Zamiast kontakty O754 zaimportowała zakładki

w dziale Opera
Janko napisał(a):

Witam!
Miałem na pulpicie sześć ikon kolejnych wersji zainstalowanych Oper. Co ukazywała sie nowa wersja natychmiast ją instalowałem nie przenosząć kontaktów, notatek , ustawień itp. z poprzednich wersji.
Ledwo zainstalowełem 750p3 a już ukazała się final a zaraz po niej 754. Zainstalowałem więc 754 prosząc Opatrzność aby twórcy Opery wzięli sobie dłuższy urlop. Lecz mam problem bo oto chcę wszystkie zainstalowane Opery usunąć z komputera i zostać przy ostatniej wersji 754. W tym celu próbowałem zaimportować wszystkie adresy, kontakty, notatki z wszystkich zainstalowanych Oper i zrobił się galimatias, bo zmiast kontaktów zaimportowały mi się same zakładki, przy czym mam kilka koszy, Personal Barów i innych dublujących się zakładek a kontaktów i notatek nie ma. Sorry! rozgadałem się za bardzo a więc pytanie:
w jakich plikach zapisane są notatki, kontakty, transfery i czy można je "ręcznie" (nie przez import) przenosić tak aby uniknąć dublowania
BTW o754 jest OK! a najważniejsze, że plik pomocy jest nareszcie w jęz. polskim za co dziękuję Autorowi tłumaczenia.
Pzdr.

Ryszard napisał(a):

w jakich plikach zapisane są notatki, kontakty, transfery i czy można je "ręcznie" (nie przez import) przenosić tak aby uniknąć dublowania


Tak, można przenosić ręcznie.
Szukanie - Pomoc - O Operze i sprawdzasz "Ścieżki dostępu". Część plików tam znajdziesz.
Reszta - siedzi w katalogu profile:
contacts.adr - kontakty;
cookies4.dat - ciasteczka (jak używasz)
download.dat - lista ciągniętych plików
notes.adr - notatki.
W zaszadzie każdy plik z profile powinien dać się "podejrzeć" np. Notatnikiem - po zawartości zorientujesz się co to jest.

Usuwanie - albo ręcznie, albo w folderze danej Opery szukasz folderu UnInst i tam klikasz w UnWise.exe

A może "posprzątasz" inaczej - zainstaluj najnowszą wersję Opery do folderu tej wersji, którą masz najlepiej ustawiną?

andol napisał(a):

Nie ma żadnych powodów, aby nie instalować wersji Opery z jednej serii w jednym i tym samym katalogu. Tak więc zamiast instalować w osobnych katalogach wersje 7.50p3, 7.50 final i 7.54 należało po prostu nowsze wersje instalować w tym samym katalogu, w którym znajdowała się już 7.50p3.

Wersja finalna Opery 7.50 była przetestowana pod kątem upgrade'u Opery 7.2. Oficjalnie zalecanym sposobem upgrade'u z wersji 7.2 do 7.5 jest zainstalowanie wersji 7.5 w katalogu, w którym znajduje się 7.2. Przed upgradem warto wykonać kopię zapasową katalogu profilu użytkownika Opery, dzięki czemu zawsze będzie można wrócić do starszej wersji Opery (jeśli nowsza się nam nie spodoba wink).

No, ale już po ptakach, więc potraktuj to jako poradę na przyszłość.

Opera 7 nie ma niestety możliwości importu ustawień z innej wersji 7 z poziomu interfejsu użytkownika (wyjątkiem są tutaj zakładki). Wszstkie operacje należy przeprowadzić ręcznie.

Kontakty przechowywane są w pliku contacts.adr.
Notatki znajdziesz w pliku notes.adr. Zanim zaczniesz w nim grzebać -- przyjrzyj się jego strukturze (która nie jest skomplikowana, jednak możesz niechcący "zamieszać" w układzie katalogów).
W jakim celu chcesz importować listę transferów? I tak zostanie wkrótce wyczyszczona wink Transfery znajdują się w pliku download.dat, ale nie radzę go ręcznie edytować. Spróbuj go ewentualnie skopiować w całości.

Powyższe pliki znajdują się w katalogu profilu Opery. Należy je edytować programem obsługującym UTF-8 (w przypadku WinXP oraz Win2k wystarczy windowsowy notatnik).


BTW, od pierwszej bety Opery 7.0 instaluję wszystkie kolejne "siódemki" w jednym i tym samym katalogu. Oczywiście od czasów pojawienia się wersji 7.0 zmieniła się nieco lista instalowanych przez Operę plików, więc w pewnym momencie postanowiłem ręcznie wyczyścić katalog Opery z "zaszłości".

Ze względu na swoje specyficzne zainteresowania wink każdą nową wersję instaluję również w osobnym, tymczasowym katalogu, aby wiedzieć, jaka jest jej domyślna konfiguracja, jakie pliki są instalowane, itd., itp. Jedną taką kopię trzymam zawsze pod ręką, aby np. nie pomylić się podając porady dotyczące Opery (w przeciwnym wypadku mógłbym niechcący zaproponować komuś skorzystanie z pozycji menu, która w domyślnej instalacji Opery nie istnieje).

Janko napisał(a):

Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia. Tak zrobię jak radzicie.
Pzdr.