Nowy dział w serwisie operapl.net - Propozycje porad

w dziale Opera
Nasty napisał(a):

Z nieukrywaną przyjemnością, w imieniu swoim oraz qviri'ego - założyciela i administratora serwisu operapl.net, pragnę ogłosić, że w serwisie tym pojawił się, przygotowywany od jakiegoś czasu, nowy dział, roboczo nazwany "Porady" - jak miałby się docelowo nazywać zagłosujcie w ankiecie.

Dział ten został stworzony, aby zebrać jak najlepszą listę tipsów typu "Porada dnia" (ang."Tip of a Day"), znane również jako "Czy wiesz, że...", którą to listę następnie przetłumaczymy na angielski, żeby Opera Software mogła zaimplementować je w jednej z najbliższych wersji Opery - tak jak to było w wersji 6. Przy czym ważne, żeby tipsy były naprawdę interesujące i wartościowe - te z O6 były raczej średnio porywające. wink
Jeśli w tworzeniu tych tipsów weźmie udział cała polska społeczność Opery, to napewno efekt będzie niebanalny. up

Oczywiście nie trzeba mówić jak ogromne korzysci przyniosą tipsy w Operze - drastycznie zredukują liczbę osób, które będą twierdziły że Opera niczym się nie różni od przeglądarki-wbudowanej-w-Windows; dużo więcej osób dowie się o wielu ciekawych w niej funkcjach - szybko, bezboleśnie i skutecznie. up

Wystarczyło będzie powiedzieć krótko - "poczytaj tipsy" - zamiast tłumaczyć i przekonywać ludzi godzinami jednego po drugim o wyższości Opery, z czego i tak opowie się mały ułamek jej funkcji, a 90% z tego i tak nasz słuchacz zapewne zapomni. Z tipsami będzie więc nieporównywalnie lepiej. Po prostu miodzio! smile faint

Oczywiście aby był porządek, ktoś musi zarządzać tą listą. Moderowaniem więc (akceptowanie/odrzucanie, korygowanie treści, zmienianie kolejności) zgodził się zająć nasz długoletni zasłużony członek społeczności Opery - Ryszard.

Jeśli treść lub kolejność jakichś tipsów będzie wymagała omówienia, ten wątek służy właśnie temu.

Apeluję o zgłaszanie przemyślanych porad - nie na ilość, ale na jakość - aby lista zawierała naprawdę przydatne rzeczy. Choć oczywiście nie muszą być super odkrywcze i niespotykane - niech będą w nich opisane możliwie wszystkie funkcje - od najdrobniejszych do najpoważniejszych - identyfikacja, przenoszenie przycisków, linków i najróżniejsze rzeczy. Chodzi po prostu o omówienie możliwie całej funkcjonalności Opery kawałek po kawałku, w przystępnej formie.

Planowany czas na stworzenia tej listy tipsów to ok. półtora miesiąca - aby w tym czasie zebrać odpowiednią ilość tipsów, dopracować ich treść i kolejność, po czym w pewnym momencie przetłumaczyć i wysłać do Opery Software. Postaram się ich uprzedzić o naszym projekcie, żeby byli przygotowani i za wczasu zaimplementowali funkcjonalność tipsów w Operze, a my dostarczymy im treść. smile

Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do pomocy w skompletowaniu idealnej listy tipsów. up

www.operapl.net/porady

Mayor napisał(a):

ja tam już swoje wrzuciłem wink

Nasty, porneL czy w związku z faktem że planuje sie wprowadzenie Tipsów bezpośrednio jako element Opery to wątek z super stroną startową z Tipsami traci na wazności ? no bo skoro Tipsy będą w Operze to nie będzie sensu jeszcze dodatkowo umieszczać je na stronie, chyba że już dla IE'owców..

w takim razie trzeba będzie sobie podarować dhtml bo ten css "Czy wiesz że.." Kliknij aby wyświetlić porade nie działa na IE, tzn. nIE wyświetla porady po kliknięciu

Nasty napisał(a):

Poniższe wyjaśnienia na pewno będą pomocne dla wszystkich - dzięki Mayorowi mamy przykład tipsów, które dają nam lepszy obraz co jest pożądane, a co nie, na liście porad.

Originally posted by Mayor
ja tam już swoje wrzuciłem wink


Niestety z twojej listy, z niewielkimi korektami nadają się jedynie 4,11,17 i 19-24.
Ale sporo z pozostałych też będzie się nadawało, po dopisaniu jak coś zrobić.

Natomiast myślę, że w Poradach dnia nie ma miejsca na demagogie w rodzaju 14, czy 25, ani "pseudofunkcjonalność" typu 9,10 (nie ma polskiego i nie da się łatwo zmienić) czy 31.

W twoich tipsach jest też trochę ogólnych zalet Opery, które są czysto informacyjne - nic nie wnoszą do jej użytkowania. Myślę, że można wybrać trochę najciekawszych, ale tego typu treść nie może zdominować listy tipsów.
Dalsze wyjaśnienia poniżej.. smile

Originally posted by Mayor
Nasty, porneL czy w związku z faktem że planuje sie wprowadzenie Tipsów bezpośrednio jako element Opery to wątek z super stroną startową z Tipsami traci na wazności ? no bo skoro Tipsy będą w Operze to nie będzie sensu jeszcze dodatkowo umieszczać je na stronie, chyba że już dla IE'owców..


Nie brałem dalej udziału w tamtym wątku z braku czasu, więc wyjaśnię teraz różnicę pomiędzy tym co miało by być na tamtej stronie a czym są Porady dnia.

Lista porad tworzona na operapl.net będzie zawierać dość szczegółowo rzeczy - że coś ciekawego można zrobić w Operze i jak, natomiast na stronie, którą zaproponował pornel powinny być wymienione jedna pod drugą główne, większe, generalne zalety, bez wchodzenia w szczegóły jak coś robić i bez wymieniania drobiazgowej funkcjonalności; a jako "bonus" wink lista przykładowych stron fatalnie wyświetlanych przez IE.
Natomiast strona ta też może mieć użyte rzeczy, których IE nie potrafi obsłużyć, choć żeby nie rozjeżdżała się za bardzo, bo to ma być strona dla użytkowników IE (w odróżnieniu od listy tipsów na operapl.net, która jest dedykowana użytkownikom Opery) i komunikat że "przestarzałe przeglądarki, jak np. IE nie potrafią wyświetlić tej strony poprawnie ponieważ zastosowane są w niej nowoczesne technologie pisania stron www".

Teraz różnica jest chyba wyraźnie widoczna. smile Proponuję więc w ten sposób zrobić tamtą stronę.

Nasty napisał(a):

Tak jasności - ktoś zgłosił przed chwilą dwie porady, więc to ja odrzuciłem jedną (sam w sobie nie jest pomocny, a informacja o wielu językach była już zupełnie bezsensowna), a zaakceptowałem po przeredagowaniu drugą - o gestach.

Mayor napisał(a):

nie mam już głowy do pisania więc jeszcze to i ide spać faint :

pseudofunkcjonalność" typu 9,10 (nie ma polskiego i nie da się łatwo zmienić)


pamiętasz może jak andol mówił że zamierza wypuścić totalnie polską wersje opery, tzn. kiedy wyjdzie już instalator i skończy skórke? Ja w tej chwili klikam np. słowo "przeglądarka" i za chwile mi się wyświetla strona z tekstem:

Rezultaty wyszukania przeglądarka w słowniku :
browser n przeglądarka, szperacz
font viewer przeglądarka czcionek
Internet browser przeglądarka internetowa
newsreader n czytnik wiadomości, przeglądarka wiadomości, czytnik grup dyskusyjnych
text-based browser przeglądarka tekstowa, przeglądarka pracująca w trybie znakowym
viewer n przeglądarka

Dziękujemy za skorzystanie ze słownika.


jest to rzecz którą da się łatwo wstawić zamieniając oryginalny plik search.ini (więc da się łatwo zmienić), a gdy wyjdzie już ta Opera (real)PL, to jeśli Andrzej spolonizuje i te 2 'szukacze'. (no właściwie dopiero wtedy te Tipsy staną sie oficjalnie aktualne, co nie zmienia faktu że są dostępne na teraz)
więc może taki:

"Czy wiedziałeś o tym że możesz zamienić angielskie wyszukiwarki w Operze na polskie? Po prostu skopiuj ten plik do katalogu z Operą"

andol napisał(a):

Originally posted by Mayor
pamiętasz może jak andol mówił że zamierza wypuścić totalnie polską wersje opery, tzn. kiedy wyjdzie już instalator i skończy skórke?



Czuję się wywołany do tablicy, więc wyjaśniam:

ta wersja będzie całkowicie nieoficjalną wersją, więc nie można jej funkcjonalności uwzględniać w poradach/informacjach dotyczących Opery.

Aby być w zgodzie z prawem -- modyfikacji będą mogły podlegać jedynie te elementy, na których modyfikację pozwoli oficjalny composer stworzony przez firmę OS ASA.

Ryszard napisał(a):

Mayor napisał(a)
ja tam już swoje wrzuciłem wink

Prośba do wszystkich - propozycje porad wpisujcie na http://www.operapl.net/porady/ nawet jeżeli są już wypisane na forum. Będzie łatwiej ogarnąć to wszystko. Te nie zaakceptowane pojawiają się na http://www.operapl.net/porady/historia/ łatwo można sprawdzić jakie odpadają.

