Przerwana aktualizacja i "zniknięta" opera

w dziale Opera
Ress33 napisał(a):

Używam sobie Opery 9.51 bo moim zdaniem jest najlepsza i najlepiej współpracuje z wieloma stronami, których używam.
Co jakiś czas automatycznie, bez mojego zezwolenia/nakazu aktualizuje się do najnowszej (choć gdy pytało, odznaczyłem instalowanie bez pytania). Wcześniej poprostu przerywałem aktualizację, po chwili ją wyłączało i stara opera 9.51 działała jak zawsze.
Dziś przerwałem aktualizację i po cofnięciu się paska aktualizacji zeżarło całą starą operę, historię, zakładki, hasła, dodatki, poprostu ją wcięło totalnie. Nie było katalogu, danych aplikacji w Dok & Settings. Po zainstalowaniu ponownym 9.51 jest czysta, bez żadnych danych, które miała wcześniej.

I tu nasuwają się dwa pytania:
1 - da się jakoś ten mega kretyński proces autoaktualizacji wyłączyć, czy jest to zrobione na stałe, w celu zniechęcenia użytkowników do używania opery ?
2 - jedynym wyjściem na ewentualne odzyskanie "starej opery" byłoby pewnie użycie odzyskiwaczy danych - czy może jest coś, o czym nie wiem ?

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by Ress33:

1 - da się jakoś ten mega kretyński proces autoaktualizacji wyłączyć, czy jest to zrobione na stałe, w celu zniechęcenia użytkowników do używania opery ?

Menu O→Ustawienia→Preferencje→Zaawansowane→Bezpieczeństwo→Aktualizacje automatyczne

... Jestem wręcz przerażony, że używając Opery 9.51 dopiero teraz się tym zainteresowałeś.

Ress33 napisał(a):

Menu O→Ustawienia→Preferencje→Zaawansowane→Bezpieczeństwo→Aktualizacje automatyczneNie "Ustawienia" a "Narzędzia", nie ma takiej zakładki (wogóle nie ma zakładek) jak Bezpieczeństwo, nie ma Aktualizacje automatyczne.

Nie wiem o jakiej Ty wersji Opery piszesz, ale w tej, o której ja piszę nie ma takiego czegoś jak odznaczenie aktualizacji automatycznych. Są AUTOMATYCZNE - czyli włączają się jak chcą, a jak nie chcą - to też się włączają. Nie ma w żadnym miejscu, w żadnym menu żadnej informacji o automatycznych aktualizacjach programu. Jedynie menu Pomoc - Sprawdź dostępność aktualizacji, ale to się ręcznie robi i niz ze zautomatyzowaniem nie ma wspólnego. Więc co Cię tak przeraża ?....

Jest na to jakieś sensowne i istniejące wyjście ? Może jakieś super ukryte tajne menu do wyłączenia ich ? Bo wymienionego przez Ciebie nie ma.

ferdar napisał(a):

Dobra pobawię się i pokażę ci na zrzutach jeśli mi się uda. Więc tak, klikasz na menu i otwiera ci się takie oto okno Zrzut1 wybierasz ustawienia i preferencje, klikasz i otwiera sie takie okno Zrzut2 wybierasz wszystko jak na załączonym obrazku i ustawiasz sobie aktualizacje. Prościej sie nie da.

stivo85 napisał(a):

W 9.64 (wersja portable, nie mam starszej niestety) w opera:config jest pozycja Check for new Opera i tam miałem wpisaną bardzo dużą liczbę (1298641465) - być może to jest liczba dni, co ile ma sprawdzać aktualizację i autor wersji portable ustawił taką, żeby się nie aktualizowała (bo domyślnie powinno być 1). Nie zapewniam, że tak jest i taka opcja istnieje w 9.51.

@ferdar: w Operze 9.x nie ma tego, co pokazujesz na zrzutach.

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by Ress33:

Nie "Ustawienia" a "Narzędzia", nie ma takiej zakładki (wogóle nie ma zakładek) jak Bezpieczeństwo, nie ma Aktualizacje automatyczne.

Nie wiem o jakiej Ty wersji Opery piszesz, ale w tej, o której ja piszę nie ma takiego czegoś jak odznaczenie aktualizacji automatycznych.

Nie musisz pogrubiać czcionki w całym zdaniu. Potrafię czytać nawet niepogrubiony tekst.

Rzeczywiście, z rozpędu napisałem tak jak to jest teraz. W 10.10 jest coś takiego jak "Zabezpieczenia", a nie "Bezpieczeństwo" (tłumaczenie się zmieniło niedawno) i są aktualizacje automatyczne. W 9.5X tego ustawienia nie ma.

Originally posted by Ress33:

Więc co Cię tak przeraża ?

