Opera 11.50 aka Swordfish / Opera Next

w dziale Wersje beta, testowe i rozwojowe
Szuri21 napisał(a):

Jak zapewne większość z Was wie (lub nie) kolejna wersja Opery została nazwana Swordfish, czyli po polsku Miecznik.

Pojawił się też pierwszy build Opery 11.50 Swordifsh b.1009 w wersji int, czyli obejmującej język polski. Nieco się pozmieniało, bo tak naprawdę, wersja ta jest to Opera Next, czyli wersje Opery rozwojowe. Można by rzec, że jest to taka zmiana pod publiczkę, aby być na topie, i upodabniać się to do Google, czy Mozilli. Nic bardziej mylnego. Zamiast kilku kanałów, mniej i bardziej stabilny będzie tylko Opera stabilna i Opera Next. Opera Next, będzie automatycznie aktualizowała się do najnowszego snapshotu. Tak więc mając zainstalowaną Operę Next, będziemy mogli cieszyć się każdą nowością dostępną w nowym wydaniu testowym. Można oczywiście zmienić w opcjach opera:config i ustalić aby Opera Next zaktualizowała się do bety, Rc i final, ale chyba nie o to chodzi, w końcu po coś wprowadzili Operę Next i wg. mnie to bardzo fajny pomysł, dobrze rozwiązany i pomyślany. Dodatkowo Opera Next zyskała nową srebrną ikonę, a także od swojej stabilnej odmiany, różni się tym, że zamiast czerwonego OMenu, mamy niebieskie OMenu.

Dodatkowo w pierwszej wersji O 11.50 twórcy wprowadzili możliwość synchronizacji haseł via Opera Link. Jest to funkcja na którą wielu z Was czekało. Ja nie czekałem, a czytając forum, wiele osób, chciało właśnie takiej możliwości. Dodatkowo od wersji 11.50 będą dostępne rozszerzenia Speeddial. Można będzie sobie ustawić jako miniaturkę pogodę, lub np. RSS swojej ulubionej strony.

Opera Desktopteam Blog

Opera Next
KazikC napisał(a):

Originally posted by Szuri21:

Opera Next zyskała nową srebrną ikonę, a także od swojej stabilnej odmiany, różni się tym, że zamiast czerwonego OMenu, mamy niebieskie OMenu.


Zrobili to co od dawna chodziło mi po głowie, super.
http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=419451

PlMichal napisał(a):

Fajnie że wydali 11.50, przynajmniej dowiedli że nie chcą być w tyle za innymi przeglądarkami.
A teraz testowanie! ;p

usiu napisał(a):

Też wam się ten snapshot zainstalował jako osobny program, pomimo tego, że przy instalacji było aktualizuj?

edit: ok, już widzę, że się dodała nowa ścieżka, OperaNext, wystarczy zmienić na Opera

Szuri21 napisał(a):

Właśnie miałem Ci pisać odpowiedź, że ścieżka jest OperaNext. Osobiście uważam, że to całkiem niezłe zagranie ze strony Opery Software. Wątpliwe było, aby stworzyli kilka kanałów wydawniczych, na wzór Google czy Mozilli, bo aż takiego tempa pracy to oni nie mają. co prawda potrafią w Operze wypuścić nawet i 2 buildy dziennie, ale potriafią nic nie pokazywąc przez 3 tygodnie. Dlatego wg mnie OperaNext to naprawdę fajna opcja. Stabilna i rozwojowa bez żadnego kolidowania, no i rozwojowa zawsze na bieżąco.

Póki co jestem zadowolony. Choć ani z synchronizacji haseł nie będę korzystał, ani z rozszerzeń dla Speeddial nie zamierzam korzystać. Jedna rzecz mnie (nie)martwi. Mianowicie, strasznie duże zapotrzebowanie dla ramu ma ta wersja. Porównując do stabilnej, mam te same rozszerzenia i ustawienia i na 3 kartach OperaNext 11.50 zabiera ponad 400MB pamięci, natomiast stabilna 11.10 zabiera mi przy 18 kartach również około 400MB pamięci. Mnie to absolutnie nie martwi, ale znowu pojawią się głosy narzekań.