Strona startowa to bardzo dobry pomysł i jakby częściowo niezależny od porad. Tam właśnie można dać też (albo szczególnie) teksty adresowane do kogoś kto nigdy nie widział Opery. Przyda się taka stronka w sieci żeby np. zostawić "pamiątkę" szczególnemu wielbicielowi IE. Znam takich, że jak zmienić im stronę startową to długo ją mają devil

Mayor napisał(a):

Originally posted by Ryszard
Przyda się taka stronka w sieci żeby np. zostawić "pamiątkę" szczególnemu wielbicielowi IE. Znam takich, że jak zmienić im stronę startową to długo ją mają devil


da się dodać kod który automatycznie ustawi komuś strone startową bez jego wiedzy po wejsciu na strone, tak samo idzie z bookmarkami; z tym problemem boryka się sporo ludzi na forach antywirusowych, choćby forum MKS'u

to jest pomysł idea żeby dodać taki kod na http://www.operapl.net/ i posyłać linki do niej gdzie się da, ktoś z IE wejdzie z ciekawości na stronę, moze przeczyta a może nie, ale po ponownym uruchomieniu znowu wyświetliłaby mu się http://www.operapl.net/ może ją przeczyta a może znowu nie i tak w koło (przez takie ciągłe oglądanie wreszcie mu zadziała na podświadomość i z ciekawości może zainstaluje Opere 'na próbe') Zadziała tu zasada jak na prawdziwych spotach, niby nie oglądasz reklam ale jak idziesz do sklepu to z gąszczu towarów podświadomie wybierzesz te które wydadzą Ci sie znajome niż jakies zupełne 'no namez'

ps. to wciąż tylko moje IMHO, jak sie nie spodoba to proszę na mnie nie naskakiwać/wrzeszczeć wink

qviri napisał(a):

Bardziej sądzę, że ta technologia mogłaby zadziałać w drugą stronę. Strasznie dużo osób zaczęło by nas nie lubić. To byłaby negatywna kampania do przesady.

quiris napisał(a):

Originally posted by Mayor
da się dodać kod który automatycznie ustawi komuś strone startową bez jego wiedzy po wejsciu na strone, tak samo idzie z bookmarkami;


Broń Boże... Żadnych tanich sztuczek! Jestem całkowicie przeciw podobnym praktykom, choćby nie wiem jak szczytny cel im przyświecał.

Ryszard napisał(a):

Sam podałem ten pomysł, wiec coś na temat muszę dodać.

Przyda się taka stronka w sieci żeby np. zostawić "pamiątkę" szczególnemu wielbicielowi IE.

Pisałem myśląc wyłącznie o ludziach znanych osobiście, którzy mogą mi potem za "pamiątkę" osobiście naubliżać/podziękować.

Mayor napisał(a):

angel zwykle robi się dokładnie na odwrót devil
ale mniejsza o to

Nasty dlaczego lista tipsów ma tylko 3 pozycje?
uważasz że mam Ci powklejać te 35 ??
nie obrażaj się ale zamast ja tyle razy mam walić kombo Ctrl+C, switch page, Ctrl+V, Wyślij, scroll-down to mógłbyś sam je wszystkie od razu wkleić na strone i zatwierdzić/odrzucić do archiwum

Nasty napisał(a):

Originally posted by quiris
Broń Boże... Żadnych tanich sztuczek! Jestem całkowicie przeciw podobnym praktykom, choćby nie wiem jak szczytny cel im przyświecał.


Ja też. I zakończym ten temat w tym wątku. Ten wątek ma dotyczyć jedynie tipsów. Będzie długi i bez zaśmiecania go innymi tematami.

Originally posted by Mayor
Nasty dlaczego lista tipsów ma tylko 3 pozycje?
uważasz że mam Ci powklejać te 35 ??


Nie. Uważam, że powinieneś wybrać te naprawdę potrzebne i ciekawe, dopracować ich treść, a dopiero potem zgłosić je do listy tipsów. whistle
Po więcej informacji - przeczytaj dokładnie mój drugi post w tym wątku.

Przy okazji: Jest nowa funkcja na stronie propozycji porad![/COLOR]
Moderator (pełniący tę funkcję Ryszard, choć niekiedy i ja się pewnie wtrącę i coś zmienię) może podać powód odrzucenia propozycji porady - pojawi się on w historii zmian.
Ma to służyć podwyższeniu jakości zgłaszanych porad - zgłaszającego będzie informowany o przyczynie, aby mógł wyciągnąć wnioski na przyszłość. Również w sytuacji, gdy moderator będzie się wahał czy zaakceptować wątpliwy wpis, czy nie, dobrą decyzją może być odrzucenie z podaniem zastrzeżeń, jakie ma do zgłoszenia - zgłaszający będzie mógł je wówczas uwzględnić i zastanowić się nad innym sformułowaniem porady. up

Oczywiście, w miarę możliwości, moderator będzie starał się korygować zgłoszenia, aby móc je zaakceptować - odrzucane będą raczej głównie te, które w ogóle nie mówią o niczym istotnym, czy praktycznym, co nadawało by się w miejsce zwane Poradą dnia / Czy wiesz, że...

Mayor napisał(a):

Uważam, że powinieneś wybrać te naprawdę potrzebne i ciekawe, dopracować ich treść, a dopiero potem zgłosić je do listy tipsów.


done wink

Nasty napisał(a):

Ok. Tylko na przyszłość nie zaczynaj od "Czy wiesz, że". Pisz od razu treść. Te wpisy zostaną poprawione.

Tylko nie przesadzałbym z bezpieczeństwem - jedyne zagrożenie, przed którym nie ma możliwości automatycznej obrony - można jedynie ostrzec użytkownika przed uruchomieniem - jest dialer. Więc porada 4, która wspomina, że dialer jest niegroźny w Operze, przesadza. Nie można usypiać czujności użytkownika.
Chyba, że w pewnej popularnej (póki co jeszcze) przeglądarce uruchamiają się one (lub uruchamiały kiedyś w przeszłości lecz bug ten został załatany) automatycznie, np. jakimś trickiem przez skrypty or sth. Jeśli tak, to ta informacja może pozostać niezmieniona.

/EDIT:Było trochę jeszcze niezaakceptowanych jak widzę. Lekko wink je poprawiłem i zaakceptowałem oraz dodałem kilka swoich.

Nasty napisał(a):

Wbrew oczekiwaniom - że wszyscy się z zapałem rzucą, aby zgłaszać porady, gdy tylko zostanie otworzony ten dział - nikt nic nie zgłasza (poza kilkunastoma poradami Mayora). Dlaczego? Nikt z Was nie chce pomóc w tym projekcie? scared sad

Tip: Nie bójcie się, że wasza porada może nie być dość dobra i zostać odrzucona. Chodzi głównie o poddanie dobrego pomysłu na poradę, a jeśli będzie można ująć ją jeszcze lepiej, admini się tym zajmą. up Poza tym wszystko się odbywa całkowicie anonimowo, więc już w ogóle nie ma stresu, że coś się "palnie" nie tak. smile


P.S.: Może powiem w ten sposób - przypomnijcie sobie rzeczy, które Was mile zaskoczyły, gdy odkrywaliście (i wciąż odkrywacie) Operę i zgłoście to jako poradę. up

Nixer napisał(a):

Właśnie zauważyłem, że ramka z boku na stronie głównej informująca o tipsach odsyła w złe miejsce. Po kliknięciu linka jesteśmy odsyłani nie do porad a do strony Co Dalej [http://www.operapl.net/codalej/].

Ultrazbig napisał(a):

Ja mam małe pytanko, czy przewidujecie engin umożliwiajacy wyświetlanie tychże porad na stronach osób które chcą wspierać Operę.
Chodzi mi o wklejenie kodu źródłowego na stronę ale w ten sposób by była możliwość dopasowania sposobu wyświetlania do strony ... kolor tekstu, linków, itp. Chodzi o coś w tym stylu.
Myślę, że wielu by to zrobiło ... to dobra forma reklamy dla Opery wink

Pozdrawiam
Zbyszek

qviri napisał(a):

Hm, pomysł niezły... Pomyślę smile

Mayor napisał(a):

nikt tu nie pisze więc postanowiłem się odezwać wink
właśnie sie dowiedziałem z tipsów że:

22. Opera nie wymaga instalacji! Można tej samej aplikacji używać z wielu komputerów, z wielu systemów (np. na tym samym komputerze Win XP i 98). Ta cecha bardzo sie też przydaje przy reinstalacji.
no więc:




od ostatniej wizyty w dziale 'Co Dalej?' widze nowe czadowe banerki (dawno tam nie zaglądałem więc może nie są takie nowe ;-)
szczególnie podoba mi się ten w którym wyświetlają się anty-tipsy, to też niezła metoda, możnaby stworzyć takich więcej np. żeby wyświetlało się więcej tych "masz dość..."
jeśli moge coś zaproponować to użyta czcionka na stronie jest ździebko za duża, tzn. imho najlepiej wygląda po jednokrotnym naciśnięciu '-' (czyli 90 %)

qviri napisał(a):

Originally posted by Mayor
nikt tu nie pisze więc postanowiłem się odezwać wink
właśnie sie dowiedziałem z tipsów że:

22. Opera nie wymaga instalacji! Można tej samej aplikacji używać z wielu komputerów, z wielu systemów (np. na tym samym komputerze Win XP i 98). Ta cecha bardzo sie też przydaje przy reinstalacji.
no więc:

