Problem z operą mini- SE w595

w dziale Opera dla telefonów, tabletów i innych urządzeń
thezigh napisał(a):

Witam.
Czytałem wiele tematów odnośnie problemów z operą mini, które są tylko częściowo podobne do mojego, ale niestety to nic nie dało, więc postanowiłem napisać.
Kiedyś używałem opery mini bez przypału, wszystko było ok. Jednak jakiegoś czasu, żadna strona nie chciała mi się ładować. Nic, po prostu stawało. Pojawiał się komunikat: "Nie można połączyć z Internetem. Proszę sprawdzić konfigurację sieci". Chciałem ją reinstalować, ale przy instalacji(podczas łączenia z internetem) znów wyskakuje ten sam komunikat. Nie mam pojęcia co robić... Próbowałem tych ustawień internetowych Orange, ale nadal nic... Proszę o pomoc
Mój telefon to SE w595

volumepl napisał(a):

Nie grzebałeś nic w uprawnieniach aplikacji? Wbudowana przeglądarka działa?

Ryszard napisał(a):

Takie ogólne gdybanie - czy dobry zasięg jest jednoznaczny z dostępem internetu? Czy dostawcy nie miewają przejściowych trudności z internetem?
Widziałem takie komunikaty i widziałem też komunikaty z wbudowanej przeglądarki o niewłaściwym typie pliku - po wpisaniu adresu pliku *.html. I co najważniejsze - chodziło o stronę wcześniej niejednokrotnie oglądaną na wbudowanej przeglądarce.

A tak w ogóle http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=908361

thezigh napisał(a):

w uprawnieniach nic nie grzebałem, a domyślna przeglądarka działa bez zarzutu (tylko tyle, że jest bardzo "nieporęczna")

volumepl napisał(a):

Prześlij od operatora ustawienia punktu dostępu dla aplikacji (profil internetowy) i ustaw go jako domyślny dla wszystkich aplikacji java. Wejdź tu: http://www.ustaw.orange.pl/listservices.aspx?handsetid=1109 i zaznacz "Konfiguracja Internet".