[11] Dziwny problem z DNS w Operze.

w dziale Opera
kotperski napisał(a):

Witam.
Mam taki dosyć dziwaczny problem z (prawdopodobnie) DNS i obrazkami w Operze. Opiszę dokładnie o co chodzi, bo to nie jest takie trywialne:

Mam komputery w sieci lokalnej i własny serwer z publicznym IP, robiący przy okazji za serwer WWW, NAT i firewalla. Oczywiście konfiguracja jest klasyczna, dwa interfejsy, jeden lokalny, jeden zewnętrzny itp.
Załóżmy, że umieszczam na moim serwerze jakiś dowolny obrazek, np. 1.jpg. Można się do niego dostać jako poprzez http:// 10.0.0.1/1.jpg lub http://www.mojserwer.blablabla.pl/1.jpg. Jeśli wpiszę któryś z adresów w Operze,to normalnie mam obrazek wyświetlony. Wszystko normalnie, prawda? Otóż nie do końca...
Jeśli np. napiszę posta na jakimś forum (dowolnym, sprawdzone) i wstawię w tym poście linka do mojego obrazka, to po wyświetleniu tego posta NIE WIDZĘ obrazka. Wygląda to tak, jakby go nie było, był nieprawidłowy adres itp. Po prostu tylko obwódka wokół domniemanego miejsca na obrazek i koniec. CO ciekawe - jeśli kliknę prawym przciskiem i wybiorę opcję Otwórz obrazek (1.jgp) to mi się pokaże. Jeśli potem cofnę się na wspomnianą stronę z postem i ją odświeżę, to się obrazek pokaże normalnie. Ale tylko do następnego wyświetlenia - jeśli np. zamknę kartę, otworzę nową z tym samym adresem czyli postem z nieszczęsnym obrazkiem, to znowu grafiki nie będzie...
Jeśli za to wejdę pod ten adres z innej sieci (znaczy, skądś z zewnątrz lub z proxy) to wszystko jest w porządku, obrazek widać.

Wiem, idiotyczne, ale tak właśnie jest.

Sprawdziłem na kilku różnych komputerach, kilku różnych systemach operacyjnych i różnych wersjach Opery (najstarsza 9.64). Zawsze jest dokładnie tak samo, co do pojedynczego szczegółu. Żeby było całkiem śmiesznie - w IE, Firefoxie, Chrome, Safari i Konquerorze (sprawdzałem, żeby coś wykryć nietypowego) wszystko działa w pełni normalnie. Nie mam bladego pojęcia co z tym zrobić, a jakimś totalnym laikiem nie jestem. Opera jakoś inaczej DNSy obsługuje, keszuje, inaczej traktuje adresy lokalne albo coś?

Poza tym oczywiście wszystko inne działa bez żadnych problemów, poza takim jednym upierdliwym szczególikiem. Macie może jakieś koncepcje co z tym zrobić?

Pozdrawiam,
Andrzej.

Łukash napisał(a):

Z tego co zauważyłem podczas przeglądania internetu... bigsmile .To z obrazkami jest podobny problem ,jeżeli jest odznaczona opcja "Przekazuj dane stron odsyłających" w Zaawansowane >Sieć .Spróbuj włączyć globalnie ,lub tylko w preferencjach dla witryny .

kotperski napisał(a):

Originally posted by Łukash:

Z tego co zauważyłem podczas przeglądania internetu... bigsmile .To z obrazkami jest podobny problem ,jeżeli jest odznaczona opcja "Przekazuj dane stron odsyłających" w Zaawansowane >Sieć .Spróbuj włączyć globalnie ,lub tylko w preferencjach dla witryny .


Nie, to nie to. Sprawdziłem dokładnie zachowanie we wszystkich czterech możliwych przypadkach i nie ma żadnej zmiany niestety.