  • ściągnąłem sobie 7.23 i rozpakowałem exe'ca Winrarem do jednego katalogu. Odpalam opera.exe... i wyskakuje jakieś czarne okno, w ogóle wszystkie okna wypełnione czernią, zero napisów zero funkcjonalności, nic. Więc albo Tips kłamie albo trzeba coś jeszcze zamieszać
  • jeśli jednak to prawda, to ostatnie zdanie nie ma sensu. No bo skoro 'nie wymaga instalacji' to jak moze się to przydać przy 'reinstalacji' ? Nie instalujemy Opery co bardzo się przydaje w jej reinstalowaniu. Bez sensu



Tu chyba chodzi o to, że możesz skopiować katalog Opery (już zainstalowanej) z jednego komputera do drugiego... Sam tak zrobiłem.

od ostatniej wizyty w dziale 'Co Dalej?' widze nowe czadowe banerki (dawno tam nie zaglądałem więc może nie są takie nowe ;-)
szczególnie podoba mi się ten w którym wyświetlają się anty-tipsy, to też niezła metoda, możnaby stworzyć takich więcej np. żeby wyświetlało się więcej tych "masz dość..."
jeśli moge coś zaproponować to użyta czcionka na stronie jest ździebko za duża, tzn. imho najlepiej wygląda po jednokrotnym naciśnięciu '-' (czyli 90 %)



Bannery takie nowe nie są, rozbudowany animowany może zrobię smile, a czcionkę zmieniłem bo już kolejna osoba tak uważa... Jeżeli ktoś ma cokolwiek przeciwko to proszę mówić, bo sam pewien nie jestem.

qviri napisał(a):

Originally posted by Ultrazbig
Ja mam małe pytanko, czy przewidujecie engin umożliwiajacy wyświetlanie tychże porad na stronach osób które chcą wspierać Operę.
Chodzi mi o wklejenie kodu źródłowego na stronę ale w ten sposób by była możliwość dopasowania sposobu wyświetlania do strony ... kolor tekstu, linków, itp. Chodzi o coś w tym stylu.
Myślę, że wielu by to zrobiło ... to dobra forma reklamy dla Opery wink



Więc ta funkcja niby jest, sposób użycia:

<script src="http://www.operapl.net/porady/feed/" />


Zmiana koloru i innych opcji za pośrednictwem CSS (w CSS swojej strony to róbcie):

#opl-porady {
/* styl całych porad */
}

#opl-header {
/* styl nagłówka 'czy wiesz że...'. funkcje to między innymi display: none; jeśli nie chcemy go w ogóle */
}

#opl-wiecej {
/* styl linka 'więcej porad'. wyłączenie tego jak u góry */
}


Pokażcie przykład jak zrobicie, i jak coś nie działa (a może) to piszcie...

Mayor napisał(a):

Originally posted by qviri
Bannery takie nowe nie są, rozbudowany animowany może zrobię smile, a czcionkę zmieniłem bo już kolejna osoba tak uważa... Jeżeli ktoś ma cokolwiek przeciwko to proszę mówić, bo sam pewien nie jestem.


już lepiej niż było choć jak dla mnie jeszcze o 10 % za duże... ale to tylko moje subiektywne odczucie (jak musze przewijać tak mocno stronę dla kawałka tekstu)
w ogóle siedzę na 1152 x 864, dla ludzi z niższą rozdziałką ekranu będzie się wydawać jeszcze większe, mnie osobiście najbardziej odpowiedają rozmiary czcionek jak na mini stronie Opera PL, tej oto czy chociażby Opera7Wiki
nie wydaje Ci sie że ramka z lewej jest zbyt szeroka? esencja strony jest w tekstach po prawej, a ramka zajmuje niemalże 1/3 szerokości strony

wątek niby jest o tipsach no ale nie ma sensu zakładać nowego żeby pogadać o samej stronce tym bardziej ze te rzeczy są powiązane ze sobą
z góry sorry za krytyke, może inni się wypowiedzą na ten temat

Ultrazbig napisał(a):

Zgadzam się z propozycjami Mayora:
- zmniejszenie czcionki wyszło na dobre ... może jeszcze ciut ... zmniejszyć odstępy miedzy liniami
- zdecydowanie dobrze byłoby zmniejszyć przyciski nawigacyjne o 1/5 moze nawet 1/4 confused

To są moje subiektywne odczucia rolleyes

Jezeli chodzi o kod do ... "czy wiesz że ..." to przyznam że mam problem bo raz działa a raz nie ... ale ponieważ jestem lamer to czekam na opinie fachowców ...

Edit: ... dodam tylko że wyrzuca błąd skryptu ...

Pozdrawiam
Zbyszek

quiris napisał(a):

Originally posted by Ultrazbig
To są moje subiektywne odczucia rolleyes


Moje są identyczne. Zresztą już mówiłem o tym nie raz, nie dwa qviriemu.

qviri napisał(a):

Czcionka jest jeszcze 10% mniejsza... Menu zmiejszyłem o 28%... Jak teraz wyglądają odstępy?

Ultrazbig, podrzuć adres Twojej strony, oki? Chciałbym zobaczyć to na żywo...

Mayor napisał(a):

jest znacznie znacznie lepiej qviri up up party

Ultrazbig napisał(a):

Po zmniejszeniu stronka zdecydowanie jest lepsza w odbiorze bigsmile Może warto na "krótkich" stronach nieco przedłużyć białą cześć bez tekstu. confused

Jezeli chodzi o kod no to patrz tutaj

Pozdrawiam
Zbyszek

Mayor napisał(a):

niestety kodzik nie wyswietla Tipsów sad
próbowałem po kilka razy bo pisałeś że raz działa raz nie ale nic

PS. swoją droga ciekawy efekt zrobił kiedyś Diplo bawiąc sie Css: Fun with CSS Buttons też niby nic nie ma na stronie, a wystarczy że przełączysz się na tryb użytkownika (btw.niezły sposób zrobienia strony 'Opera only', pod IE nie widać nawet tekstu)

/dopisek:
Ultrazbig właśnie otworzyłem w IE i działa up
chyba zgłosze ją do osiołków wink bigsmile
PS2. edytowałem tą wiadomość 4 razy i za każdym mnie wywalało z forum, hmm

Ultrazbig napisał(a):

No cóż u mnie pod IE 6.0 nie działa, nie działa także pod Mozilą 1.4 incydentalnie pod Operą 7.21 i Firebirdem 0.7

Może to wynika z braku deklaracji DOCTYPE ... ale i bez tego powinno działać confused
Sprawę zostawiam bardziej obeznanym z WWW.

Pozdrawiam
Zbyszek

Mayor napisał(a):

sprawdziłem znowu i działa i pod IE i Operą
hmm

qviri napisał(a):

To zależy od tego na jaką poradę trafisz. Dziwne. Jak mamy jakiegoś speca od JS pod ręką to proszę się zgłosić...

/edit: Chyba działa. Zmieniałem \n na
, ale najwidoczniej zostawiałem \r i JS go nie lubił.

Ultrazbig napisał(a):

Rzeczywiście pojawia się pod IE ... trzeba tylko bardzo wiele razy przeładowywać stronę wink
No ale taki tryb korzystania z porad nie wchodzi w rachubę

POzdrawiam
Zbyszek

Ryszard napisał(a):

Nowy wygląd operapl.net zdecydowanie bardziej mi odpowiada.

Nie zmieniam na razie kolejności porad - przy 26 to chyba raczej nie jest bardzo ważne. Jeżeli będzie "trochę" więcej to planuję - na początku takie raczej ustalające pewne ogólne zasady, a kolejne grupować tematycznie.

Porada 22 "Opera nie wymaga instalacji!"
Przepraszam wszystkich, którzy mieli z nią kłopot.
Już akceptując wiedziałem, że jest sformułowana trochę nie tak, ale puściłem bo sama myśl jest jak najbardziej słuszna. Problem tylko ze sformułowaniem. Nie wiem czy nie trzeba jej rozbić na dwie:
- o przenoszeniu Opery z komputera na komputer;
- jak łatwo "zainstalować" poprzednią Operę po reinstalacji systemu.

Coś w stylu:
"Masz zamiar ponownie zainstalować system? Skopiuj cały katalog Opery, a po instalacji sysemu po prostu wgraj go na dysk. Zachowasz wszystko oprócz ikonkek na pulpicie, pasku szybkiego urochamiania i w menu 'Start'"
Tylko problem - co jeszcze trzeba skopiować jeżeli była instalacja wielu użytkowników? Czy patent działa w WinXP?
"Chcesz zainstalować Operę na wielu komputerach? Zainstaluj na jednym, skonfiguruj i kopie folderu Opery wgraj na dyski innych komputerów"
Tu znowu - metoda na pewno nie zadziała dla wielu użytkowników. Czy da się przenieść katalog Opery z WinXP na Win98 (i inne, i odwrotnie)? Do tej porady można by dopisać jak "dać" znajomemu/ej "swoją" Operę, ale wtedy trzeba kilka słów o tym czego raczej nie przenosić (poczta, hasła).

Mayor napisał(a):

OISNM (o ile sie nie myle wink) to dla wielu userów wystarczy skopiować do katalogu Documents and Settings\[nazwa usera]\Dane aplikacji\Opera\ katalogi 'Mail' oraz 'profile'

/edit katalog 'Dane aplikacji' jest domyślnie ukryty więc trzeba zaznaczyć pokazywanie ukrytych plików i folderów, w TC można to szybko przełączać ikonką na pasku

PS. dorzuciłem ostatnio jeszcze 3 tipsy bom dawno niezaglądał, więc patrze a tu licznik stanął na 26
nie spodziewałem się 'aż takiego' zainteresowania ze strony forumowiczów irked

Nasty napisał(a):

Trochę przed chwilą przeedytowałem kilka ostatnio dodanych porad (widać w archiwum zmian - od porady 22 w górę - prawie po kolei następne).