Osiołek napisał(a):

Czyli o łataniu 11.10 możemy zapomnieć? Jeśli tak, to czeka nas zapewne w miarę szybkie (2-3 miesiące?) wydanie 11.50.
OperaNext - Popieram! Zobaczę jak się to będzie sprawdzać.
Reszta to takie błyskotki ;-) Ludzie chcieli więc mają, jak dla mnie bez znaczenia smile

stivo85 napisał(a):

Ciekawe czy wersja samodzielna/USB też się będzie sama aktualizować?
Poza tym większych różnic nie zauważyłem, ale za krótko z niej korzystam.

bananjp napisał(a):

Krótko mówiąc, ta wersja nie różni się od Wersji 11.10, Kompilacja 2092 niczym prócz koloru bigsmiledaroc napisał(a):

Synchronizacja haseł to nie jest takie nic, naprawdę tego bardzo brakowało... Jeszcze mogliby szybko dodać synchronizację cookies i ustawień rozszerzeń i już w ogóle byłoby świetnie. wink

albatros13 napisał(a):

@daroc, i synchronizacja kanałów RSS wink

qbik13 napisał(a):

no i eksport etykiet razem z filtrami wink

a tak to całkiem fajny build szkoda, że niemożna ustawić jej jako defaultowej przeglądarki (co by ją bardziej potestować) ciągle prześciga się ze stabilną o prym w tej kwestii

Dylvish napisał(a):

no i szkoda ze wspomaganie sprzetowe nadal nie jest zaimplementowane...a tak na to liczylem,mimo ze jak narazie w raczej niewielkim stopniu mozna to wykorzystac,ale jednak by moglo byc..

nowotny napisał(a):

Originally posted by Dylvish:

no i szkoda ze wspomaganie sprzetowe nadal nie jest zaimplementowane...


Nie ma i nie będzie... przynajmniej w 11.50...

Originally posted by http://my.opera.com/ODIN/blog/2011/05/02/announcing-opera-next-and-speed-dial-extensions:

Note: our earlier HTML5 parser Labs build as well as an experimental build with hardware acceleration and WebGL had a UA string referencing "Opera 11.50". However, these features are not ready yet, and thus are not included in this alpha nor will they be in the 11.50 final release — expect them to pop up in post-11.50 builds though.

Zajec napisał(a):

Originally posted by nowotny:

Originally posted by Dylvish:

no i szkoda ze wspomaganie sprzetowe nadal nie jest zaimplementowane...


Nie ma i nie będzie... przynajmniej w 11.50...

Originally posted by http://my.opera.com/ODIN/blog/2011/05/02/announcing-opera-next-and-speed-dial-extensions:

Note: our earlier HTML5 parser Labs build as well as an experimental build with hardware acceleration and WebGL had a UA string referencing "Opera 11.50". However, these features are not ready yet, and thus are not included in this alpha nor will they be in the 11.50 final release — expect them to pop up in post-11.50 builds though.

Tu mnie przeraziłeś :| Mam nadzieję, że coś więcej z HTML5 dostaniem w 11.50. Osobiście zależy mi na HTML5 History, Chrome i Fx już to mają.

daroc napisał(a):

Originally posted by Zajec:

Osobiście zależy mi na HTML5 History


Możesz wyjaśnić do czego może to być tak potrzebne? Ja widzę tutaj na razie tylko tyle, że może to się stać dobrym punktem do ataków i niepotrzebnego manipulowania przeglądarką.

Zajec napisał(a):

Originally posted by daroc:

Originally posted by Zajec:

Osobiście zależy mi na HTML5 History


Możesz wyjaśnić do czego może to być tak potrzebne? Ja widzę tutaj na razie tylko tyle, że może to się stać dobrym punktem do ataków i niepotrzebnego manipulowania przeglądarką.

