4. atakujesz mnie tak jak kazdego nie-opera-fun-boya - tylko to zly adres, bo mnie do opery nie trzeba namawiac

lockoom napisał(a):

Nie atakuję ciebie tylko twoje argumenty. XHTML zgodnie z specyfikacją powinien być serwowany jako application/xml+xhtml więc oczekuję w IE strony, a nie drzewka. Ok, ale to faktycznie nie ma nic do rzeczy, bo mówimy o Operze. Jak nie twierdzę, że Opera nie powinna wyświetlać drzewka. Pewnie i by się przydało, tak jak i wiele innych rzeczy. Chodzi o to by nadać tym rzeczom odpowiednie priorytety. Rozumiem, że dla ciebie drzewko jest ważne, ale śmiem twierdzić, że dla rzeszy zwykłych użytkowników już ważniejszy byłby np. lepszy download manager.
W każdym razie może faktycznie za ostro odpowiedziałem, ale po prostu nie lubię jak ktoś pisze tak mocno ("najgłupszy", "zgroza" etc.) o czymś co tak naprawdę jest drugorzędną funkcjonalnością.

sidtherat napisał(a):

ja rowniez przepraszam za zaognienie sytuacji

tak, drzewko xml jest rzeczą nawet nie drugo- co trzecioplanową dla przeciętnego usera - zgadzam się i jestem tego świadom

co mnie prowokuje do ostrych wypowiedzi na ten temat to to, że zgodnie z wypowiedzią w jednym z tematów o xml'u ktoś napisał, że to nigdy nie zostanie dodane 'bo nie' - jeśli mnie moja pamięć nie myli, było to na wishliście a pisał ktoś z OS, może nawet ktoś z programistów [na jesieni zeszłego roku to czytałem - potem jakoś przestałem odwiedzać a potem zapomniałem nazwy starego konta :/]

ja rozumiem priorytety, nigdy bym marnego słowa nie powiedział, gdyby to po prostu czekało na swoją kolej - ale zostało to WYWALONE na starcie... co mi jest po prostu trudno zaakceptować

ps. download manager nie jest taki zły smile

Zajec napisał(a):

sidtherat napisał(a)
ps. ie wyswietla xhtml jako strone a nie drzewo [naturalnie jesli to co jest do wyswietlenia jest wyswietlalne i kompletne skladniowo] - wszystko zalezy od doctype, jak dasz xml to sie nie dziw - masz to o co prosisz

To ja już zwątpiłem, czy wiem co to jest XHTML p Twierdzisz, że IE poradzi sobie np. z tą stroną? http://podolszyna.com/o_margin

sidtherat napisał(a):

radze samemu sprawdzic - otwieramy w operze, zrzucamy zrodlo do plik.html, przeciagamy na ie i ogladamy strone

problem pojawia sie po zmianie nazwy na plik.xml - wtedy ie glupieje, ale problem moze byc w tym, ze go od netu odcialem

mam powazne podejrzenia - a nie chce mi sie sprawdzac - ze strona z linku nie odpala sie bo ktos sie o to postaral smile i cos z typami pomieszal, tak akurat przypadkiem

Zajec napisał(a):

sidtherat napisał(a)
radze samemu sprawdzic - otwieramy w operze, zrzucamy zrodlo do plik.html, przeciagamy na ie i ogladamy strone

problem pojawia sie po zmianie nazwy na plik.xml - wtedy ie glupieje, ale problem moze byc w tym, ze go od netu odcialem

Opera ma innowacyjnego klienta poczty... IE inowacyjny sposób przeglądania stron XHTML. Przyznam, że nigdy bym na to nie wpadł bigsmile


sidtherat napisał(a)
mam powazne podejrzenia - a nie chce mi sie sprawdzac - ze strona z linku nie odpala sie bo ktos sie o to postaral smile i cos z typami pomieszal, tak akurat przypadkiem

Ani trochę. Sprawdź panel "Info" w Operze będąc na tamtej stronie. http://www.w3.org/TR/xhtml-media-types/xhtml-media-types.html#summary

sidtherat napisał(a):

ie nie radzi sobie z czyms co powstalo po jego stworzeniu to chyba jasne.. smile

faktem jest ze czyta xhtml - ale nie rozumie wogole takiego mime jak xhtml+xml - albo rozumie - to nie jest moja dzialka, niech sie tym inni bawia

wiedza o tym tworcy stron masowo wstawiajac tam text/html [tak jak np www.wp.pl ktpre jest slicznym xhtmlem serwowanym jako text/html]

ja nie mowie ze ie jest boski - ja mowie ze daje mi podglad drzewa xml - cos co MI Jest potrzebne - reszta umiejetnosci ie mnie wali

nie wiem co chcesz mi wykazac, ale pokazywanie ze ie nie radzi sobie z takim typem to nie to samo co powiedzienie ze ie nie radzi sobie z xhtml - bo po wstawieniu tam text/html strona sie wyswietli smile
tak jak wyswietli sie po przeciagnieciu jej na ie - i to na oba sposoby: tresc i drzewo - opera umie tylko na jeden i to jest dla mnie spora strata
na tym bym chcial zakonczyc to boksowanie mgly