Mam tylko uwagę co do tego uruchamiania z dowolnego miejsca i nośnika - ktoś to sprawdzał w praktyce? Przecież w .ini są ścieżki bezwględne (C:/Program/...), więc po przeniesieniu katalogu Opery w inne miejsce, czy inny dysk może być problem z poprawnym działaniem. Czy nie?

A poza tym wersja Linuxowa nie odpali się z tych samych binarek co wersja na Windows, więc obecne sformułowanie porady 22 jest delikatnie nietrafne - jeśli chodzi o używanie ustawień, skórek itp. z wersji Windows na Linuxie i vice versa (da się tak? jest 100% kompatybilności?), to trzeba tą poradę przeredagować.

Ryszard napisał(a):

No właśnie.
Ten co pisał, wiedział (chyba) co robi, a potem przeczytał taki Ryszard, wrzucił płytę z knoppixem do napędu, odpalił system i się zdziwił - czemu nie działa.

Zrobiłem granicę
Sprawdzone
__________________________________________

do sprawdzenia

Tylko nie bijcie, ale obawiam się, że bez tego poginiemy.

Nasty usunąłeś:
"Ogladając strony pod IE nie wiesz jaki jest adres ramki, trudno jest dopisać taka ramkę do ulubionych. W Operze wystarczy klinknąć na ramce prawym przyciskiem i wszystko już wiesz."
To teraz kliknij prawym w http://www.operapl.net/porady/historia/ i wymyśl co na ten temat napisać. bigsmile

pict.png

qviri napisał(a):

Hej Ryszard, a nie można po prostu nie zaakceptować takiej niepewnej porady i spytać się, albo na forum, albo przez maila, albo co?

Moose napisał(a):

Mala uwaga: http://www.operapl.net/porady/historia/

Czcionka porad jest prawie nieczytelna w mojej Operze (default 16px, 100% zoom). Mozna ja nieco powiekszyc?

M.

Nasty napisał(a):

Originally posted by qviri
Hej Ryszard, a nie można po prostu nie zaakceptować takiej niepewnej porady i spytać się, albo na forum, albo przez maila, albo co?


Przez maila może być trudno, bo nie wiadomo kto jest autorem. bigsmile
Ale też byłbym za tym, aby wstrzymywać się z akceptowaniem i pytać o takie rzeczy na forum, niż zaśmiecać listę tipsów nie-tipsem i tipsami niepewnymi.


Originally posted by qviri
Nasty usunąłeś:
"Ogladając strony pod IE nie wiesz jaki jest adres ramki, trudno jest dopisać taka ramkę do ulubionych. W Operze wystarczy klinknąć na ramce prawym przyciskiem i wszystko już wiesz."
To teraz kliknij prawym w http://www.operapl.net/porady/historia/ i wymyśl co na ten temat napisać. bigsmile


Poza wymienionymi powodami, usunąłem jeszcze dlatego, że liczyłem, że autor zgłosi ciekawszy opis co to daje - jakie mamy korzyści. Poza tym samo naciśnięcie prawego przycisku nic nie wyjaśnia i też nie byłem do końca pewien co autor miał na myśli - jeśli tylko to podmenu, to powinno być wspomniane, żeby w nie konretnie wejść.

Ponieważ użyłem tych funkcji może z 5 razy w życiu (poza Ramka->Źródło i Zapisz jako... - które to funkcje tak naprawdę mają się nijak do obecności lub nieobecności ramek na stronie), uchylę się od udzielenia odpowiedzi na to pytanie. whistle
Jeśli ktoś uważa, że ta porada zasługuje na umieszczenie, niech postara się to napisać jakoś ciekawie i chyba zaakceptujemy. smile

wyzimir napisał(a):

Trochę offtopic
Uważam, że to pomarańczowe pole z menu powinno mieć stałą szerokość, tak aby przy małych wymiarach okna przeglądarki (np. z wysuniętą hotlistą) opcje menu nie przeskakiwały po najechaniu na nie myszą z jednego do dwuch wierszy (nie wygląda to zbyt estetycznie)

Moose napisał(a):

Re: Nowy dział w serwisie operapl.net - Propozycje porad

Originally posted by Nasty
Z nieukrywaną przyjemnością, w imieniu swoim oraz qviri'ego - założyciela i administratora serwisu operapl.net



Wojtek,

Moglbym cie poprosic o zdjecie linka do mojej sieci z tej oto strony: http://www.operapl.net/czemu-nie/ ? Nie musisz tego robic oczywiscie, ale bylbym wdzieczny za pomoc. Osobiscie prosze.

M.

quiris napisał(a):

Re: Re: Nowy dział w serwisie operapl.net - Propozycje porad

Originally posted by Moose
Moglbym cie poprosic o zdjecie linka do mojej sieci z tej oto strony: http://www.operapl.net/czemu-nie/?

Hmm... A mógłbym poznać przyczyny tej w sumie niezwykłej prośby?

andol napisał(a):

Zgaduję, że Moose'owi, podobnie jak mi, nie podoba się kampania negatyna NIE IE. I nie chce być z nią kojarzony.

Moose napisał(a):

Dokladnie.

M.

pablik napisał(a):

Cześć,
odwiedziłem Waszą stronę i dwie rzeczy rzuciły mi się w oczy (nie czytałem wszystkiego):
http://www.operapl.net/why/ - "Jeśli chcesz, możesz kupić Operę (ceny zaczynają się już od )"
http://www.osiolki.net/ - "banki udostępniające dostęp przez Internet"

Proponowałbym poprawić, wygląda trochę śmiesznie smile
dodane:
http://www.operapl.net/porady/ - "Nosi to nazwę gestów myszy i czyni surfowaniem po Internecie dużo szybszym i wygodniejszym."

Ryszard napisał(a):

Nosi to nazwę gestów myszy i czyni surfowaniem po Internecie dużo szybszym i wygodniejszym.

Poprawiłem na:
Nosi to nazwę gestów myszy i czyni surfowanie po Internecie dużo szybszym i wygodniejszym.

Nie jestem złośliwy, ale życzliwy

Pomóż przeredagować:
"Opera oferuje Ci szybki i łatwy dostęp do ulubionych stron - możesz umieścić linki, które często odwiedzasz, bezpośrednio na pasku osobistym. Możesz nawet przeciągnąć link bezpośrednio z oglądanej strony wprost na pasek osobisty!"
Jakoś tak zbyt bezpośrednio brzmi ta porada.

pablik napisał(a):

Przepraszam, nie jestem zbyt uzdolniony humanistycznie, ale mam taką propozycje:
"Opera oferuje Ci szybki i łatwy dostęp do ulubionych stron. Możesz umieszczać często odwiedzane linki na [swym, swoim] pasku osobistym, najprościej przeciągając je bezpośrednio z oglądanej strony!"

Ryszard napisał(a):

Dzięki, zrobione.

Nasty napisał(a):

Originally posted by Moose
Moglbym cie poprosic o zdjecie linka do mojej sieci z tej oto strony: http://www.operapl.net/czemu-nie/ ? Nie musisz tego robic oczywiscie, ale bylbym wdzieczny za pomoc. Osobiscie prosze.


Nie rozumiem, czy chcesz przez to powiedzieć, że "wolałbyś, ale jeśli nam bardzo zależy, to możemy zostawić"? Bo mi by zależało, żeby odnośnik tam pozostał. Jeśli chodzi Ci o nie-kojarzenie się twojej strony z tą kampanią, to może wystarczy dopisek obok, np.: "Stronę prowadzi Moose i nie ma ona nic wspólnego z serwisem operapl.net i tym artykułem". Choć to raczej oczywiste, że twoja strona nie powstała, aby uzupełniać ten artykuł, a jest zupełnie niezależnym bytem.
Więc na co jesteś w stanie przystać?

Originally posted by andol
Zgaduję, że Moose'owi, podobnie jak mi, nie podoba się kampania negatyna NIE IE. I nie chce być z nią kojarzony.


Yhh... Myślałem, że ta srpawa jest już wyjaśniona i zamknięta w innym wątku, który się niedawno przetoczył przez to forum... ("Czym przekonać administratora?")

Uzasadniłem w nim bardzo bogato i wyraźnie, że nie jest to stricte kampania negatywna. Jest to rzetelne informowanie, oparte na niepodważalnych faktach o wadach IE (o których użytkownik przeważnie nie wie i może to być dla niego bardzo cenna informacja) i zaletach alternatywnych przeglądarek, m.in. z krótkim omówieniem zalet Opery.

Uprzejmie prosiłbym o nie zaśmiecanie tego wątku postami na ten temat. Jeśli ktoś nadal twierdzi, że to agresywna kampania negatywna, to proszę niech wróci do topicu, w którym to było omawiane w szczegółach i go kontynuuje, choć ja powiedziałem chyba już wszystko na ten temat. A że po ostatnich wyjaśnieniach nikt nie przedstawił kontrargumentów na moje uzasadnienie, więc uznałem, że wszyscy się zgadzają i temat został wyczerpany.

