artykul "dlaczego nie IE" na nsOPL

w dziale Opera
qviri napisał(a):

Na razie tylko wersja testowa.

Nie ma pliterek, bo pisalem ze szkoly.

I jakby ktos moglby mi napisac kiedy dokladnie byl wypuszczony 1) IE4, 2) IE5 to bylbym dzwieczny.

Rzecz o obsludze standardow, szczegolnie CSS, bedzie pozniej.
edit: juz jest troche.

Na razie poprosze tylko o wstepne opinie.

http://opera.qviri.net/inne/notie

Planuje analogiczny artykul dot. NN4, chociaz nie wiem, czy to warto, tak malo ma juz uzytkownikow...

piotr_79 napisał(a):

Re: artykul "dlaczego nie IE" na nsOPL

Poczytałem ..także Twój artykuł "Dlaczego Opera?" I natknąłem się na notkę o Opera Voice Comanderze - http://opera.qviri.net/opvoice .
A to przecież był Prima Aprilisowy żart bigsmile

Mógłbyś to usunąć, bo ktoś jeszcze pomyśli, że takie coś faktycznie istnieje.

mina86 napisał(a):

O NN4 nie warto pisac, bo jest on stary jak swiat... Juz predzej dlaczgo nie Gecko (Mozila, Firebird, K-Meleon etc), ale w tym przypadku to nie znajdziesz duzo argumentow dlaczego nie..

PS. IE5 to chyba wyszlo jakos tak razem z Win2K wiec 2000, tak mi sie wydaje... IE4 to chyba razem z Win98 wiec 1998, ale nie jestem pewny

qviri napisał(a):

W zasadzie to IE5 bylo w Win98SE, wiec moze nawet 1999...
edit: z http://www.blooberry.com/indexdot/history/browsers.htm: IE5.0 Mar. 1999.

piotr_79, zaraz to usune...

Co do Mozilli, to rzeczywiscie duzo nie znajde, zreszta to jakis uzytkownik Mozilli lepiej by napisal, bo ja sie nie znam i mnie oskarza o pisanie farmazonow... quiris? Ale ogolnie mysle, ze trzeba mniej sie bic O-Moz, a skoncentrowac sie na IE, bo na razie to mamy nieco klinicznego gdzie dwoch sie bije tam trzeci korzysta...

andol napisał(a):

Re: artykul "dlaczego nie IE" na nsOPL

Originally posted by qviri

Na razie poprosze tylko o wstepne opinie.



Powinieneś chyba pomyśleć nad layoutem strony.
Z kolei w przypadku artykułu Dlaczego Opera niektórzy mogą się nie domyślić, że należy klikać podtytuły, aby przeczytać właściwy tekst.

qviri napisał(a):

Layoutem owszem. Tylko aktualnie nie mam pomyslu (vide watek grafik poszukiwany). Potrzebuje tylko punktu, gdzie by zaczac...

W dlaczego O. dopisalem i kursor sie zmienia, ale to nie za dobry pomysl... Bo w zasadzie to chcialem glowne punkty wypisac, tak zeby na kolana rzucic na poczatek, a potem mozna doczytac wiecej...

qviri napisał(a):

Sluchajcie, mam pytanie, jak wy w ogole widzicie takie artykuly kontra-IE.

Bo na razie artykul jest tylko anty-IE (tak mi sie wydaje), ale jak napisze o malej ilosci ustawien, braku udoskonalen, gestow, etc, to jakbym porownywal z Opera i mial mniej rzeczy do artykulu pro-Operowego. Z trzeciej strony te artykuly nie moga byc za dlugie bo nikt nie przeczyta...

Wiec pytam, jak wy to widzicie?

Nixer napisał(a):

Originally posted by qviri
Bo na razie artykul jest tylko anty-IE (tak mi sie wydaje), ale jak napisze o malej ilosci ustawien, braku udoskonalen, gestow, etc, to jakbym porownywal z Opera i mial mniej rzeczy do artykulu pro-Operowego. Z trzeciej strony te artykuly nie moga byc za dlugie bo nikt nie przeczyta...



Wydaje mi się, że powinno zostać tak jak jest: skupiasz się na błędach IE, a nie mówisz o zaletach Opery. Zalety Opery to materiał na inny artykuł. W ten sposób artykuł będzie ciekawy i nie będzie się dłużył.

Originally posted by qviri
Wiec pytam, jak wy to widzicie?



Jak dla mnie jest ok, w takim tonie to powinno być utrzymane.
Według mnie jeszcze powinieneś dodać trochę o standardach. Napisałeś, że IE nie obsługuje pewnych standardów. Może napisz jeszcze o tym, że IE czyni szkodę dla użytkowników Internetu, ponieważ wyświetla strony źle skonstruowane. Powoduje to, że webmasterzy lekceważą sobie ogólnoprzyjęte standardy tworzenia stron www, co z kolei utrudnia propagowanie i wprowadzanie tychże. A przecież są one stworzone po to, aby strony internetowe wyświetlały się jednakowo we wszystkich przeglądarkach. Tu wychodzi impertynencja twórców IE - M$. Skoro ich przeglądarka wyświetla źle skonstruowane strony, to dla nich nie są ważne standardy, jawnie lekceważą powszechnie poważaną w internecie instytucję, jaką jest w3c. A co by było bez ich standardów? Przecież to dzięki w3c mamy standard http, standard ftp, bez w3c Internet pogrążyłby się w chaosie.