W jaki sposób widzisz możliwość atakowania i manipulowania? Nie nachodzi mi na myśl nic poza może utrudnianiem cofania się w historii. Chociaż to i obecnie jest już możliwe z użyciem window.location. Jeśli chodzi o kwestię podszywania się pod inne strony, to o ile wiem działa tu ograniczenie cross domain.

Co do samego History. Jak możesz wiedzieć, jest technologia AJAX pozwalająca na dynamiczne pobieranie stron. Jest ona zazwyczaj używana w dwóch celach (chociaz technicznie niczym się one nie różnią):
1) Odświeżenie fragmentu strony
2) Przejście na inną podstronę
Odświeżenie jest prostą sprawą, po prostu aktualizujemy jakiś fragment. Nie wpływa to na przyjemność poruszania się po stronie.

Gorzej jest już z przejściem na inną podstronę z użyciem AJAX. Przy zwykłym przejściu adres w przeglądarce się zmienia. Przykładowo z http://adres/glownahttp://adres/kontakt. Z użyciem AJAX już tak dobrze nie ma. Adres zostaje ten sam, a "wstecz" powoduje cofnięcie do zupełnie "innej", poprzedniej strony.

Są stosowane (proste) sztuczki z podmianą adresu w przeglądarce na http://adres/glowna#kontakt . Nie daje to jednak swobody w zmienianiu adresu (nadal musi zostać fragment "glowna") i sprawia kłopoty przy "zakładkowaniu" takiej strony. Chodzi o to, że po wejściu na adres http://adres/glowna#kontakt domyślnie załaduje się glowna, a nie kontakt. Są dwa wyjścia:
1) Obejścia po stronie serwera, wykrycie dodatkowego/oczekiwanego adresu (#kontakt). Dochodzi więc dodatkowy kod po stronie serwisu.
2) Załadowanie strony "glowna", a po stronie przeglądarki za pomocą AJAX zaladowanie "kontakt". Tutaj dochodzi większy przesył danych oraz opóźnienie.

Rozwiązaniem jest więc wspomnianie HTML5 History, które pozwala JavaScript zmienić obecny adres z http://adres/glowna na http://adres/kontakt, np. po załadowaniu podstrony "kontakt" przez AJAX.

daroc napisał(a):

Aha, więc do tego ma to służyć. Jak najbardziej rozumiem ideę.
W takim razie HTML5 History rzeczywiście pomogłoby serwisom przejść na "pełny AJAX", bez konieczności stosowania jakichś hybryd - trochę zwykłego htmla, a trochę ajaxu, aby właśnie na przykład dało się dodawać strony do zakładek.

Cappo napisał(a):

Originally posted by qbik13:

szkoda, że niemożna ustawić jej jako defaultowej przeglądarki (co by ją bardziej potestować)


Mi udało się ustawiając w Win7, jako domyślny program. Panel sterownia-> programy-> programy domyślne-> ustaw programy domyślne

velvia napisał(a):

Coś mi się pochlastało. Zainstalowałam 11.50 na starej wersji (11.10) w trybie aktualizacji - i zniknęły mi wszystkie zapisane hasła.
Help!awww

Dro77naR napisał(a):

A mi nie działa w niej maskowanie jako FF albo IE. A jest to niezbędne do używania salesforce'a sad

stivo85 napisał(a):

Czy jakieś ustawienie gdzieś odpowiada za pojawianie się Jumplist w Windows7? Bo chyba musiałem coś w stabilnej przestawić i po przeniesieniu do tej wersji nie mam ich do dyspozycji (generalnie w w obu wersjach)..

ruszok napisał(a):

Witajcie.
Ja mam znów problem z demotywatorami... Czasmi przy przechodzeniu na kolejną stronę Opera się zacina. Procek leci na 100%. Dopiero jak zminimalizuję to zużycie spada. Po ok 10 sekundach maksymalizacja i wszystko wraca do normy. Nie wiem co to się ładuje, ale to w czasie ładowania zdjęć.