Glootech napisał(a):

Mam nadzieję, że nie zostanę zjechany, że piszę to w tym wątku, ale uważam, że skoro dotyczy to Operapl.net, to nie ma sensu rozpoczynać nowego smile.
Chodzi o menu na Operapl.net, a dokładniej o link "o stronach". Wszystkie elementy menu, oprócz tego, rozpoczynają się dużą literą. Przydałoby się to poprawić.

pablik napisał(a):

Przydałoby się też zdecydować czy adresy są po polsku, czy po angieslku, w chwili obecnej są następujące: o, why, download, instalacja, wstep, porady, cytaty, codalej
dodane:
"a następnie poznaj powodu, dlaczego uważamy że Opera jest" -> "a następnie poznaj powody, dlaczego uważamy, że Opera jest"
"Dowiedz się więcej o o swojej przeglądarce" - mnóstwo tutaj literówek przydałoby się żeby ktoś to wszystko przeczytał

http://www.operapl.net/why/
"znaleść" -> "znaleźć"
"ponieważ jesteś w stanie wygodnie robić kilka rzeczy jednocześnie" - "robić brzmi trochę niefortunnie, lepiej by wyglądało np.: "wykonywać kilka czynności jednocześnie"

Moose napisał(a):

Originally posted by Nasty
Uprzejmie prosiłbym o nie zaśmiecanie tego wątku postami na ten temat.



Gdyby nie to, ze na waszej stronie nie ma emaila (nie widzialem), i wszystkie sprawy trzeba zalatwiac publicznie wg informacji tam zamieszczonej, to nie "zasmiecalbym" tego thread-u. Albo jedno, albo drugie, a nie oba naraz.

Nie rozumiem, czy chcesz przez to powiedzieć, że "wolałbyś, ale jeśli nam bardzo zależy, to możemy zostawić"? Bo mi by zależało, żeby odnośnik tam pozostał. Jeśli chodzi Ci o nie-kojarzenie się twojej strony z tą kampanią, to może wystarczy dopisek obok, np.: "Stronę prowadzi Moose i nie ma ona nic wspólnego z serwisem operapl.net i tym artykułem". Choć to raczej oczywiste, że twoja strona nie powstała, aby uzupełniać ten artykuł, a jest zupełnie niezależnym bytem.
Więc na co jesteś w stanie przystać?



Nie moge ci niczego "kazac", ani sie "domagac". Moglem jedynie poprosic, wiec to zrobilem, choc zostalem zmuszony do zrobienia tego publicznie. Nie ma wiec co tego rozwlekac. Ja sie odcinam od strony czemu-nie; nie chce miec z nia nic wspolnego. To tyle ode mnie. Zrobisz, co uwazasz za stosowne.

M.

qviri napisał(a):

Zrobiłem co następuje:



W temacie tego ostatniego: uważacie, że adres strony do ściągania należałoby zmienić z /download na /sciagnij? Nie jestem pewien, z jednej strony owszem, jest to po angielsku, ale z drugiej to termin w Polsce znany, link o takim tytule ma np. chip na stronie głównej...

Nasty napisał(a):

Originally posted by Moose
Nie moge ci niczego "kazac", ani sie "domagac". Moglem jedynie poprosic (...).
Ja sie odcinam od strony czemu-nie; nie chce miec z nia nic wspolnego.


Ale nie odpowiedziałeś na moje pytania - czy może być link do twojej strony z jakimś komentarzem? (co do twojej wstępnej uwagi - nie czepiajmy się słownictwa. To oczywiste, że masz prawo do odmówienia nam możliwości podania linku do twojej strony - nie będziemy trzymać go wbrew twojej woli - twoja prośba jest wystarczająca, równoznaczna "nakazowi" i ją spełnimy, jeśli definitywnie określisz, że zabraniasz nam jej podlinkowania. Ale mam nadzieję, że znajdziemy jakiś kompromis.).

Wciąż też nie rozumiem, dlaczego odcinasz się od tego artykułu, dlaczego Ty i andol uważacie to za tzw. "kampanię negatywną". Nie widzę tu zbyt wiele wspólnego.

qviri napisał(a):

Nasty, nie chce, to nie. Jego sprawa.

andol napisał(a):

Originally posted by Nasty
Yhh... Myślałem, że ta srpawa jest już wyjaśniona i zamknięta w innym wątku, który się niedawno przetoczył przez to forum... ("Czym przekonać administratora?")

Uzasadniłem w nim bardzo bogato i wyraźnie, że nie jest to stricte kampania negatywna.



Nie jest tak, że rację ma ten, kto wypowiada się ostatni.
Co prawda niektórzy nie uznają tej zasady (vide: kłótnie dzieci w piaskownicy).

Ja w jednym z wątków napisałem, że wyraziłem już swoją opinię i nie mam zamiaru więcej się na ten temat wypowiadać, co też uczyniłem (bo nie sądzę, aby moją odpowiedź na pytanie quirisa można było uznać za wypowiedź na ten temat).


Jeżeli uważasz, że wszystko jest OK - to Twoja sprawa. Jednak jesteś w błędzie sądząc, że jakiekolwiek dodatkowe wyjaśnienia mogą przekonać wszystkich innych czytelników "powiedz NIE". Na tym forum kilka osób w kilku miejscach wyraziło swoją dezaprobatę dla tej kampanii. Jeżeli niektórzy użytkownicy Opery widzą w niej coś niestosownego -- to jakiej reakcji należy oczekiwać po użytkownikach IE?

Z grubej rury, z lekka przerysowując:
Pewien detekcjonujący również jest w 100% przekonany o swojej racji. I co z tego?


Uprzejmie prosiłbym o nie zaśmiecanie tego wątku postami na ten temat.



To mój ostatni post. Zarowno w tym wątku jak i na ten temat.

Ryszard napisał(a):

Pisałem już, ale powtórzę - nie podoba mi się kampania "Nie - IE", żeby ktoś nie pomyślał przypadkiem, że jak cośtam robię przy poradach to jestem ZA wszystkim, co można znaleźć na stronach operapl.net

Do porady:
Opera nie posiada ani jednego błędu w zabezpieczeniach!
Błędy bezpieczeństwa są wykrywane w Operze bardzo rzadko, a jeśli jakiś problem zostanie znaleziony, jest łatany najwyżej kilka dni po jego ujawnieniu i wychodzi wówczas po prostu nowa wersja Opery. Możesz mieć więc pewność, że zawsze jesteś całkowicie bezpieczny.

Pojawiła się propozycja poprawki:

"Opera nie posiada ani jednego błędu w zabezpieczeniach!" to brzmi troche zarozumiale, może być źle odebrane, jak już to "ani jednego znanego błędu w zabezpieczeniach"


Poddaję sprawę pod dyskusję.
Nigdzie nie jest powiedziane, że autor propozycji porady, czy poprawki ma obowiązek czytać to forum. Po usunięciu mojej "granicy" jedynym sposobem poinformowania autora (i innych) o tym, że porada/poprawka została przeczytana i poddana pod dyskusję jest "usunięcie" porady, ze stosownym komentarzem. Trafi wtedy na http://www.operapl.net/porady/historia/

Nixer napisał(a):

Originally posted by qviri
W temacie tego ostatniego: uważacie, że adres strony do ściągania należałoby zmienić z /download na /sciagnij? Nie jestem pewien, z jednej strony owszem, jest to po angielsku, ale z drugiej to termin w Polsce znany, link o takim tytule ma np. chip na stronie głównej...


Ja osobiście skłaniałbym się ku /pobierz. /download, to nie po polsku, a /sciagnij zawiera zbyt wiele polskich liter i nie wygląda zbyt ładnie.

A co do Nie dla IE. Kampania mi się podoba, ale nie na stronie o Operze. Już o tym pisałem. To moje zdanie.

Nasty napisał(a):

Originally posted by andol
Nie jest tak, że rację ma ten, kto wypowiada się ostatni.
Co prawda niektórzy nie uznają tej zasady (vide: kłótnie dzieci w piaskownicy).


Nie chodzi o to, że wypowiedziałem się ostatni, tylko o to, że po mojej wypowiedzi nikt nie ustosunkował się do moich argumentów, ani Ty, ani nikt inny, a każdy mógł to zrobić. I skoro nie dostałem żadnej odpowiedzi na moje ostatnie argumenty, przyjąłem, że dlatego, że nikt nie miał kontrargumentów, czyli wszyscy się zgadzają.
Ot taki prosty tok rozumowania. Istotnie, dziecinnie prosty. wink

Originally posted by andol
Ja w jednym z wątków napisałem, że wyraziłem już swoją opinię i nie mam zamiaru więcej się na ten temat wypowiadać, co też uczyniłem


Wiesz, istnieje jeszcze coś takiego jak "dyskusja", czyli wymiana opini na przemian. Kilka osób wyraziło swoje, ja w odpowiedzi kilka razy przedstawiłem swoje zdanie na poruszone tematy i byłem ciekawy, jak do argumentów w ramach mojej ostatniej wyrażonej opinii, odniesiesz się na przykład Ty.

Originally posted by andol
Jeżeli uważasz, że wszystko jest OK - to Twoja sprawa. Jednak jesteś w błędzie sądząc, że jakiekolwiek dodatkowe wyjaśnienia mogą przekonać wszystkich innych czytelników "powiedz NIE". Na tym forum kilka osób w kilku miejscach wyraziło swoją dezaprobatę dla tej kampanii. Jeżeli niektórzy użytkownicy Opery widzą w niej coś niestosownego


Właśnie cały czas pytam - co niestosownego? Podałem konkretne uzasadnienie dlaczego uważam, że kampania Powiedz NIE jest w pełni na miejscu i oczekuję równie rzeczowego ustosunkowania się do nich, jeśli masz inne zdanie (czyli nie tak, jak to zrobił ktoś w jednej z ostatnich wiadomości w tamtym wątku: "ale pomimo zarzekania się Nasty'ego, że nie jest to kampania negatywna, to jest kampania negatywna." A gdzie uzasadnienie tej opinii, pytam.)

