10 000 GDI objects Opery, kaszana i zwis

w dziale Opera
wojtzuch napisał(a):

Raz dziennie, nie mniej, nie więcej (Operę z reguły trzymam otwartą 24 na dobę).

W menedżerze zadań (po dodaniu odpowiedniej kolumny) liczba GDI objects osiąga 10000 (chyba górny pułap licznika). To podobno wywołuje przepełnienie bufora (normalnie jest w okolicach 1000).

Wygląda to tak, że na ekranie robi się kaszana (tylko okno Opery), zrzut zrobić ciężko, bo wyskakuje komunikat o braku pamięci wideo, a jak nie zamknę od razu (na wpół ślepo, enterem, gdyż mam włączone potwierdzenie zamknięcia), to pojawia się klasyczny komunikat o błędzie (Windows XP).

Raczej nie na konkretnej stronie czy stronach.

Oczywiście to coś na linii Opera - stery karty graficznej (gf4mx i ForceWare 66.93). Zaczęło się chyba od pełnej Ósemki.


Przyczynę znam, rozwiązanie samo się narzuca (inne stery), pytanie tylko: czy to się Waszym zdaniem kwalifikuje do zgłoszenia?


A wygląda to tak (na ogół efekt jest jeszcze lepszy, ale raz tylko udało mi się wykonać zrzut):


EDIT

Zgłoszone.

opera-kaszana.png

d.i.z. napisał(a):

Mam takie niespodzianki. Jak dużo stron poprzeglądam w jednej sesji.

http://my.opera.com/forums/attachment.php?s=&postid=923325

Przy następnej okazji sprawdzę ilość obiektów GDI. Jeżeli faktycznie to jest przyczyną to chyba problem nie powinien być trudny do naprawienia.

wojtzuch napisał(a):

d.i.z

Jakbym swoją widział smile

(tylko że tak się dzieje niezależnie od liczby włączonych kart, choć na ogół włączone są co najmniej trzy)

Napisz jeszcze, jaka karta i stery, no i skórka (ja mam Designer skin Moose'a; nie sprawdzałem na innych, dzisiaj przełączę na standardową)? Ciekawe, czy to kwestia całego ForceWare, jednej wersji (czy kilku), czy może w ogóle współpracy z kartą graficzną, niezależnie od producenta?

d.i.z. napisał(a):

Ja mam akurat Radeona, prawie najnowsze stery. Skórka inna.

Już od dwóch godzin próbuję ją wyłożyć. W tej chwili 8 715 obiektów GDI. Dopiszę później czy się wywaliło przy 10 000 smile

edit: pięknie się wszystko sypnęło wink

klausa napisał(a):

Może pomoże, może nie, ale generalnie dla tej karty graficznej optymalne starowniki to ForceWare 43.45

d.i.z. napisał(a):

Może nie pomoże bo jak napisałem, mam inną kartę i mam to samo. Pozwolę sobie dać jakiś topic na general forum.

klausa napisał(a):

Pisałem do wojtzucha ;>

wojtzuch napisał(a):

Originally posted by klausa
Może pomoże, może nie, ale generalnie dla tej karty graficznej optymalne starowniki to ForceWare 43.45Jak pisałem, zaczęło się od Ósemki, a wcześniej pół roku jechałem na 7.54 i tych 66.93 bez zwisów. No i jak widać problem dotyczy także Radeonów, więc to chyba po prostu bug Opery, nawet jeśli nie przy wszystkich sterach występuje.

Już prawie 5000... dużo za dużo.

andol napisał(a):

Moja Opera chodzi od kilku dni, a menedżer zadań pokazuje... 577 obiektów GDI.

//DODANE
A po zamknięciu wszystkich kart - 345.

symeon napisał(a):

Też miałem takie kwiatki, tutaj .

symeon napisał(a):

andol napisał(a)
Moja Opera chodzi od kilku dni, a menedżer zadań pokazuje... 577 obiektów GDI.mi przy operze pokazuje 907 GDI. łącznie wszystki procesy mają około 2000, to dużo ?

andol napisał(a):

Originally posted by symeon
to dużo ?Nie.

wojtzuch napisał(a):

Bug zgłoszony, ale widać nie byłem pierwszy, choć czy ktoś pisał wcześniej o tych GDI objects? No nic, poszło.