Myślałem, że to mój "lokalny" problem, ale... Wyczyściłem całą operę dodałem nowe filtry URL, używam NoADS i problem powraca. System to Win 7 HP 64 bit. Ale żeby było śmiesznie to to samo dzieje się na innym moim komputerze z O11.10 na Win XP. A tam nie ma noadsa i innych cudów... Komputery w dwóch zgoła różnych lokalizacjach.

Czy ktoś tego doświadcza?

Dylvish napisał(a):

Originally posted by ruszok:

Witajcie.
Ja mam znów problem z demotywatorami... Czasmi przy przechodzeniu na kolejną stronę Opera się zacina. Procek leci na 100%. Dopiero jak zminimalizuję to zużycie spada. Po ok 10 sekundach maksymalizacja i wszystko wraca do normy. Nie wiem co to się ładuje, ale to w czasie ładowania zdjęć.

Myślałem, że to mój "lokalny" problem, ale... Wyczyściłem całą operę dodałem nowe filtry URL, używam NoADS i problem powraca. System to Win 7 HP 64 bit. Ale żeby było śmiesznie to to samo dzieje się na innym moim komputerze z O11.10 na Win XP. A tam nie ma noadsa i innych cudów... Komputery w dwóch zgoła różnych lokalizacjach.

Czy ktoś tego doświadcza?dokladnie tak samo mialem na 11.10 a na 11.01 juz nie...teraz na ver Next problem ustal...samo kombinowalem co z tym zrobic ale nie mam pojecia...ratuje chyba tylko 11.01

edit:no i lipa!wlasnie wszedlem na demoty i 11.50 padlo!zwiesila sie calkowicie,musialem zabic proces...a teraz..speeddial nie istnieje...widze tylko 2 wieeeelkie tabliczki z jakimis stronami i tyle..nie pomaga reinstalka itp...no tia....a bylo tak pieknie...coz..mialem 11.01 i tak sie zostanie!

lemari napisał(a):

Originally posted by ruszok:

Ja mam znów problem z demotywatorami


Originally posted by Dylvish:

edit:no i lipa!wlasnie wszedlem na demoty i 11.50 padlo!zwiesila sie calkowicie,musialem zabic proces


Nie mogę się do kolegów przyłączyć, nie mam tam żadnych problemów.
Mam NoAds Fixed z listą fanbojów, w zablokowanej zawartości mam tylko ads*
XP

Dylvish napisał(a):

no u mnie OperaNext po odwiedzinach na demotach wyglada tak:
http://imageshack.us/photo/my-images/29/schowek01jty.jpg/
i nic nie chce pomoc....a bylo tak ladnie...10 kolumn zapelnionych stronami..
teraz obadam przeinstalowanie operki,bo tylko tyle jeszcze moge zrobic...o wynikach poinformuje

edit:pieknie!nie moge odinstalowac Next'a bo program nie moze znalezc sciezki do int explorera...no nie dziwie sie,bo po to mam opere zeby tamtego nie miec...ale coz...win update i jadziem!przygodo,nadchodze!o dalszym przebiegu prac oraz o byc moze ilosci wyrwanych sobie wlosow niedlugo poinformuje p

edit2:no i pomogla teraz reinstalka Nexta...ale...mam juz troche dosc walki z SD itp wracam do ver 11.01 i na tym poprzestane...no chyba ze wejdzie pelna wersja 11.50 ze wspomaganiem sprzetowym,jak to bylo w zapowiedziach...bo niby w 11.50 eng jest...
no chyba ze mnie cos najdzie,to nadal bede masakrowal jej ustawienia,hehe!
pozdrawiam wszystkich serdecznie

ruszok napisał(a):

Widać problem jest. Bo nie tylko ja to mam, ale moja kobieta na 11.10 też, a ona nie ma żadnych dodatków, inny system i lokalizacja kompa. Do tego jak zainstaluję czysta na USB to też mi się tak dzieje co którąś stronę. Z tym, że w obu systemach pomaga skrót "Windows oraz D", jakieś 10 sekund i wszystko działa...
Spróbuję to zgłosić, ale nawet nie wiem jak to opisać.