Originally posted by andol
To mój ostatni post. Zarowno w tym wątku jak i na ten temat.


Gdybyś jednak zechciał mi wyjaśnić swój punkt widzenia, było by mi łatwie zrozumieć skąd niechęć. Nie wykluczam, że mógłbyś mnie przekonać i przyznał bym Ci rację. Proszę tylko o rzeczowe ustosunkowanie się do mojego uzasadnienia.

Ryszard napisał(a):

Pojawiło się:

wezcie poprawke na to, ze preferencje byly w menu 'plik' jedynie do wersji 7.23 (nadal przez wielu operowcow uzywanej), ale od 7.50 jest juz w 'narzedziach'

No i co z tym zrobić?
Zostawić jak jest bo "większość" ma dalej 7.23?
Przerobić na wersję dla 7.51 - niech się większość przestawi?

Nasty napisał(a):

Originally posted by Ryszard
Pojawiło się:
No i co z tym zrobić?
Zostawić jak jest bo "większość" ma dalej 7.23?
Przerobić na wersję dla 7.51 - niech się większość przestawi?


Zdecydowanie zaktualizuj proszę wszystko - aby było zgodne z najnowszą wersją Opery. Każdy powinien używać najnowszej. Najnowsza jest zawsze najlepsza. Choć oczywiście ludzie nauczeni przykładem nie tylko Microsoftu, ale i tysięcy innych programów (można by sypać z rękawa: ACDSee, Winamp i różne programiki, z którymi miałem do czynienia) wolą zostać przy sprawdzonej wersji, bo nowe są coraz bardziej niepewne i zaśmiecone.

Jednak logika nieupgrade'owania przeglądarki internetowej jest bardzo szkodliwa - bo użytkownicy są narażeni na błędy bezpieczeństwa, a webmasterzy nie mogą używać najnowszych rzeczy... Trzeba ludzi nauczać, że przeglądarkę mają obowiązek upgrade'ować.

W związku z tym, dodałem komunikat na górze http://operapl.net/porady. up

quiris napisał(a):

Trzeba ludzi nauczać, że przeglądarkę mają obowiązek upgrade'ować.

Choć i tak użytkownicy Opery są chyba najbardziej zdyscyplinowaną grupą regularnie upgrade'ującą swoją przeglądarkę. Sam Joeffrey Zeldman w Projektowanie serwisów www. Standardy sieciowe. (hmm... ta książka staje się powoli moją biblią i na pewno będę ją jeszcze wielokrotnie cytował wink) zauważył:

Na szczęście użytkownicy Opery są samowystarczalną grupą ludzi, która ma w zwyczaju pobierać poprawione wersje Opery, jak tylko zostaną one opublikowane.

smile

Nasty napisał(a):

Originally posted by quiris
Sam Joeffrey Zeldman zauważył: Na szczęście użytkownicy Opery są samowystarczalną grupą ludzi, która ma w zwyczaju pobierać poprawione wersje Opery, jak tylko zostaną one opublikowane.smile


bigeyes lol party drunk
Nie wiedziałem, że tak się wyróżniamy pod tym względem. bigsmile

Myślę, że wynika to z prężnego rozwoju Opery - ludzie widzą, że z każdą wersją przybywa sporo fajnych rzeczy. W kontraście z IE i NN - tam przez całe długie lata nic istotnego się nie zmieniło pomiędzy wersją 3.x a 6.x (7 w przypadku NN). Więc ja pewnie też bym nie widział potrzeby przesiadki.

Z tym że w tej chwili uderzamy w masy, już nie geeków, ale przeciętnych niezaawansowanych użytkowników, którzy się bardzo nie wgłębiają. Ich trzeba edukować, żeby podtrzymać pozytywną statystykę. up

Ryszard napisał(a):

Zamiast się tu wymądrzać mogliście wziąść się do roboty:D .
A tak to aktualizacja http://operapl.net/porady "zrobi" się (jak nic nie wypadnie) dopiero pod koniec tego tygodnia.

andol napisał(a):

Originally posted by Nasty
W związku z tym, dodałem komunikat na górze http://operapl.net/porady. up



Pisząc ten tekst zapewne nie pomyślałeś o sporej rzeszy użytkowników, którzy używają jedynie polskiej wersji Opery. I nie mam tu na myśli pliku językowego, a polską wersję instalacyjną.
A najnowszą wersją polską jest wciąż O 7.23.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że wersje narodowe zawsze będą się pojawiały z przynajmniej kilkutygodniowymi opóźnieniami (i nie jest to zależne od tłumaczy).

Nasty napisał(a):

Originally posted by andol
Pisząc ten tekst zapewne nie pomyślałeś o sporej rzeszy użytkowników, którzy używają jedynie polskiej wersji Opery. I nie mam tu na myśli pliku językowego, a polską wersję instalacyjną.
A najnowszą wersją polską jest wcąż O 7.23.


Tak, myślałem głównie o użytkownikach wersji 7.22 i wcześniejszych.
Ale co proponujesz zmienić w tym tekście? Chodzi o uświadomienie potrzeby upgrade'u, a to, że jak nie ma wersji polskiej, to trzeba na nią poczekać, chyba każdy jest się w stanie domyślić. Próbowałem to teraz jakoś wpleść w ten tekst, ale nie dało się.. stwierdzenie, że nie ma wersji polskiej, więc musisz zaczekać, brzmi dość głupio.

Jeśli chodzi o dylemat "aktualizować porady teraz czy czekać do w pełni spolszczonej najnowszej wersji" - bez względu na to, czy zaktualizujemy, czy nie, zawsze będą one rozsynchronizowanie - albo z wersją 7.23, albo z 7.5x. Ja jestem za zaktualizowaniem do najnowszej - zgodnie z obietnicą w tekście. Bo dlaczego trzymać zdezaktualizowane porady?

A w ogóle to problemu nie należy wyolbrzymiać, bo wszystkie funkcje są kompatybilne w dół - z wersji na wersję funkcje zostają i nic się w nich nie zmienia, więc z reguły nie trzeba aktualizować porad - jedyny wyjątek to tak jak teraz, że zostało zmienione położenie opcji w menu, co zdarza się sporadycznie, żeby nie powiedzieć prawie nigdy. Został przebudowany też interfejs, że Hotlista została zamieniona na Panele, ale tak wyraźne przebudowy istniejących funkcji raczej się nie zdarzają na większą skalę, więc cały problem, który zasygnalizowałeś, jest raczej marginalny.

Originally posted by andol
Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że wersje narodowe zawsze będą się pojawiały z przynajmniej kilkutygodniowymi opóźnieniami (i nie jest to zależne od tłumaczy).


sad To niedobrze, bo przez to czekanie opada cała atmosfera entuzjazmu z nowej wersji. Na pewno wielu potencjalnych użytkowników, którzy przeczytali informację o nowej wersji, gdy nie sprawdzi jej od razu, bo nie ma spolszczenia w momencie premiery, zapomina o Operze.. To nie jest dobry układ...

andol napisał(a):

Originally posted by Nasty
Tak, myślałem głównie o użytkownikach wersji 7.22 i wcześniejszych.
Ale co proponujesz zmienić w tym tekście?



Trochę wyżej napisałeś: Każdy powinien używać najnowszej. Najnowsza jest zawsze najlepsza.

Nie każdy musi się z tym zgodzić. Sam uznajesz, że najnowsze wersje WinAmpa czy ACDSee nie są najlepsze. Dlaczego ktoś nie ma prawa uznać, że starsza Opera jest dla niego lepsza? Zmieni ją, gdy zauważy, że świat poszedł na tyle do przodu, że stara wersja przestaje być przydatna. Na tym forum jest kilku szczęśliwych posiadaczy Opery 7.11...

Nie można zmuszać ludzi do tego, aby zawsze instalowali najnowszą wersję programu. Czy zadowolony, zarejestrowany użytkownik Opery 7 ma od razu ponownie płacić za licencję, gdy tylko pojawi się mityczna wersja 8?

Dochodzi tu jeszcze dodatkowy czynnik: wielu użytkowników boi się, że nie poradzą sobie z aktualizacją, że podczas upgrade'u stracą dane, itp. Newet jeśli te obawy nie są uzasadnione, należy je zrozumieć. Opera jest również przeglądarką dla początkujących, nie tylko dla komputerowych hardcore'owców. Gdy takiego początkującego odwiedzi na wakacjach kuzyn ze Szczecina, to może mu przy okazji wszystko ładnie zaktualizuje.

Sam np. nie używam Bata 2.x, choć dodano do niego tyle wspaniałych nowych funkcji... Mam legalną wersję 1.x i nie mam zamiaru płacić za dwójkę, bo z posiadanej wersji Bata jestem w pełni zadowolony.

Oczywiście powyższe uwagi nie mają nic wspólnego z aktualizacją porad. Chodzi o podejście do sprawy.

Nasty napisał(a):

A to nam się zebrało na poważne dyskusje. faint right left

Originally posted by andol
Trochę wyżej napisałeś: Każdy powinien używać najnowszej. Najnowsza jest zawsze najlepsza.

Nie każdy musi się z tym zgodzić. Sam uznajesz, że najnowsze wersje WinAmpa czy ACDSee nie są najlepsze. Dlaczego ktoś nie ma prawa uznać, że starsza Opera jest dla niego lepsza? Zmieni ją, gdy zauważy, że świat poszedł na tyle do przodu, że stara wersja przestaje być przydatna. Na tym forum jest kilku szczęśliwych posiadaczy Opery 7.11...

Nie można zmuszać ludzi do tego, aby zawsze instalowali najnowszą wersję programu.