Zajec napisał(a):

sidtherat napisał(a)
ie nie radzi sobie z czyms co powstalo po jego stworzeniu to chyba jasne.. smile

Po to jest update ;-)


sidtherat napisał(a)
wiedza o tym tworcy stron masowo wstawiajac tam text/html [tak jak np www.wp.pl ktpre jest slicznym xhtmlem serwowanym jako text/html]

Mam nadzieję, że "słiczny xhtml" to ironia.


sidtherat napisał(a)
nie wiem co chcesz mi wykazac, ale pokazywanie ze ie nie radzi sobie z takim typem to nie to samo co powiedzienie ze ie nie radzi sobie z xhtml - bo po wstawieniu tam text/html strona sie wyswietli smile

Tylko, że XHTML wysłany ze złym MIME Type to nie XHTML. Bo to jest przełom w HTML->XHTMl. Że jeden błąd składni i strona się nie wyświetli.


sidtherat napisał(a)
na tym bym chcial zakonczyc to boksowanie mgly

Jestem za, starałem się więc odpisać w miarę krótko :-)

sidtherat napisał(a):

to jeszcze ja dodam - zgodnie ze strona ktora sam podales mime text/html jest zalecane do wyswietlania plikow xhtml jako tresc stron www [dokladniej - do obslugi przez przegladarki i czytniki, ktore nie radza sobie z xhtml+xml]
ustawienie tam xhtml+xml jest samobojstwem dla webmastera - zreszta NIE jest konieczne! to jest ZGODNE ze standardem!!! [pod warunkiem, ze ten xhtml spelnia pewne warunki - ale taki na stronie www je spelnia, to to co sie z nim czesto dzieje przed pokazaniem na www nie nadaje sie do text/html]

kiedy xhtml sluzy CZEMU innemu niz wyswietlaniu strony, wtedy inne mime mają sens... teraz, jest to tylko siłowe pokazywanie, ze ie jest glupi - co jest zadaniem bezsensownym, bo ie JEST glupi i nie trzeba tego tak pokazywac

Zajec napisał(a):

sidtherat napisał(a)
zgodnie ze strona ktora sam podales mime text/html jest zalecane do wyswietlania plikow xhtml jako tresc stron www

Każdy XHTML ma SHOULD dla application/xhtml+xml. Co więcej XHTML 1.1 stanowczo odradza użycie text/html.


sidtherat napisał(a)
ustawienie tam xhtml+xml jest samobojstwem dla webmastera - zreszta NIE jest konieczne! to jest ZGODNE ze standardem!!!

No jesli wyrażenie should not pisane wielkimi literami na czerwonym tle odbierać jako odpowiednie, to masz racje whistle


sidtherat napisał(a)
kiedy xhtml sluzy CZEMU innemu niz wyswietlaniu strony, wtedy inne mime mają sens... teraz, jest to tylko siłowe pokazywanie, ze ie jest glupi - co jest zadaniem bezsensownym, bo ie JEST glupi i nie trzeba tego tak pokazywac

Jest to wspaniała metoda wykrywania na bieżąco błędów w konstrukcji - bez pomocy validatora.

sidtherat napisał(a):

ja sie poddaje - to p.. o niczym

akapitu o validatorze nie rozumiem

o sholud pisanym.. tez - tam byl nawias, on jest integralna czescia zdania

xhtml 1.1 ma pewne cechy ktorych dokument na tej bajerzastej stronie nie ma i jest tam wpisany dla picu - zeby udowodnic 'cos' - tylko nie wiem co

reszte tego boskiego wywodu jakby co to na priv

porneL napisał(a):

1. Opera styluje XML świetnie (za pomocą CSS) - Operowy mail i RSS są oparte o XML. Nie styluje za pomocą XSL-FO, ani nie przekształca za pomocą XSLT, bo to nie są technologie powstałe z myślą o stronach WWW po stronie klienta.

2. Opera obsługuje @charset w CSS i charset przy mime-type.

3. Wysyłanie XHTML jako text/html jest bzdurą, bo nie daje to żadnego zysku ponad HTML (puste elementy nie działają, namespaces nie działają, nie ma wymogu well-formedness)

4. Gecko mnie wkur*** za każdym razem jak robię formularz. label {display: inline-block;} nie działa w Gecko (w drugą stronę wkurza brak opacity w Presto)

quiris napisał(a):

Originally posted by andol:

Z pewnymi ograniczeiami, ale dzięki odpowiedniemu skryptowi już się da.

up party

andol napisał(a):

Originally posted by sidtherat:

zajmuje sie developerka [xslt/xpath] i czesto podgladam drzewko xml w IEw operze sie tego zrobic nie daZ pewnymi ograniczeniami, ale dzięki odpowiedniemu skryptowi już się da.