[OT]Na czym polega "open source" ?

w dziale Opera
symeon napisał(a):

Zainstalowałem sobie niedawno FF 1.05 i testuje bo chciałbym mieć lepsze pojęcie o tej przeglądarce.
Z lekka zaskoczył mnie ten program poniewarz pisze się wszędzie że jest to program z otwartym kodem źródłowym i każdy użytkownik może dokonywać zmian wedle uznania i posiadanej wiedzy na ten temat. Opera natomiast jest "zamkniętym" programem.
Hmm... , może moja wiedza nie jest zbyt duża na temat zagadnienia "open source" ale przeglądając katalog FF nie znalazłem zbyt wiele plików w których można by cokolwiek zmieniać na własną ręke. Natomiast w plikach Opery pozmieniałem tak dużo że teraz, gdybym chciał wrócić do orginalnych ustawień, to bym musiał się sporo namęczyć. w operze mogę zmienić prawie dowolnie każdy element a już napewno ktoś kto zna się na języku w jakim została napisana Opera.

Moze mi ktoś wyjaśnić pojęcie "otwarte źródła" bo chyba moje domyślne rozumienie tego wyrażenia jest błędne.

pozdro

fascik napisał(a):

Re: [OT]Na czym polega "open source" ?

Originally posted by symeon
Moze mi ktoś wyjaśnić pojęcie "otwarte źródła" bo chyba moje domyślne rozumienie tego wyrażenia jest błędne.


A poczytaj sobie ;-)

owiecc napisał(a):

Open source oznacza tyle że masz wgląd do kodu źródłowego programu. Możesz go ściągnąć, zmienić i skompilować wg. własnych upodobań. Opera nie jest programem typu Open Source i masz dostęp jedynie do skompilowanych wersji. Kod źródłowy zostaje tajemnicą twórców.

Jakub81 napisał(a):

W Firefoksie możesz zmienić dosłownie wszystko... tylko wpierw musisz znać języki programowania i mieć dużo wolnego czasu. Zwykłym ludziom pozostaje instalowanie i usuwanie rozszerzeń. Niestety "filozofia" rozszerzeń ma kilka słabych punktów, szwankuje przede wszystkim bezpieczeństwo, kompatybilność i integracja.