Sam np. nie używam Bata 2.x, choć dodano do niego tyle wspaniałych nowych funkcji... Mam legalną wersję 1.x i nie mam zamiaru płacić za dwójkę, bo z posiadanej wersji Bata jestem w pełni zadowolony.


Przeglądarka nie jest jakimś tam zwykłym programem. Kto jak kto, ale Ty na pewno wiesz dlaczego.
Możesz sobie używać The Bata 1.0, Winampa 0.6, Windows Commandera 1.0. I nikomu nic do tego. Ale przeglądarka to coś zupełnie innego - bo to, jakiej przeglądarki używasz, ma wpływ na ludzi, którzy piszą strony www. Jeśli używasz starej przeglądarki i wiele osób razem z Tobą, to nie można pisać normalnych stron, które najnowsze wersje potrafią wyświetlić, bo wciąż jest ta grupa osób, które używają starszych, kulawych wersji i webmaster niestety nie może tych użytkowników zignorować.


Originally posted by andol
Czy zadowolony, zarejestrowany użytkownik Opery 7 ma od razu ponownie płacić za licencję, gdy tylko pojawi się mityczna wersja 8?



No.. niekoniecznie na gwałt od razu, ale należy sobie zdawać sprawę, że postęp idzie szybko. Myślę, że do pół roku to jeszcze nie taka wielka tragedia (pomijając tragedię osobistą jeśli zostaną odkryte błędy w zabezpieczeniach), ale jeśli ktoś już znacznie ponad rok nie aktualizuje przeglądarki, to posiada wersję bardzo przestarzałą (włączając w to użytkowników, których przeglądarka jest całkowicie nierozwijana od trzech lat i niekoniecznie będzie, nawet w Longhornie).

Obecnie ten problem jest jeszcze w dużym stopniu wirtualny - póki Opera ma kilka procent rynku, nikt się nie przejmuje (i nie powinien), czy coś działa pod Operą 6, 7.0, czy 7.11. Ale gdy Opera będzie miała znaczną część rynku - np. 30%, z czego ponad połowa to będą starsze wersje, będziemy mieli sytuacją nieciekawą - taką jak z IE - nawet najnowsza wersja IE kulawo obsługuje standardy, ale niech by już wszyscy mieli najnowszą, to by nie było tak źle jak teraz - choć już jest całkiem blisko, bo serię IE5 ma tylko 21%, a 71% ma IE6, więc już IE5 zchodzi na margines (inna sprawa to, że IE5.x jest już totalnie niesupportowane, nie ma nawet łatanych błędów w zabezpieczeniach, więc już nie powinna być używana w ogóle także z tego powodu).

Originally posted by andol
Dochodzi tu jeszcze dodatkowy czynnik: wielu użytkowników boi się, że nie poradzą sobie z aktualizacją, że podczas upgrade'u stracą dane, itp. Newet jeśli te obawy nie są uzasadnione, należy je zrozumieć. Opera jest również przeglądarką dla początkujących, nie tylko dla komputerowych hardcore'owców.


Podajemy wskazówki dla niezaawansowanych osób: http://starzaki.eu.org/~hclan/operapl/operainstallation.html (kopia na: http://www.operapl.net/instalacja/).
A innych powodów na usprawiedliwienie się dlaczego nie zainstaluję nowszej wersji można znaleźć milion. Natomiast my powinniśmy nakłaniać ludzi, żeby nie szukali wytłumaczenia, tylko upgrade'owali.

Ryszard napisał(a):

Ale przeglądarka to coś zupełnie innego - bo to, jakiej przeglądarki używasz, ma wpływ na ludzi, którzy piszą strony www. Jeśli używasz starej przeglądarki i wiele osób razem z Tobą, to nie można pisać normalnych stron, które najnowsze wersje potrafią wyświetlić, bo wciąż jest ta grupa osób, które używają starszych, kulawych wersji i webmaster niestety nie może tych użytkowników zignorować.


Normalna strona, to strona na której jest coś oprócz bajerów wyświetlanych tylko "w najnowszych wersjach przeglądarek". A zresztą fajnie byłoby, gdyby najpierw "wszyscy" zaczęli poprawnie używać tego co już jest.
Np. takie dwa dzieła:
http://www.astro.uni.wroc.pl/transmisja/live.html
http://www.astri.uni.torun.pl/tranzyt/index.html
"skopane" w przeciętny sposób. A człowiek spodziewałby się, że będą wygłaskane.
Ale czy do osiągnięcia zamierzonego efektu nie wystarcza HTML4

andol napisał(a):

Originally posted by Nasty

Przeglądarka nie jest jakimś tam zwykłym programem. Kto jak kto, ale Ty na pewno wiesz dlaczego.
Możesz sobie używać The Bata 1.0, Winampa 0.6, Windows Commandera 1.0. I nikomu nic do tego. Ale przeglądarka to coś zupełnie innego - bo to, jakiej przeglądarki używasz, ma wpływ na ludzi, którzy piszą strony www.



Jaki wpływ? Jeśli ktoś używa starszej przeglądarki, to nie może mieć pretensji o to, że nie działają mu "bajery" przez tę wersję nieobsługiwane. Często jest to prosty rachunek zysków i strat. Mam szybką i pewną wersję za pomocą której nie mogę obejrzeć pewnej ilości stron. Ale jeśli w ogóle nie odwiedzam tego typu stron? Każdy użytkownik ma inne zainteresowania, przegląda sieć w innym celu. Niektórzy w ogóle nie trafiają na strony, których nie mogą obejrzeć.

Gdy jednak ilość niemożliwych do obejrzenia stron przekroczy pewien akceptowalny próg -- taki użytkownik zacznie rozglądać się za inną przeglądarką, lub nowszą wersją przeglądarki dotychczas używanej.

Zainstaluj sobie Netscape'a 4.8 i poodwiedzaj swoje ulubione strony. Zapewne z przerażeniem stwierdzisz, że ta przeglądarka już się w dzisiejszych czasach do niczego nie nadaje... Jednak jest wciąż używana przez pewną grupę internautów, która uważa, że do ich potrzeb N4 jest wystarczający. Osobiście znam taką osobę - w sporadycznych wypadkach uruchamia po prostu IE.

BTW, ostatnio odkurzyłem swoją starą Operę 5... Przy O7 to prawdziwa rakieta!

Nasty napisał(a):

Originally posted by andol
Jaki wpływ? Jeśli ktoś używa starszej przeglądarki, to nie może mieć pretensji o to, że nie działają mu "bajery" przez tę wersję nieobsługiwane. Często jest to prosty rachunek zysków i strat. Mam szybką i pewną wersję za pomocą której nie mogę obejrzeć pewnej ilości stron.


Chyba troszkę żartujesz. Myślisz, że każdy użytkownik przeglądarki jest świadomy, że to co ogląda, ma pod sobą jakiś kod, który jego wersja przeglądarki wyświetla lepiej lub gorzej? Nie, tylko ludzie, którzy mają jako takie pojęcie o informatyce i pisaniu stron (do nich nie należy przeciętny, masowy użytkownik internetu) wiedzą, że jak strona im nie działa, to może być to wina przestarzałej przeglądarki, a nie autora strony - i wówczas są w stanie podjąć świadome decyzje. Reszta... używa do oporu cały czas jedną wersję, aż sobie kupi nowego Windowsa, gdzie ma preinstalowaną (całe szczęście) wersję najnowszą. Gdy taka osoba zainstaluje sobie alternatywną przeglądarkę, również nie będzie widzieć potrzeby jakiegokolwiek upgrade'u.

I przez to tacy ludzie będą robić tyły - bo webmasterzy poważnych stron muszą się liczyć z popularnością przeglądarek - IE5 używa 20% i Onet i WP muszą pod nim chodzić. I twoja teoria się ma tu nijak, że to użytkownicy wybrali, że wolą żeby im się strony wyświetlały trochę gorzej, ale mają swoje powody, żeby zostać przy IE5. Akurat. Oni nie mają zielonego pojęcia nawet jakiej wersji przeglądarki używają, a już na pewno nie widzą większej potrzeby zmiany.

Generalnie ludzie są obecnie przyzwyczajeni, że przegląrka jest w systemie i taka jaka jest, takiej się używa. Myślę, że ta mentalność będzie się stopniowo zmieniać, gdy ludzie będą używać alternatywnych przeglądarek i będą widzieć korzyści z upgrade'u, a równocześnie webmasterzy - gdy będzie więcej użytkowników innych przeglądarek, których upgrade nie jest już taką grą w rosyjką ruletkę jak obecnie upgrade IE - zaczną mówić jasno - zaktualizuj sobie swoją przeglądarkę do najnowszej wersji, nasza strona pod jej starszymi wersjami może nie działać najlepiej.

Mój rodzony brat (nie-informatyk, studiuje w innym mieście i nie widujemy się często) do niedawna używał wersji 7.11, którą mu kiedyś zainstalowałem. Gdy powiedziałem mu, żeby sobie zaktualizował do 7.23, odpowiedział, że jego nie interesują bajery, nowe funkcje. Wystarcza mu ta wersja. I tyle. Nie widział innych zalet z upgrade'u. To jest cała świadomość przeciętnego użytkownika. Powiedziałem mu, że w nowszej wersji są poprawione błędy zabezpieczeń i lepiej wyświetlają się strony. Zrozumiał i zupgrade'ował.