Originally posted by symeon
mi przy operze pokazuje 907 GDI. łącznie wszystki procesy mają około 2000, to dużo ?Na początku też tyle mam, rzecz w tym, żeby nie rosło dalej...

michmaj napisał(a):

Gdzie Wy widzicie tą ilość procesów GDI?

d.i.z. napisał(a):

U mnie również przy ściąganiu pliku rośnie [ehh, sobie zaraz pomyślą ;]] w tempie 10/s. I to by się nawet zgadzało bo zostawiałem jakiś czas temu Operę żeby ściągała 1gb plik a jak wracałem to wyglądała jak na obrazku wyżej.

ale, czysta wersja tak nie robi. Trzeba będzie chyba się zabrać za szukanie winnego w opera6.ini...

Gdzie Wy widzicie tą ilość procesów GDI?


Task Manager -> View -> Select Columns, zaznaczasz odpowiednią opcję. W 9x być może da się to podejrzewać przez Process Explorer ale nie sprawdzałem.

d.i.z. napisał(a):

Chyba znam już przyczynę.

W każdym razie potrzebuję jeszcze żebyś wojtzuch przeprowadził pewien test:

1. zacznij ściągać jakiś plik (taki większy najlepiej, np. http://download.adobe.com/pub/adobe/golive/win/cs2/GoLive_CS2_EnglishTryout.zip)
2. po rozpoczęciu ściągania otwórz jakąkolwiek stronę, np. http://groups-beta.google.com/ (jeszcze możesz przeładować po otwarciu żeby upewnić się, że nie otworzyło się cachu)
3. sprawdź i napisz tu czy licznik GDI cały czas rośnie

ewentualnie możesz napisać na gg:432797

edit : tutaj dodałem jeszcze parę szczegółów i dołączyłem 'przyczynę' problemu (taką mam nadzieję). http://my.opera.com/forums/showthread.php?s=&postid=977500#post977500

wojtzuch napisał(a):

d.i.z.

Rośnie jak cholera, jakieś 10 na każde 2 sekundy. Otwarcie tej stronki nic nie zmienia.

(tą Operą chyba jeszcze wielkich plików nie ściągałem, a poprzednią nawet po kilka obrazów naraz)

edit

Widać źle zaznaczyłem opcje wyszukiwania, skoro wcześniej nie znalazłem wątków dot. tego problemu na forum ogólnym... Tylko dlaczego tego w 8.01 nie poprawili?

michmaj napisał(a):

Ja z otwartymi około 20 (prostymi) stronami i wieeeeloma mailami w M2 mam 600-700 obiektów GDI Opery. Okazuje się, że eMule ma nieznacznie więcej, a tlen bez żadnych okien otwartych połowę tego, więc myślę, że to niezły wynik! Iexplore ma 240 na każde okno. Ale ja Opery do ściągania w ogóle nie używam bo to tylko płacz i zgrzytanie zębami u mnie powoduje.

wojtzuch napisał(a):

Originally posted by michmaj
Ja z otwartymi przeszło 10 stronami i wieeeeloma mailami w M2 mam 611 obiektów GDI Opery. Okazuje się, że eMule ma nieznacznie więcej! Ale ja Opery do ściągania w ogóle nie używam bo to tylko płacz i zgrzytanie zębami u mnie powoduje.Na początku mam z tyloma kartami jeszcze mniej, problem jest po kilku godzinach. A ściąganie to tylko sposób na przyśpieszenie testu, jeszcze mi się przy ściąganiu się nie wywaliło (choć na tej wersji jeszcze nic wielkiego nie ściągałem).

wojtzuch napisał(a):

Wywaliłem wszystkie, problem zniknął. To wyjaśnia, dlaczego na świeżej instalce (u mnie także na instalce na becie 2 Ósemki) problem nie występuje.

Choć nie były to ikonki google (wszystki [?] wywaliłem na początku i nie pomogło).

Numer buga 173906. Uaktualniłem po raz kolejny.

d.i.z. napisał(a):

Ale może jakieś potwierdzenie czy cuś? W moim przypadku wygląda, że ma to związek z favikonkami. W ostateczności można wywalić wszystkie i zobaczyć czy dalej będzie się tak działo. Ja doszedłem drogą eliminacji, że w moim przypadku powodują to ikony google (parka gif+ico albo png+ico).

A ściąganie pliku to tylko przykład. Wybrałem akurat tą metodę do sprawdzenia GDI bo ładnie pokazuje ciągły wzrost.

edit: aaa, dopiero zauważyłem potwierdzenie. To spróbuj teraz wywalić kilka ikonek z katalogu profile/images. A konkretnie to www.google.com.*. A jak nie pójdzie to na chwilę wywal wszystkie (żeby nie tracić możesz np. zmienić nazwę katalogu).

Możesz jeszcze podać numer bug reporta?