Potwierdzam, że na 11.01 tego problemu nie ma.

sylda napisał(a):

Originally posted by stivo85:

Czy jakieś ustawienie gdzieś odpowiada za pojawianie się Jumplist w Windows7? Bo chyba musiałem coś w stabilnej przestawić i po przeniesieniu do tej wersji nie mam ich do dyspozycji (generalnie w w obu wersjach)..


Masz zaznaczoną we 'Właściwościach paska zadań i menu Start' w zakładce 'Menu Start' drugą opcję od dołu ('Przechowaj i wyświetl...i na pasku zadań')?

Łukash napisał(a):

Co sądzicie o synchronizacji haseł ? Zaszyfrowany klucz do zamka, wraz z info o kluczu, opuszcza nasz komputer...No jest wsio solone i szyfrowane AES ,ale jednak dziwne to rozwiązanie...

stivo85 napisał(a):

Originally posted by sylda:

Originally posted by stivo85:

Czy jakieś ustawienie gdzieś odpowiada za pojawianie się Jumplist w Windows7? Bo chyba musiałem coś w stabilnej przestawić i po przeniesieniu do tej wersji nie mam ich do dyspozycji (generalnie w w obu wersjach)..


Masz zaznaczoną we 'Właściwościach paska zadań i menu Start' w zakładce 'Menu Start' drugą opcję od dołu ('Przechowaj i wyświetl...i na pasku zadań')?


Tak mam zaznaczone, ale to nie siedzi w systemie tylko w samej Operze. Konkretnie jakieś ustawienie/rozszerzenie koliduje ze SpeedDialem.

qbik13 napisał(a):

Originally posted by Cappo:

Originally posted by qbik13:

szkoda, że niemożna ustawić jej jako defaultowej przeglądarki (co by ją bardziej potestować)


Mi udało się ustawiając w Win7, jako domyślny program. Panel sterownia-> programy-> programy domyślne-> ustaw programy domyślne


u mnie zaskoczyło, ale dopiero za jakimś 5 razem :|

dziwne, ale grunt, że działa

edit

coś namieszali z forum? czy to wina Opera Next - jak odpowiadam na tym forum to wyświetla mi stronę z "Nie odnaleziono adresu:

Upewnij się, czy adres został wpisany poprawnie, lub spróbuj wyszukać witrynę.
", ale wiadomość wysyła

daroc napisał(a):

Originally posted by qbik13:

coś namieszali z forum? czy to wina Opera Next - jak odpowiadam na tym forum to wyświetla mi stronę z "Nie odnaleziono adresu:


To jest błąd forum i na stabilnej wersji jest tak samo.

Cappo napisał(a):

Mi ostatnio Opera(lub forum) świruje z trzymaniem logowania tutaj, często wchodzę nie zalogowany, jak dam "zaloguj" to mi wyświetla że jestem zalogowany i przechodzę zamiast na forum do innej strony z wyborem(blogi, forum ang itp)

daroc napisał(a):

Zaloguj się mimo zalogowania?

kermit537 napisał(a):

Dwa pytanka:
1. Czy otwiera wam linki z komunikatorów ?
2. Czy ikonka w trayu także ma być szara czy zostaje czerwona ?

ruszok napisał(a):

Originally posted by kermit537:

1. Czy otwiera wam linki z komunikatorów ?
2. Czy ikonka w trayu także ma być szara czy zostaje czerwona ?


1. Tak. AQQ.
2. Ja mam czerwoną.

EDIT:
A czemu jest taka cisza na blogu? Jak zawsze szaleją tak teraz nic się nie dzieje. Powinny mi się same robić aktualizacje czy jak to teraz jest? Bo aż mnie dziwi ta cisza tutaj i tam smile

stivo85 napisał(a):

Powinny, ale nie ma nowszych Swordfishów, to nie ma aktualizacji i dyskusji..