Całe szczęście, że Opera przyjęła inny model łatania błędów zabezpieczeń niż IE - nie łatki na obecną wersję, ale ściąganie całej nowszej wersji. Dzięki temu za jednym zamachem ktoś sobie aktualizuje zabezpieczenia, a równocześnie dostaje nowe funkcje i jego przeglądarka obsługuje najlepiej strony. Na takim układzie korzystają wszyscy na raz - i użytkownik i webmasterzy.

Originally posted by andol
Gdy jednak ilość niemożliwych do obejrzenia stron przekroczy pewien akceptowalny próg -- taki użytkownik zacznie rozglądać się za inną przeglądarką, lub nowszą wersją przeglądarki dotychczas używanej.


Jak już wyżej wspomniałem - świadomość, że to wina przeglądarki jest niska. To webmasterzy muszą się kajać do stóp użytkownikom - nie mogą się nie oglądać na to, jakich wersji ich odwiedzający używają.

Ale nawet zakładając, że ktoś jest świadomy braków w obsłudze standardów w jego starej wersji, to ten "akceptowalny próg", o którym wspominasz może nigdy nie nadejść, jeśli by każdy tak myślał - "zupgrade'uje jak mi się strony będą zbyt źle wyświetlać". Stalibyśmy w miejscu przez 100 lat, bo webmasterzy by nie mogli robić stron opartych o nowocześniejsze rozwiązania, a tym samym użytkownicy by nie widzieli powodu do przesiadki, bo przecież im się strony wyświetlają dobrze. Sytuacja patowa, błędne koło.

Na szczęście nie jest dokładnie aż tak źle, ale ten ekstremalny scenariusz realizuje się obecnie w dużym stopniu - poprzez nie tyle całkowite zatrzymanie postępu, ale jego znaczne spowolnienie - właśnie dlatego, że użytkownicy nie widzą powodu do przesiadki z IE5 na IE6, a także nie są świadomi, że nawet IE6 nie jest szczytem techniki - słabiutko obsługuje nowoczesne technologie i żeby móc z nich korzystać, należało by zmienić przeglądarkę na inną.

Obsługa standardów tak naprawdę nie obchodzi przeciętnego użytkownika. Nam zależy na tym bardziej i powinniśmy próbować to użytkownikowi wytłumaczyć na wszelkie inne sposoby (bezpieczeństwo, nowe fajne funkcje), jeśli mowa o nowoczesnych technologiach nie dociera - a w większości tak właśnie jest.

Ryszard napisał(a):

No to "zrobione", ale:
1. Nie podoba mi się:
"w przypadku Opery najnowsza jest zawsze najlepsza - masz pewność, że nie posiada żadnego błędu w zabezpieczeniach, najlepiej wyświetla strony i ma wszystkie najnowsze funkcje"
bo można zrozumieć, że poprzednia taka "wspaniała" nie była, czyli ta Opera to w ogóle podejrzana sprawa.
Zresztą na tej stronie wystarczy:
"UWAGA! Zawsze używaj najnowszej wersji Opery. Obecnie najnowsza wersja to …"
2. Niech to "ktoś" sprawdzi, miałem na szczęście jedną propozycję zmiany - chodziło o opis położenia pewnego przycisku. Tak już teraz jest, że opisać jednoznacznie "gdzie jest ten przycisk" się nie da.
3. Oczywiście "poprawki" proszę na http://www.operapl.net/porady/ tutaj tylko ewentualne dyskusje.
4. @andol - bardzo proszę - wymyśl tytuł wątku i przenieś swoją rozmowę z Nasty'm do oddzielnego wątku.
[dodane]Albo i nie - niech już tu zostanie.[/dodane]
wyjdzie na to, że będę musiał mieć "drugą, nierusaną" Operę

Nasty napisał(a):

Originally posted by Ryszard
1. Nie podoba mi się:
"w przypadku Opery najnowsza jest zawsze najlepsza - masz pewność, że nie posiada żadnego błędu w zabezpieczeniach, najlepiej wyświetla strony i ma wszystkie najnowsze funkcje"
bo można zrozumieć, że poprzednia taka "wspaniała" nie była, czyli ta Opera to w ogóle podejrzana sprawa.
Zresztą na tej stronie wystarczy:
"UWAGA! Zawsze używaj najnowszej wersji Opery. Obecnie najnowsza wersja to …"


No i się zgadza - poprzednia wspaniała nigdy nie jest w porównaniu z nowszą. wink bigsmile
Myślę, że najbardziej zraża Cię (może podświadomie, nawet nie zdajesz sobie z tego jawnie sprawy) w tym tekście użycie negatywnego sformułowania (użyłem go dla podkreślenia, ale jednak zawsze użycie negatywnych słów powoduje złe odczucia):
"nie posiada żadnego błędu w zabezpieczeniach"
proponuję go zastąpić przez: "jest w pełni bezpieczna"

Samo "używaj najnowszej wersji", bez dodatkowych wyjaśnień, szczególnie poprzedzone dodatkowo "UWAGA!" sieje znacznie większy postrach niż sugerujesz, że robi to obecny tekst. Sam bym zachodził w głowę co autor tekstu miał na myśli, i pewnie mogło by mnie to zrazić, że tu jest coś niepewnego. Ale jeśli właśnie jest uzasadnienie dlaczego - to jest ok.

Originally posted by Ryszard
2. Niech to "ktoś" sprawdzi, miałem na szczęście jedną propozycję zmiany - chodziło o opis położenia pewnego przycisku. Tak już teraz jest, że opisać jednoznacznie "gdzie jest ten przycisk" się nie da.


Może "Przycisk 'Pokaż obrazki', który w domyślnej instalacji znajduje się po prawej stronie na pasku adresu"? Nie zmieniam na stronie, bo to tylko propozycja, którą w detalach lingwistycznie można nieco doszlifować..

andol napisał(a):

Originally posted by Ryszard
4. @andol - bardzo proszę - wymyśl tytuł wątku i przenieś swoją rozmowę z Nasty'm do oddzielnego wątku.
[dodane]Albo i nie - niech już tu zostanie.[/dodane]



No właśnie. Tej rozmowy nie da się zgrabnie wyplątać z tego wątku.

Originally posted by Nasty
Może "Przycisk 'Pokaż obrazki', który w domyślnej instalacji znajduje się po prawej stronie na pasku adresu"?



Mówicie o przycisku, który w Operze 7.51 nazywa się "Wyświetlaj obrazki"?

O jakich tipsach mowa w poradzie nr 1? Skoro tej funkcji nie ma w obecnych wersjach Opery, należałoby tę poradę ukryć. W przeciwnym wypadku czytelnicy tej strony już na samym początku poczują się zdezorientowani.

Nasty napisał(a):

Originally posted by andol
Mówicie o przycisku, który w Operze 7.51 nazywa się "Wyświetlaj obrazki"?

O jakich tipsach mowa w poradzie nr 1? Skoro tej funkcji nie ma w obecnych wersjach Opery, należałoby tę poradę ukryć. W przeciwnym wypadku czytelnicy tej strony już na samym początku poczują się zdezorientowani.


Chyba o tym przycisku mówimy. smile

Na początku jest napisane, że te tipsy są przygotowywane dokładnie pod taką funkcjonalną w Operze. Jak byśmy usunęli pewne rzeczy, to by potem trzeba było pamiętać, żeby przywrócić. A z tego ma powstać docelowo tłumaczenie. Nie ma sensu komplikować. Kto umie czytać, ten się doczyta.

Ryszard napisał(a):

Chyba mi się pobdźągało przy przerabianiu 54. Chciałem krótko i zwięźle napisać, że jak Opera jest w trybie pełnoekranowym to najłatwiej znaleźć ten obszar "blisko krawędzi" a co z tego wyszło?

Pojawiła się propozycja:
Możesz dodać nowe wyszukiwarki (i nie tylko) edytując plik search.ini
usunąłem bo:
- porada zbyt obszerna - nie wiadomo co i jak robić;
- jeżeli mowa o zmianie wyszukiwarek, to trzeba odsyłać do http://www.operapl.prv.pl/op6sed.html i pojawia się problem Jeżeli zbieramy porady do "wstawienia" do Opery, to czy możemy w nich mówić o innych programach.
- Opera Software ASA "nie wspiera" zmiany wyszukiwarek - a zbieramy porady do wstawienia do Opery.
Tak przy okazji - może by dodać do http://www.operapl.net/ kawałek o Opera Search.ini Editor - osobną stronkę, z opisem, instalatorem i linkami do strony andola i http://nontroppo.org/wiki/SearchPlugins
Jest to moje http://my.opera.com/forums/showthread.php?s=&postid=490488#post490488 - może "ktoś" sprawdzi, ewentualnie poprawi i wrzucimy na operapl.net?

Nasty napisał(a):

Ptaszki ćwierkają whistle że coś ok.15 sierpnia (jakoś za dwa tygodnie) nadejdzie godzina 0! yikes W Opera Software odbędzie się dyskusja na temat potencjalnej re-implementacji funkcjonalności "Porada dnia"/"Czy wiesz, że..." w Operze.

Dłuższa lista gotowych porad do zaimplementowania, niż obecnie (tak ponad 100), na pewno wpłynęłaby pozytywnie na chęć wdrożenia tej funkcji. Tak więc panowie i panie, zwierajmy szyki i każdy niech coś doda od siebie bardzo proszę. smile Klikamy i dopisujemy na dole strony, raz raz! bigsmile http://operapl.net/porady

daroc napisał(a):

Coś chyba nie idzie nam (wam?) to dopisywanie porad... p
Ponad 2500 odsłon wątku, ponad 70 odpowiedzi... i co? Przez ostatni tydzień dodano może 15 porad... I jak my się wyrobimy do 15.08? confused