Przeraża mnie, że chciało ci się cały czas przerywać aktualizacje zamiast posiedzieć trochę w Googlach i poszukać jak to wyłączyć.

Originally posted by ferdar:

Dobra pobawię się i pokażę ci na zrzutach jeśli mi się uda.

Niestety nie o tę wersję chodziło :/.

Originally posted by stivo85:

W 9.64 (wersja portable, nie mam starszej niestety) w opera:config jest pozycja Check for new Opera i tam miałem wpisaną bardzo dużą liczbę (1298641465)

U mnie w świeżej (i nieprzenośnej) 9.63 jest wartość "1298641467"

Tutaj: http://www.opera.com/support/usingopera/operaini/ jest

Check For New Opera: Keeps track of weekly check for new updates. Set to 0 to disable


Wartość domyślna: 1

zielak007 napisał(a):

Ta duża liczba, to czas uniksowy. Chyba.

@Ress33: podaj kilka stron, gdzie od wersji 9.52 Opera źle "współpracuje ze stronami". Dlaczego uważasz proces aktualizacji za kretyński?

Saskatchewan napisał(a):

1298643442

Originally posted by zielak007:

Ta duża liczba, to czas uniksowy.

Tak to wygląda - czas ostatniego sprawdzenia, czy jest nowa wersja.

Originally posted by zielak007:

@Ress33: podaj kilka stron, gdzie od wersji 9.52 Opera źle "współpracuje ze stronami".

Ja tutaj podkreślę, że chodzi oczywiście o strony, które źle działają w nowych wersjach Opery, a dobrze w 9.52. wink

Ryszard napisał(a):

Czy w 9.52 jest już OperaLink? Nie pamiętam.

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Czy w 9.52 jest już OperaLink?

Opera version history pokazuje, że jest.

Ryszard napisał(a):

To z czego Ress33 robi problem?
Zakładki ma. Stara, wypieszczona Opera to pliki konfiguracyjne ma skopiowane. A o poczcie nic nie pisze.

Ress33 napisał(a):

A więc tak, jak pisałem wcześniej nie mam żadnych zakładek, danych, które miałem, historii, ogółem, niczego nie mam - nie wiem skąd kolega Ryszard ma takie informacje, a może mam, tylko jakiś złośliwy chochlik mi je schował ?

Kilka stron, które akurat w moim przypadku są przydatne to
- Pekao24 (błędy przy modyfikowaniu zleceń, zawieszanie widoczności w operze (znika wszystko oprócz otwartego okna i robi się to - co czasem miał IE - przy próbie zamknięcie okna, okno pozostawia za sobą ślad, choć go nie ma), bardzo, ale to bardzo obciąża pamięć, przy dwóch stronach, z czego jedna jest z aktywnym flashem potrafi zassać do 500 mb pamięci, a to dla mnie dużo (dodam, że te same strony w 9.51 - max 120 mb))

- Ising (a dokładniej chodzi o aktywnego flasha na stronie) - przy akcji, gdzie Flash pyta czy może przejąć zarządzanie urządzeniem dźwiękowym (mikrofon + głośniki) blokuje możliwość wyboru, nie działa żadne kliknięcie ani na Zezwól, ani na Anuluj. - pozostaje korzystać z innej przeglądarki lub właśnie z Opery 9.51

Nie daj Boże, żeby uruchomić kilka stron, na których w przynajmniej dwóch będzie aktywny flash ---> czasem nawet nie da się wyłączyć stron, ani CTRL + W nie działa, ani zamknięcie X-em, pozostaje jedynie CTRL+ALT+DEL - i wyłączenie opery na siłę, a potem - jeśli było coś ważnego - uruchomienie poprzedniej sesji i szybkie przerwanie wgrywania wszystkich naraz.

Tak więc - dla mnie są to istotne dość szczegóły, które sprawiają, że nie widzę pożyteczności w używaniu opery innej niż 9.51 - a w tejże nie ma możliwości wyłączenia automatycznych aktualizacji. Fakt, Polak mądry po szkodzie, mogłem wcześniej poszukać dokładniej informacji na temat wyłączenia takowych, ale szukając tego przez chwilę - i nie znajdując - dałem sobie spokój i po prostu przerywałem aktualizację. Tym razem widocznie poszła za daleko i zdążyła zaktualizować główne części opery, a programik wycofując ją, wycofał też resztę opery, uznając, że nie uruchomi.

Ponawiając ów temat - jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie znał rozwiązanie i potrafił je tutaj przedłożyć - będę wdzięczny.

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by Ress33:

nie widzę pożyteczności w używaniu opery innej niż 9.51 - a w tejże nie ma możliwości wyłączenia automatycznych aktualizacji

Cytowałem wyżej po angielsku:

Originally posted by Saskatchewan:

Check For New Opera: Keeps track of weekly check for new updates. Set to 0 to disable

Zatem przejdź do opera:config#UserPrefs|CheckForNewOpera, wpisz 0 i zapisz.