Mnie osobiście strasznie IE wkurza. Jak tworzę stronę, oglądam ją w Operze to jest ok, a potem otworzę IE i się wszystko sypie... Może człowieka szlag trafić, tym bardziej, że validator mi mowi, że jest ok.

Własnie mi się przypomniało - możesz też trochę napisać o tym, że IE ma kłopoty z wyświetlaniem grafiki w formacie .png.

marcoos napisał(a):

qviri: Link do E. Meyera zrąbałeś. To nie http://ericmeyer.com/css/edge/, tylko http://www.meyerweb.com/eric/css/edge/.

andol napisał(a):

Originally posted by qviri
Layoutem owszem.



Generalnie nie miałem zastrzeżeń. Jednak sprawdź, jak wygląda strona, gdy okno przeglądarki ma szerokość mniejszą niż ok. 850 pikseli.

Według
ranking.pl prawie 45 % polskich użytkowników internetu pracuje przy rozdzielczości 800x600.
Jest również grupa pracujących w 640x480. Niewielka, ale porównywalna z ilością wszystkich polskich użytkowników Opery wink

Przyznaję, że przy tej najmniejszej rozdzielczości niektóre podstrony mojego serwisu również nie wyglądają najlepiej...

qviri napisał(a):

Na 800x600 jeszcze sie miesci, o tym wiem na pewno, ale i tak design jest do wymiany...

qviri napisał(a):

To to zaraz wyrzuce... [edit: najwczesniej okolo 21:30 waszego czasu. sorki] Zreszta i tak trzeba zrobic potezna reorganizacje, np. w menu...

A co do linku, mysle, ze jeszcze nie...

andol napisał(a):

Koniecznie zaktualizuj tę informację:
Uwaga. Opera 7 jest w stanie beta. To oznacza, ze sa w niej bugi (nawet duzo wink, moze sie zawiesic, moze zawiesic system. Jesli nie jestes pewien, co robisz, nie sciagaj jej!

Znacząco osłabia siłę artykułu "Dlaczego Opera" (pomijając fakt, że nie jest od dawna prawdziwa)

BTW, czy nadszedł już czas, abym na swoim podwórku dodał odnośnik do Twojej strony?

Nasty napisał(a):

O, zauważyłem ten topic przypadkiem przed chwilą (ostatnio siedzę na osiołkach i nawet nie zaglądam na listę tematów smile)
qviri - moje wielkie gratulacje! Jestem pod wrażeniem artykułu anty-IE. Wszystko BARDZO dobrze ujęte, przejrzyście, zrozumiale i wywiera wrażenie.

Jedynie drobna sprawa - może zamiast:
"..przecież nie ma sposobu odczytania co jest na stronie przed jej odczytaniem"
powinno być raczej "nie ma sposobu zobaczenia ... przed jej odczytaniem"? W każdym razie obecnie jest trochę nie po polsku.

Dobrze ujął to Nixer na temat standardów. Jeśli jeszcze z jedno zdanie w tak dramatycznym tonie byś dorzucił, to byłoby jak wisienka na czubku deseru lodowego. :-))

A, i na samym dole trochę dziwnie brzmi "Jesteś już gotowy zmienić przeglądarkę? Przeczytaj artykuł dlaczego Opera". Jak ktoś jest gotowy to raczej powinien ściągnąć. Więc cos by tu trzeba delikatnie zmienić. Może coś w rodzaju "Zainteresowało cię to i chciałbyś się dowiedzieć więcej o Operze? Przeczytaj..."

Myślę, że jednak zdecydowanie warto w artykule anty-IE wspomnieć (ale tylko ciurkiem) o zaletach Opery - wymienić jeden po drugim z grubsza najważniejsze rzeczy, które bez zbytniego objaśniania od razu coś mówią i robią wrażenie. A szczegóły będą w dziale dlaczego Opera! I już. To będzie taka zachęcająca "zajawka" (eh, nie używam i nie lubię tego słowa, ale tu mi pasuje jak nic innego) przed odwiedzeniem działu Dlaczego Opera! I będzie to krótkie - więc nie rozepcha zbytnio tego tekstu - bo nie powinien być rzeczywiście za długi.

Ale muszę szczerze powiedzieć, że o ile tekst anty-IE mi się bardzo podoba, to dział Dlaczego Opera nie zaparł zupełnie mi tchu w piersiach... sad Nie wiem czy nie warto by trochę zmienić wymienione kategorie, a na pewno w znacznym stopniu trzeba by przepisać na lepsze rozwinięcia tych kwestii. Mogę coś pomyśleć - jak by to bardziej ciekawie ująć.

Co do stylu strony, to chyba tekst jest pisany trochę zbyt rozstrzeliście, przez co sprawia wrażenie, że jest go dużo, co może zniechęcać do czytania.

Pisanie o NN nie ma sensu bo ma mniej użytkowników niż Opera. O rodzinie Mozilli też. Największą pożywką jest IE ze swoimi 96 procentami i trzeba się skoncentrować, żeby te osoby jak najszybciej przeciągnąć na naszą stronę.

Co do historii przeglądarek, to bardzo ładne zestawienie prowadzi od lat kolega Konrad na stronie:
http://www.vivamozilla.civ.pl/rozne/historia.html