Ress33 napisał(a):

Fakt, przegapiłem ten fragment wcześniej.
Znalezione, odznaczone, powinno być wporządku.
Dzięki Ci dobry człowieku smile

Ryszard napisał(a):

Originally posted by Ress33:

niczego nie mam - nie wiem skąd kolega Ryszard ma takie informacje, a może mam, tylko jakiś złośliwy chochlik mi je schował


Zanim napisałem, że masz zapytałem czy w tej wersji jest OperaLink. Dostałem potwierdzenie, więc przyjąłem że jak jest to miałeś włączone.
Nie miałeś yikes
Sprawdziłem ten wątek - nigdzie nie pojawia się tekst adr - faktycznie nie szukałeś na dysku plików *.adr
http://files.myopera.com/Ryszard/files/szukaj.png no
To skąd wiesz że

Originally posted by Ress33:

nie mam żadnych zakładek, danych, które miałem, historii, ogółem, niczego nie mam


Originally posted by Ress33:

Pekao24 (błędy przy modyfikowaniu zleceń, zawieszanie widoczności w operze


Twoja sprawa, Twoje pieniądze ale od czasów Opery 9.x do 11 pojawiło się kilka poprawek związanych z bezpieczeństwem. Ja bym się dobijał w banku o takie poprawienie strony, żeby działała poprawnie w Operze 11.
Jest np. strona http://www.pekao.com.pl/indywidualni/bankowosc_elektroniczna/Bezpieczenstwo/#tab4 tam tekst

W przypadku każdego systemu operacyjnego podstawową zasadą bezpiecznego korzystania
jest stała aktualizacja systemu i posiadanego oprogramowania służącego do korzystania z Internetu, przeglądarki, komunikatorów internetowych, czy programów pocztowych.

a potem obrazek http://www.pekao.com.pl/binsource?docId=4971&index=0&language=PL&paramName=BINFILE - nieco starawy.

andol napisał(a):

Originally posted by Ress33:

- Pekao24 (błędy przy modyfikowaniu zleceń, zawieszanie widoczności w operzeNigdy nie miałem problemów z Pekao24 w Operze, a zawsze używam najnowszej.
Zdenerwowałem się jedynie, że Pekao24 zablokował jakiś czas temu dostęp do swoich usług z Opery Mini (uznając ja za niewystarczająco bezpieczną przeglądarkę!), co było głównym powodem przeniesienia się do mBanku. Ale z Pekao24 jeszcze z konieczności korzystam i nadal żadnych problemów nie mam.

lemari napisał(a):

Originally posted by andol:

Opery Mini (uznając ja za niewystarczająco bezpieczną przeglądarkę!)


No tak ale... Opera Mini nie jest uważana za przeglądarkę.

andol napisał(a):

Przez kogo?

Dzwoniłem wielokrotnie do Pekao24, zablokowali Operę Mini, bo strony przetwarzane są po stronie serwera. I tyle. Żadnych „dowodów” na jakiekolwiek problemy z bezpieczeństwem nie potrafili przedstawić. W ogóle nie rozumieją tej technologii. Dodam, że zablokowali dopiero wtedy, gdy oficjalnie wprowadzili mobilny dostęp do swoich usług. Przedtem mobilnego dostępu „nie było”, dzięki czemu korzystałem z Pekao24 za pomocą Opery Mini bez problemów. smile

lemari napisał(a):

Zaznaczam, nie chcę się kłócić, ale spotkałem się z opiniami (na Webhosting.pl), że jest to program pośredniczący, a nie "prawdziwa" przeglądarka.
Jaką jest Opera Mobile. Też mam tam konto i też się zdziwiłem komunikatem gdy chciałem tam wejść przez Operę Mini.

andol napisał(a):

Co za różnica, gdzie przetwarzane są dane? Urządzenie, na którym uruchomiony jest program, serwer, czy chmura? Z punktu widzenia użytkownika działa tak samo. I w tym przypadku jest tak samo bezpieczny. Nie znam żadnych informacji na temat naruszenia prywatności użytkowników, czy bezpieczeństwa ich danych, z powodu korzystania z Opery Mini. Źle napisana aplikacja, wykonująca wszystkie operacje na urządzeniu lokalnym, może być o wiele bardziej niebezpieczna. Pekao24 po prostu tego nie rozumie. Sam fakt wprowadzenia z wielkim hukiem (jako przełomowej nowości) bankowości mobilnej dopiero w zeszłym roku świadczy o nich nie najlepiej. Ale odbiegliśmy od tematu tego wątku. smile